TYP: a1

"Opty" wrócił do Tczewa

wtorek, 15 października 2013
Informacja prasowa
Jacht Opty
Fot. Tadeusz Lademann
Legendarny jacht „Opty” Leonida Teligi, którym opłynął on samotnie świat dookoła, czyniąc to jako pierwszy Polak w historii, opuścił dzisiaj (tj. 15 października) Gdynię. Przez cztery miesiące pobytu w mieście z „morza i marzeń” odwiedziło go 12 tysięcy osób!

Przypomnijmy. W tym roku obchodzimy 44-tą rocznicę zamknięcia Wielkiej Pętli przez Leonida Teligę oraz 85-lecie Jacht Klubu Morskiego Gryf, którego był członkiem. Chcąc uczcić ten jubileusz Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski (w ramach ogłoszonego przez Polski Związek Żeglarski Roku Teligi), we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku i Jacht Klubem Morskim Gryf, postanowił udostępnić zwiedzającym jacht „Opty”.

„Opty” zaprojektowany został przez Leona Tumiłowicza, a zbudowany na przełomie 1965 i 1966 roku przez Macieja Dowhyluka. Jednostka ma 10 metrów długości, blisko 3 metry szerokości, dwa maszty, silnik o mocy 7 KM i nieco ponad 1,5 metra zanurzenia. W rok po wybudowaniu, przez 27 miesięcy Leonid Teliga samotnie opływał nim świat, jako pierwszy Polak w historii. Po powrocie i służbie w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni jacht przekazany został do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, aby w końcu trafić do jego magazynu w Tczewie. Od tamtej pory, czyli przez blisko 30 lat jacht nie był pokazywany szerokiej publiczności.

„Opty”, ustawiony w hangarze Jacht Klubu Morskiego Gryf w gdyńskiej marinie, został udostępniony zwiedzającym 18 czerwca. Od tamtej pory do ostatniej niedzieli (tj. 13 października) można go było oglądać codziennie w godz. 10-18. Jacht można było także oglądać w nocy z 12 na 13 października. W czasie czteromiesięcznego pobytu w Gdyni odwiedziło go w sumie ok. 12 tysięcy ludzi!

Zainteresowani historią polskiego żeglarstwa mieli do dyspozycji nie tylko jacht „Opty”. Obok jachtu ustawione zostały wystawy ze zdjęciami jachtu i Leonida Teligi oraz skanami artykułów, które ukazywały się na temat jego wyprawy w miesięczniku „Żagle”. Każdy zwiedzający mógł na pamiątkę zabrać ze sobą do domu, przygotowaną specjalnie z tej okazji, ulotkę.
Od końca lipca, dzięki uprzejmości Telewizji Polskiej i Agencji „Dobre Wiatry” Andrzeja Minkiewicza (www.jachtfilm.pl), ekspozycja stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Obok hangaru (w siedzibie Fundacji HELIOS), rozpoczęły się wtedy darmowe pokazy filmu dokumentalnego poświęconego Telidze „Sprawdzić siebie” w reżyserii Jerzego Szotkowskiego. Obraz powstał tuż po zakończeniu przez legendarnego żeglarza samotnego rejsu dookoła świata. Opowiada o nim sam Teliga. Film dawał także okazję do zobaczenia jachtu „Opty” w ruchu na morzu.

Wśród zwiedzających byli ludzie z całej Polski, a nawet zagranicy. Były szkoły, w tym szczególnie zainteresowane ekspozycją placówki noszące imię słynnego żeglarza. „Super sprawa.” „Tak mały jacht, a tak duży wyczyn. Podziwiamy.” „Dziękujemy za wystawę. Oby takich więcej.” - to tylko niektóre z kilkuset wpisów, które znalazły się w księdze pamiątkowej wystawy. „Opłynęłam samotnie świat także dzięki temu jachtowi. Dzięki Telidze. Nauczył mnie marzyć” - wpisała tam znana polska żeglarka Natasza Caban.

„Opty” opuścił Gdynię dzisiaj (tj. 15 października) ok. godz. 9. Wrócił do swojego stałego miejsca pobytu czyli magazynu Centralnego Muzeum Morskiego w Tczewie. Więcej znaleźć można na stronie: www.pozz.org.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872