TYP: a1

Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP 2018

poniedziałek, 29 stycznia 2018
Informacja prasowa

W dniach 10 – 11 lutego w Warszawie odbędzie się kolejna konferencja dotycząca wychowania wodnego w Związku Harcerstwa Polskiego. Konferencja organizowana przez Wydział Wychowania Wodnego GK ZHP oraz Zespół Pilota Chorągwi Stołecznej ZHP rokrocznie skupia szerokie grono instruktorów zainteresowanych wychowaniem wodnym w Związku Harcerstwa Polskiego.

Tegoroczna konferencja odbędzie się w Centrum Olimpijskim w Warszawie gdzie mieści się też Muzeum Sportu przedstawiające między innymi osiągnięcia sportowe polskich żeglarzy.

Program konferencji jest niezwykle szeroki. O powstaniu pierwszych polskich drużyn wodnych w 1917 roku opowie dr Marek Siwicki, z Zakładu Edukacji Medialnej WNP Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, przedstawiając niepublikowane do dziś dokumenty z tamtych czasów. O Mariuszu Zaruskim i pamiątkach po naszym generale zgromadzonych przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie opowie Michał Puszkarski z tego muzeum.

Niezwykle ciekawie zapowiada się cały blok wychowawczy. O tym jak działa One Programme, program wychowawczy irlandzkiej organizacji skautowej integrujący żeglarstwo, kajakarstwo, wioślarstwo, ratownictwo, obozowanie, turystykę pieszą i lotnictwo opowiedzą Ciaran Bradshaw, Bartek Mickiewicz z Scouting Ireland. Jest to zresztą nie jedyny wątek międzynarodowy naszej konferencji, bowiem reprezentacja skautów litewskich przybliży nam działalność skautów wodnych na Litwie.

Temat związany z wychowaniem przez żeglarstwo przedstawi p. Katarzyna Domańska, wiceprezes ds. szkolenia Polskiego Związku Żeglarskiego. Podobne wystąpienia, ale dotyczące wychowania przez kajakarstwo, zaprezentuje hm. Jacek Smura, obecnie drużynowy, a do niedawna członek GK ZHP ds. kształcenia. Z wychowaniem będzie też związana prelekcja hm. Andrzeja Sawuły, o wykorzystaniu elementów wychowania wodnego w pracy z harcerzami z „Nieprzetartego Szlaku”.

Z tematem wychowania pośrednio jest związany system szkolenia żeglarzy. Jak on wygląda w Royal Yachtoing Association opowie Tomasz Kosiewicz – instruktor RYA.

Na koniec czeka nas seria prezentacji dotyczących organizacji pracy środowisk. Phm. Karolina Kornas z Chorągwi Gdańskiej będzie mówić o Wykorzystaniu środków Unijnych w propagowaniu edukacji morskiej, a phm. Joanna Filipiak-Markiewicz z Chorągwi Łódzkiej o doświadczeniach w organizacja, logistyce i zabezpieczeniu rejsów/spływów po rzekach.

Czekają nas też opowieści z rzek i mórz. Hm. Robert Przybysławski z Chorągwi Śląskiej opowie o rejsie dookoła Spisbergu a p. Kinga Kępa, redaktor naczelna magazynu Wiosło o tym jak zwiedzać świat kajakiem.

 

W sobotnie popołudnie uczestnicy konferencji będą zwiedzać między innymi komisariat Policji rzecznej oraz wystawę stulecia harcerstwa wodnego w Muzeum Harcerstwa. Wieczorem odbędzie się Gala Nagród Harcerski Rejs Roku 2017.

W niedzielę będziemy dyskutować o tym co nas czeka w kolejnym stuleciu. Dyskusję rozpocznie wystąpienie phm. Wiktora Wróblewskiego „Zaprogramujmy kolejne 100 lat Ruchu Wodnego”.

Ciągle jeszcze można się zgłaszać do uczestnictwa w konferencji. Zgłoszenia sa cały czas możliwe przez stronę http://cwm.edu.pl/konferencja-wodna

 

W konferencji może uczestniczyć każda osoba, która zainteresowana jest szeroko rozumianym wychowaniem wodnym. Udział w konferencji może być dobrym pomysłem dla osób poszukujących inspiracji programowych do pracy z młodzieżą, lub chcących nawiązać kontakty z osobami, które w swojej pracy realizują program wychowania wodnego.

Serdecznie zapraszamy!

Tagi: konferencja, ZHP,
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: Drużyny wodne to wspaniałe miejsce wychowania młodzieży.
piątek, 2 lutego 2018, 19:24 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872