TYP: a1

Laureaci Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2015

wtorek, 27 stycznia 2015
Informacja prasowa | Jarosław Włodarczyk
Kapitan Wojciech Maleika został laureatem czwartej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza – wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta „Daru Młodzieży”, wychowawcy wielu pokoleń polskich marynarzy. Kapitan Adam Jasser otrzymał natomiast Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza.

fot. Graeme K. Andrews / Press Club Polska
fot. Graeme K. Andrews / Press Club Polska

Kapitan Wojciech Maleika i załoga „Kapitana Głowackiego” zwycięstwem w The Tall Ships’ Race 2014 zapisali się w historii polskiego żeglarstwa i nawiązali do wspaniałych tradycji „Daru Pomorza”, „Daru Młodzieży”, „Pogorii” i „Fryderyka Chopina”, które odnosiły spektakularne zwycięstwa w tych regatach.

„Postawa, umiejętności, dobra robota żeglarska załogi dowodzonej przez kapitana Wojciecha Maleikę zasługuje na najwyższe słowa uznania. Młody wiekiem kapitan wykazał się dojrzałością, odpowiedzialnością i umiejętnościami żeglarskimi, dzięki którym poprowadził swój jacht do zwycięstwa. Dziś jego żeglarski sukces stawia go w jednym szeregu z legendarnymi kapitanami wielkich rejowców” – napisano w uzasadnieniu nominacji do nagrody.

Tegoroczny The Tall Ships’ Race rozegrano na trasie Harlingen – Fredrikstadt – Bergen – Esbjerg. Doskonale pływał w tych regatach nasz najmniejszy żaglowiec rejowy „Kapitan Głowacki” z Trzebieży, dowodzony przez kapitana Wojciecha Maleikę. W trudnych, bardzo zmiennych warunkach pogodowych, od zupełnej ciszy do szkwałów ponad 50 węzłów, polski jacht doskonale poradził sobie w stawce z większymi i szybszymi jednostkami.

Nagroda specjalna im. Kapitana Leszka Wiktorowicza trafiła w ręce kpt. Adama Jassera w uznaniu kilkudziesięcioletniej pracy na rzecz morskiego wychowania młodzieży, reprezentowania polskich żagli w organizacjach międzynarodowych, za współtworzenie programów wychowania morskiego, w tym za stworzenie w latach 70. „Bractwa Żelaznej Szekli”. Kpt. Jasser miał swój udział w organizacji i sukcesie gdyńskiej Operacji Żagiel 1974 (pierwszej wielkiej międzynarodowej imprezy żeglarskiej za żelazną kurtyną). Jego konsekwentna praca na rzecz wychowania morskiego doprowadziła do stworzenia założeń, a następnie budowy żaglowca „Pogoria” służącego realizacji programu „Bractwa Żelaznej Szekli”. Kpt. Adam Jasser do dziś jest jednym z najbardziej aktywnych propagatorów wychowania morskiego młodzieży.

Nagrody przyznała kapituła w składzie: Cezary Bartosiewicz (Bractwo Kaphornowców), Przemysław Dalecki (przedstawiciel Prezydenta Gdyni), Waldemar Heflich (Press Club Polska), Mira Urbaniak (Bractwo Kaphornowców), Mariusz Wiktorowicz, Joanna Zielińska (przedstawicielka Prezydenta Gdyni). Podczas posiedzenia kapituła wybrała także nowego przewodniczącego, którym został kpt. Mariusz Wiktorowicz, syn patrona nagrody. Dotychczasowy przewodniczący kadm. Czesław Dyrcz złożył rezygnację w ubiegłym roku, po przejściu na emeryturę.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w marcu w Warszawie.
Tagi: Nagroda Wiktorowicza, Leszek Wiktorowicz, żeglarskie wyróżnienia, Wojciech Maleika, Adam Jasser
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871