TYP: a1

Laureaci Kolosów 2013 w Dworku

poniedziałek, 17 marca 2014
Informacja prasowa
LudwińscyRelacja z ich niesamowitej, 9-letniej podróży dookoła świata na katamaranie „Wyspa Szczęśliwych Dzieci” poruszyła w Gdyni wszystkich. Kazimierz, Nel i Noe Ludwińscy, laureaci Kolosa 2013 w kategorii „Podróże”, w najbliższą sobotę, 22 marca (godz. 17.), będą gośćmi Kolosowych Spotkań w Dworku Białoprądnickim.

To nie była zwyczajna podróż, dlatego w tę historię aż trudno uwierzyć. Jest długa, niesamowita i prawdziwa. Kazimierz Ludwiński miał dwadzieścia kilka lat, gdy wraz z braćmi, Andrzejem i Piotrem, rzemieślniczą metodą – systemem gospodarczym - zbudował katamaran żaglowy: „Wyspę Szczęśliwych Dzieci”.

Pływanie na nim bracia rozpoczęli w 1979 r. Stan wojenny zastał ich w Afryce Zachodniej. Zmienili plany i nie wrócili do kraju. Od tego czasu wiele się wydarzyło. „Wyspa” kilka razy przepłynęła Atlantyk, dobrze służyła braciom, w l. 90. zawinęła do Polski, gdzie przeszła generalny remont, aż w końcu w roku 2004 Kazimierz Ludwiński rozpoczął na niej podróż dookoła świata.

Lecz to nie wszystko.

W rejs, który – jak się potem okazało – miał trwać 9 lat, zabrał dwoje swoich dzieci. Nel miała wtedy zaledwie 6 lat, a Noe – 7 miesięcy! Ludwiński pełnił na jachcie rolę zarazem taty, mamy, nauczyciela, kucharza, szkutnika, elektryka i majtka pokładowego. Nie brakowało sztormów, strachu i łez, ale dominowała radość i piękno. Wspólnie przeżeglowali ponad 45 tys. mil morskich. Ojciec pokazał dzieciom świat, a one pokochały podróże.

W Dworku Białoprądnickim, będzie się można spotkać i porozmawiać z całą trójką.

Kapituła Kolosów, przyznając Ludwińskim statuetkę w kategorii „Podróże”, uzasadniła, że to nagroda nie tylko, a może nawet nie przede wszystkim za okrążenie kuli ziemskiej katamaranem, ale w pierwszej kolejności za „przełamywanie barier, burzenie stereotypów i pokazanie, że wychowanie dzieci nie musi się wiązać z codziennymi rygorami życia na brzegu”.

Oprócz spotkania się na żywo z Kazimierzem, Nel i Noe Ludwińskimi, 22 marca w Dworku Białoprądnickim będzie można także obejrzeć zarejestrowaną w Gdyni prezentację laureata Kolosa 2013 w kategorii „Alpinizm”, Marcina Tomaszewskiego, ze wspinaczki na Great Trango Tower w Karakorum. „Yeti”, wspólnie z Markiem Raganowiczem, wytyczając linię „Bushido” na północno-zachodniej ścianie tej góry, dokonali jednego z najważniejszych na świecie osiągnięć alpinistycznych ubiegłego roku.

Kolosowe Spotkania w Dworku

22 marca, sobota, godz. 17.
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
Kraków, ul. Papiernicza 2, Sala Teatralna
Wstęp wolny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912