TYP: a1

Laureaci Kolosów 2013 w Dworku

poniedziałek, 17 marca 2014
Informacja prasowa
LudwińscyRelacja z ich niesamowitej, 9-letniej podróży dookoła świata na katamaranie „Wyspa Szczęśliwych Dzieci” poruszyła w Gdyni wszystkich. Kazimierz, Nel i Noe Ludwińscy, laureaci Kolosa 2013 w kategorii „Podróże”, w najbliższą sobotę, 22 marca (godz. 17.), będą gośćmi Kolosowych Spotkań w Dworku Białoprądnickim.

To nie była zwyczajna podróż, dlatego w tę historię aż trudno uwierzyć. Jest długa, niesamowita i prawdziwa. Kazimierz Ludwiński miał dwadzieścia kilka lat, gdy wraz z braćmi, Andrzejem i Piotrem, rzemieślniczą metodą – systemem gospodarczym - zbudował katamaran żaglowy: „Wyspę Szczęśliwych Dzieci”.

Pływanie na nim bracia rozpoczęli w 1979 r. Stan wojenny zastał ich w Afryce Zachodniej. Zmienili plany i nie wrócili do kraju. Od tego czasu wiele się wydarzyło. „Wyspa” kilka razy przepłynęła Atlantyk, dobrze służyła braciom, w l. 90. zawinęła do Polski, gdzie przeszła generalny remont, aż w końcu w roku 2004 Kazimierz Ludwiński rozpoczął na niej podróż dookoła świata.

Lecz to nie wszystko.

W rejs, który – jak się potem okazało – miał trwać 9 lat, zabrał dwoje swoich dzieci. Nel miała wtedy zaledwie 6 lat, a Noe – 7 miesięcy! Ludwiński pełnił na jachcie rolę zarazem taty, mamy, nauczyciela, kucharza, szkutnika, elektryka i majtka pokładowego. Nie brakowało sztormów, strachu i łez, ale dominowała radość i piękno. Wspólnie przeżeglowali ponad 45 tys. mil morskich. Ojciec pokazał dzieciom świat, a one pokochały podróże.

W Dworku Białoprądnickim, będzie się można spotkać i porozmawiać z całą trójką.

Kapituła Kolosów, przyznając Ludwińskim statuetkę w kategorii „Podróże”, uzasadniła, że to nagroda nie tylko, a może nawet nie przede wszystkim za okrążenie kuli ziemskiej katamaranem, ale w pierwszej kolejności za „przełamywanie barier, burzenie stereotypów i pokazanie, że wychowanie dzieci nie musi się wiązać z codziennymi rygorami życia na brzegu”.

Oprócz spotkania się na żywo z Kazimierzem, Nel i Noe Ludwińskimi, 22 marca w Dworku Białoprądnickim będzie można także obejrzeć zarejestrowaną w Gdyni prezentację laureata Kolosa 2013 w kategorii „Alpinizm”, Marcina Tomaszewskiego, ze wspinaczki na Great Trango Tower w Karakorum. „Yeti”, wspólnie z Markiem Raganowiczem, wytyczając linię „Bushido” na północno-zachodniej ścianie tej góry, dokonali jednego z najważniejszych na świecie osiągnięć alpinistycznych ubiegłego roku.

Kolosowe Spotkania w Dworku

22 marca, sobota, godz. 17.
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
Kraków, ul. Papiernicza 2, Sala Teatralna
Wstęp wolny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872