TYP: a1

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch z brązowym medalem w regatach Pucharu Świata

niedziela, 30 kwietnia 2023
Informacja prasowa/PZŻ

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland) zdobyli brązowy medal w regatach Pucharu Świata French OIympic Week w olimpijskiej klasie 49er. Regaty zostały rozegrane w Hyeres na Lazurowym Wybrzeżu, wzięło w nich udział około 1000 żeglarzy i żeglarek, w tym 30 reprezentantów Polski. 

 

Klasa 49er to jedna z najtrudniejszych i jednocześnie najszybszych łódek regatowych w olimpijskim żeglarstwie sportowym. Z tej klasy wywodzi się wielu znakomitych żeglarzy, którzy później zasilają zawodowe teamy ścigające się w tak prestiżowych regatach, jak Puchar Ameryki, Sail GP, czy The Ocean Race. Polscy żeglarze od lat odnoszą w tej klasie duże sukcesy. W tej chwili, pod wodzą Pawła Kacprowskiego - kiedyś czołowy zawodnik na świecie, a dziś jeden z najlepszych na świecie trenerów – trzy polskie załogi ścigają się w ścisłej światowej czołówce. Rośnie też pokolenie następców, mamy bowiem kilka młodych załóg, które w kategoriach juniorskich i młodzieżowych zdobywają medale imprez rangi mistrzowskiej. 

 

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch w latach 2021 i 2022 dwa razy wygrywali mistrzostwo świata juniorów, byli też mistrzami Europy seniorów. Są jedną z najmłodszych załóg w ścisłej światowej czołówce. W Hyeres od początku prezentowali znakomitą formę, a warunki pogodowe były zróżnicowane – początek regat to bardzo silny, niemal sztormowy wiatr, w kolejnych dniach siła wiatru spadła, ale za to „kręciło” z różnych kierunków, co dla żeglarza jest największym wyzwaniem. 

 

Młodzi Polacy poradzili sobie z tymi warunkami znakomicie, żeglowali w czołówce zarówno w silnym, jak i słabym wietrze. Z 13 wyścigów w serii eliminacyjnej i finałowej aż 9 ukończyli w pierwszej dziesiątce, dwa z nich wygrali i z drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej awansowali do dzisiejszego, podwójnie punktowanego wyścigu medalowego z udziałem 10 najlepszych załóg. Do pierwszego miejsca zajmowanego przez hiszpańską załogę Diego Bottin i Florian Trittel mieli dużą stratę, z kolei grupa pościgowa, która walczyła o medale była spora, a różnice punktowe minimalne. 

 

- Plan na wyścig medalowy był prosty. Zero kalkulacji, płyniemy najlepiej jak potrafimy, nie myśląc o wyniku. To był dobry wyścig w naszym wykonaniu, walka na trasie była zacięta, trzeba było podejmować trafne decyzje w ułamku sekundy. Przecięliśmy linię mety na piątym miejscu, co wystarczyło do zdobycia brązowego medalu. To nasz duży sukces, bo były to regaty bardzo silnie obsadzone i wyczerpujące. Cieszymy się z medalu, ale równie mocno cieszymy się z faktu, że żeglowaliśmy bardzo równo, bez większych wpadek, co było naszą bolączką jeszcze trzy tygodnie temu podczas regat Pucharu Świata na Majorce – mówią Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch. 

 

Regaty wygrali wspomniani wyżej Hiszpanie. Zawodnicy AZS AWFiS Gdańsk byli jedynymi polskimi żeglarzami, którzy awansowali do wyścigów medalowych. W klasie 49er na 14 miejscu uplasowali się Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk). Warto też podkreślić, że 2 miejsce w kategorii do lat 23 zajęła załoga Tytus Butowski i Łukasz Machowski (AZS AWFiS Gdańsk / MKS Dwójka Warszawa). 

 

W klasie ILCA 6 Agata Barwińska (SSW MOS Iława / PGE Sailing Team Poland), dwukrotna mistrzyni Europy, świetnie radziła sobie w serii eliminacyjnej, gorzej niestety w wyścigach złotej grupy i została sklasyfikowana na 15 miejscu. Wiktoria Gołębiowska (Wiking Toruń) musiała się wycofać z powodu kontuzji po pierwszym dniu regat. W klasie Formula Kite kobiet Julia Damasiewicz (AZS Poznań) zaliczyła bardzo dobre wyścigi eliminacyjne, finały jednak nie poszły po jej myśli i ostatecznie Polka zajęła 20 miejsce. Na pocieszenie Julii pozostał brązowy medal w kategorii U-21. Powody do zadowolenia ma Jan Marciniak (KS Aqua Włocławek), który co prawda nie awansował do serii medalowej, ale systematycznie piął się do góry i ostatecznie został sklasyfikowany na 17 miejscu w klasie Formula Kite mężczyzn. 

 

- Wielkie gratulacje dla Mikołaja i Kuby, którzy w bardzo silnej stawce i w trudnych warunkach pokazali bardzo dobre żeglarstwo i udowodnili, że trzeba się z nimi liczyć. Całe regaty można podzielić na dwie części. Pierwsza to bardzo silny wiatr i ekstremalne żeglowanie, z kolei kolejne cztery dni to bardzo słaby i zmienny wiatr wymagający bardzo technicznego i taktycznego żeglowania. Komisja regatowa robiła co mogła, by rozegrać jak najwięcej zaplanowanych wyścigów, nie we wszystkich klasach się to udało. Mniejsza liczba wyścigów, to też mniejszy margines na ewentualne potknięcia, co widać było doskonale po wynikach naszych żeglarzy. Straty poniesionych w wyniku błędów nie udało się już odrobić i niestety biało-czerwoni, poza klasą 49er, nie rywalizowali tym razem o medale. Szukamy pozytywów, z błędów wyciągamy wnioski i żeglujemy dalej, by w sierpniu na mistrzostwach świata klas olimpijskich w Hadze walczyć nie tylko o medale, ale przede wszystkim o kwalifikację olimpijską do igrzysk w Paryżu – mówi Paweł Kowalski, trener główny Kadry Narodowej w żeglarstwie. 

 

Miejsca Polaków

 

Klasa 49er

3 – Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk)

14 – Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk)

23 – Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań)

39 (2 U-23) – Tytus Butowski i Łukasz Machowski (AZS AWFiS Gdańsk / MKS Dwójka Warszawa)

63 - Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn)

 

Klasa 49erFX

26 – Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań)

 

Klasa ILCA 6

15 – Agata Barwińska (SSW MOS Iława)

 

Klasa Formula Kite Kobiet

20 (3 U-21) – Julia Damasiewicz (AZS Poznań)

24 – Izabela Satrjan (Wiking Toruń)

 

Klasa Formula Kite mężczyzn

17 – Jan Marciniak (KS Aqua Włocławek)

29 - Maks Żakowski (AZS Poznań)

47 - Jan Koszowski (Sopocki Klub Żeglarski)

62 - Piotr Szymiec (Sopocki Klub Żeglarski)

 

Klasa 470 mix

46 - Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (ChKŻ Chojnice / UKŻ Lamelka Kartuzy)

54- Zofia Korsak i Franciszek Borys (MKS Dwójka Warszawa / YKP Gdynia)

62 - Danuta Grudzień i Maciej Maćkowiak (Opty" Chełm Śląski / YKP Gdynia)

64 - Rafał Pogorzelski i Małgorzata Górnisiewicz (wycofali się po pierwszym dniu).

 

Klasa ILCA 7 

102 – Piotr Malinowski (SSW MOS Iława)

112 - Maxime Thommen (YKP Gdynia)

 

Szczegółowe wyniki: https://sof.regatta.ffvoile.fr/en/default/races/race-resultsall

 

 

 

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871