TYP: a1

Kapitan Wojciech Maleika odebrał Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

poniedziałek, 23 marca 2015
Informacja prasowa
Kapitan Wojciech Maleika odebrał w Warszawie Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta „Daru Młodzieży”, wychowawcy wielu pokoleń polskich marynarzy.

medal-Nagroda-Wiktorowicza

Kapitan Wojciech Maleika i załoga „Kapitana Głowackiego” zwycięstwem w The Tall Ships’ Race 2014 zapisali się w historii polskiego żeglarstwa i nawiązali do wspaniałych tradycji „Daru Pomorza”, „Daru Młodzieży”, „Pogorii” i „Fryderyka Chopina”, które odnosiły spektakularne zwycięstwa w tych regatach.

Nagrodę przyznano „za umiejętne dowodzenie, najwyższy żeglarski kunszt, oraz postawę, która jest wzorem dla młodych adeptów żeglarstwa, co doprowadziło do zwycięstwa w The Tall Ships’ Race 2014 żaglowcem „Kapitan Głowacki”, dzięki czemu [kpt. Wojciech Maleika] znalazł się w jednym szeregu z legendarnymi kapitanami wielkich rejowców „Daru Pomorza”, „Daru Młodzieży”, „Pogorii” i „Fryderyka Chopina”.

The Tall Ships’ Race 2014 rozegrano na trasie Harlingen – Fredrikstadt – Bergen – Esbjerg. Doskonale pływał w tych regatach nasz najmniejszy żaglowiec rejowy „Kapitan Głowacki” z Trzebieży, dowodzony przez kapitana Wojciecha Maleikę. W trudnych, bardzo zmiennych warunkach pogodowych, od zupełnej ciszy do szkwałów ponad 50 węzłów, polski jacht świetnie poradził sobie w stawce z większymi i szybszymi jednostkami.

„Mój ojciec wychował tysiące ludzi morza a ja miałem przyjemność i okazję być jednym z tych tysięcy. W pierwszy rejs ojciec mnie zabrał kiedy miałem 10 lat. Już na pokładzie dostałem puszkę z farbą i pędzel - i do roboty. Wpajał mi od początku, że podstawą na statku jest wzajemne zaufanie, a załoga jest jak rodzina - oni liczą na ciebie, a ty możesz liczyć na nich. A kapitan jednostki to taki ojciec załogi. Nie może jej zawieść. Kiedy załoga mówi o kapitanie "nasz Stary", to największy komplement. Wiem, że o moim ojcu tak właśnie mówiono” – wspominał kpt. ż. w. Mariusz Wiktorowicz, syn patrona nagroda, przewodniczący kapituły.

Gdynia to magiczne miejsce - tu morze i miasto przenikają się. Każdy statek, który wejdzie do portu, od razu jest w sercu miasta. Corocznie gościmy największe żaglowce świata, ale najbardziej jesteśmy dumni, że tak wiele polskich żaglowców ma na rufie wpisaną Gdynię jako port macierzysty. Morski charakter Gdyni to zloty żaglowców, dni żeglarskie, targi wodne i mnóstwo imprez dla najmłodszych, młodych i całkiem dorosłych żeglarzy. I właśnie w Gdyni od czterech lat przyznajemy Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza, człowieka i marynarza, który z naszym miastem związał całe swoje zawodowe życie – powiedziała Joanna Zielińska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. sportu i przedstawicielka Prezydenta Gdyni w kapitule nagrody.

Kapitan jest pierwszym po Bogu - za każdym razem, kiedy wchodzi na statek, zdaje niezwykle trudny egzamin, a egzaminatorem jest załoga. Kapitan Wojciech Maleika zdał ten egzamin celująco. I może być pewien, że cokolwiek w życiu jeszcze zrobi, jego zwycięstwo w Tall Ships Races 2014 na zawsze zapisało się już w historii polskiego żeglarstwa – powiedział w laudacji laureata Waldemar Heflich, redaktor naczelny magazynu „Żagle” i przedstawiciel Press Club Polska w kapitule nagrody.

"Kapitan Głowacki" to jest taki trochę zapomniany żaglowiec, więc mam nadzieję, że wreszcie zostanie na nowo zauważony. Dziękuję armatorowi - ośrodkowi żeglarskiemu w Trzebieży – za perfekcyjne przygotowanie jachtu. Dziękuję także załodze, bo te regaty wygraliśmy wspólnie. Żeglarstwo dla mnie to sposób na oderwanie się od codziennego życia. Mam taką propozycję dla wszystkich zmęczonych codziennością: zostawcie te fejsbuki i idźcie na pokład żaglowca, idźcie na morze – mówił po odebraniu nagrody jej tegoroczny laureat kpt. Wojciech Maleika.

W lipcu tego roku kpt. Maleika podejmie kolejne żeglarskie wyzwanie: wyruszy w dwuletni rejs dookoła świata na jachcie „Wassyl”.

Nagrody przyznała kapituła w składzie: Cezary Bartosiewicz (Bractwo Kaphornowców), Przemysław Dalecki (przedstawiciel Prezydenta Gdyni), Waldemar Heflich (Press Club Polska), Mira Urbaniak (Bractwo Kaphornowców), Mariusz Wiktorowicz (syn patrona, przewodniczący kapituły), Joanna Zielińska (przedstawicielka Prezydenta Gdyni).

Nagrodę stanowią medal oraz kwota pieniężna w wysokości dziesięciu tysięcy złotych.

Więcej informacji: leszekwiktorowicz.pl
Tagi: Wojciech Maleika, Kapitan Głowacki, Nagroda Wiktorowicza
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988