TYP: a1

Pierwszy dzień Mistrzostw Polski w klasach olimpijskich

piątek, 28 września 2012
Informacja prasowa
177 zawodniczek i zawodników zgłosiło się do żeglarskich mistrzostw mistrzostw Polski w klasach olimpijskich. Wczoraj w Centrum Galion w gdańskich Górkach Zachodnich rozpoczęła się rywalizacja w ośmiu konkurencjach. Medale zostaną rozdane w niedzielę.

Górki Zachodnie przywitały żeglarzy słońcem, ale wiatru nie było. Po dwóch godzinach oczekiwania aura się diametralnie zmieniła. Nadciągnęły chmury, zaczął siąpić deszcz, ale zrobiło się wietrznie. Czasami aż zbyt mocny wiało. - To były ekstremalne warunki. Fala może nie była wysoka, ale krótka, co niesamowicie utrudniało żeglugę. Tych młodszych musiałem pilnować, bo mieli sporo wywrotek - relacjonował Paweł Kacprowski, trener reprezentacji Polski w klasie 49er. W tej specjalności przyjechali do Gdańska wszyscy najlepsi. Dlatego, mimo przymusowych kąpieli, nikomu nic się nie stało, nie ucierpiał także sprzęt.

- Pierwszy wyścig był tylko na przetrwanie. Na kursach z wiatrem musieliśmy nawet zwalniać, aby nie wylądować w wodzie - oceniał Paweł Kołodziński. - Dla naszej klasy wiatr o sile 23-25 węzłów plus tak ciężka fala to ekstremalne warunki. W inauguracyjnym starcie tylko nam udało się uniknąć wywrotki - dodał Łukasz Przybytek.

Załoga AZS AWFiS Gdańsk, uczestnicy igrzysk olimpijskich, w Londynie wygrali dzisiaj w klasie 49-er wszystkie trzy wyścigi. Ale rywalizacja jest jeszcze daleka do rozstrzygnięcia. W tej specjalności w programie jest aż 14 wyścigów.

Poza nimi niezwyciężeni w czwartek byli już tylko Piotr Kula i... Chinka Na Pei Chen. Tegoroczny olimpijczyk w klasie Finn wygrał oba starty i żałował, że nie można było ścigać się więcej. - Pierwszy bieg był rzeczywiście przy silnym wietrze, ale w połowie drugiego wszystko zaczęło "siadać". Była jednak nadal dobra fala i na niej, przynajmniej ja z łatwością mogłem wejść w ślizg - mówił Kula.

Za pierwszy dzień rywalizacji trzeba pochwalić również Agnieszkę Skrzypulec i Jolantę Ogar. Olimpijki pewnie żeglują po złoto wśród pań, a przy okazji w tyle pozostawiają wiele męskich załóg. W klasyfikacji open klasy 470 zawodniczki Sejk Pogoń Szczecin i AZS AWFiS Gdańsk plasują się na trzecim miejscu, ale z identycznym dorobkiem punktowym co dwie pierwsze załogi.

Zawód spotkał organizatorów w klasie RS:X. Nie stawił się nikt z trojga najbardziej utytułowanych deskarzy: Zofii Klepackiej-Noceti, Przemysława Miarczyńskiego i Piotra Myszki. Dwaj ostatni spróbują dojechać na regaty jutro.

- Dla kadry narodowej start w mistrzostwach Polski jest obowiązkowy. Przed regatami Zosia poinformowała, że jest chora i bierze antybiotyki - przyznał Tomasz Chamera, dyrektor sportowy PZŻ.

Pod nieobecność brązowej medalistki igrzysk olimpijskich mistrzostwa zdominowały... Chinki. Po pierwszym dniu aż trzy z nich otwierają klasyfikację. - Oczywiście, gdy tak pozostało do końca regat to Azjatki otrzymają nagrody za miejsca na podium, ale medale trafią wyłącznie do Polek - wyjaśniał dyrektor Chamera.

Kłopoty zdrowotne ma również inny brązowy medalista igrzysk olimpijskich. - Dostałem zatrucia pokarmowego. Fatalnie się czuję. Poza tym mój syn Patryk też ma wysoką gorączkę. Jeśli się z tym uporam, to spróbuję dojechać w piątek - informował Miarczyński.

Natomiast sprawy rodzinne opóźniły przyjazd do Górek Zachodnich Myszki. - W poniedziałek wieczorem po raz drugi zostałem ojcem. Tym razem doczekaliśmy się córeczki. W czwartek musiałem odebrać moje panie, żonę Zuzię i córeczkę Nelę ze szpitala, stąd odłożyłem przyjazd na mistrzostwa - tłumaczy Piotr.

Obaj deskarze mieli szczęście, że pierwszego dnia zamiast trzech planowanych udało się rozegrać tylko dwa wyścigi. Dlatego jeśli przystąpią do wyścigów od piątku i będą wygrywać, to są w stanie jeszcze odrobić straty. Na razie konto obu zostało obciążone 44 punktami karnymi.

Wyniki mistrzostw Polski po pierwszym dniu:

49er po 3 wyścigach
1. Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) 3 punkty
2. Tomasz Januszewski/Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn) 6
3. Marcin Czajkowski/Marcin Rymer (YKP Gdynia) 9

RS:X kobiet po 2 wyścigach
1. Na Pei Chen 2
2. Mei Li Sun 5
3. Jia Man Heng 8

RS:X mężczyzn po 2 wyścigach
1. Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) 3
2. Piotr Nowicki (SKŻ Ergo Hestia) 7
3. Juozas Bernotas (Litwa) 9

470 mężczyzn po 2 wyścigach
1. Jakub Antoniak/Wiktor Czałbowski (Baza Mrągowo) 4
2. Piotr Ogrodnik/Piotr Choroba (Horn Kraków) 4
3. Karol Jączkowski/Artur Baranowski (Marina Łeba) 8

470 kobiety po 2 wyścigach
1. Agnieszka Skrzypulec/Jolanta Ogar (Sejk Pogoń Szczecin/AZS AWFiS Gdańsk) 4
2. Ewa Szczęsna/Irmina Gliszczyńska (CHKŻ Chojnice) 15
3. Julia Rokosz/Karolina Kowalewska (Spójnia Warszawa) 16

Laser Radial po 2 wyścigach
1. Natalia Szymczyk (Arka Gdynia) 3
2. Anna Weizieher (AZS UW Warszawa) 3
3. Paulina Czubachowska (Zatoka Puck) 6

Laser po 2 wyścigach
1. Kacper Ziemiński (Sejk Pogoń) 5
2. Marcin Rudawski (MKS 2 warszawa) 7
3. Aleksander Arian (Cyfrowy Polsat Team Rzeszów) 7

Finn po 2 wyścigach
1. Piotr Kula (BTŻ Biskupiec) 2
2. Rafał Szukiel (AKS OSW Olsztyn) 5
3. Miłosz Wojewski (Sejk Pogoń) 6

pełne wyniki na stronie sport.sailingnet.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871