TYP: a1

"Polskie żagle na igrzyskach olimpijskich" - Tomasz Chamera

czwartek, 18 kwietnia 2013
Informacja prasowa

A. Lutomski, rodzina Chamerów - syn i tata
We wtorek 16 kwietnia w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego o swojej żeglarskiej karierze opowiadał Dyrektor Sportowy PZŻ - Tomasz Chamera. Bohaterami spotkań z cyklu „Polskie żagle na igrzyskach olimpijskich” są żeglarze, którzy wzięli udział w igrzyskach. Tomek Chamera na igrzyskach był trzy razy - raz jako trener główny (Ateny 2004) i dwa razy jako szef reprezentacji polski w żeglarstwie (Pekin 2008, Londyn 2012).

Tomasz Chamera mimo, że już nie żegluje, z sentymentem wspominał czasy bycia zawodnikiem. Opowiadał o obozach na Optimiście w Wieżycy, o wyjeździe na regaty do Holandii, które były nagrodą za dobre wyniki. W Brouvershaven zajął drugie miejsce na Międzynarodowych Mistrzostwach Holandii w klasie Cadet w 1986 roku. Z powodu warunków fizycznych (wzrost i waga) pan Tomek wybierał klasy dwuosobowe. Nie zabrakło, w związku z tym, ciekawych anegdot związanych z żeglowaniem w załodze.

Pan Tomek oprócz organizowania, koordynowania i zarządzania ma również uprawnienia trenerskie i sędziowskie. Na pytanie, która z tych czynności sprawia mu najwięcej przyjemności, odpowiedział, że każda. We wszystkim widzi cel i stara się, żeby osiągane rezultaty były pozytywne.

Słuchając opowiadań o igrzyskach, na których pan Tomasz był, dało się odczuć, że wyniki uzyskiwane przez zawodników przeżywa równie mocno, jak i oni sami. Później wyciąga wnioski i stara się tak skoordynować programy szkoleniowe, żeby poprawiać to co było słabe i utrzymywać to co dobre. Z biegiem lat zauważa też postęp w profesjonalizacji przygotowań samych zawodników.

Na spotkaniu był obecny tata pana Tomka. Bardzo dumny z syna, mówił o tym jak ważne jest wsparcie rodziców w karierze sportowej dzieci i młodzieży. Sam pan Tomek, oprócz uznania dla swoich rodziców, mówił również o ogromnym wpływie na wychowanie dzieci ich trenerów. Wspomniał przy tej okazji, jak to pod okiem swojego ówczesnego trenera, pana Andrzeja Lutomskiego, razem z innymi zawodnikami prześcigali się w czystości łódek i dbaniu o sprzęt sportowy.

Z opowiadań pana Tomasza można wnioskować, że w żeglarstwie jest dużo do zrobienia i jest wiele możliwości kontynuowania kariery. Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski również zachęca, zwłaszcza byłych zawodników, do nie zrywania kontaktu z tą tak piękną dyscypliną. Alternatywą może być np. zrobienie uprawnień sędziowskich. Przez cały sezon żeglarski organizowane są regaty na terenie całej Polski. Nie będąc już zawodnikiem, można być częścią tych wydarzeń.

Dziękujemy Panu Tomkowi, że znalazł czas i podzielił się z nami swoją żeglarską historią. Życzymy dalszych sukcesów zawodowych i nie tylko.

Następne spotkanie, tym razem z Marcinem Czajkowskim, dwukrotnym olimpijczykiem w klasie 49er, odbędzie się 23 kwietnia o godz. 17 w siedzibie POZŻ w Gdyni przy al. Jana Pawła II 11. Serdecznie zapraszamy!

Aktualny harmonogram spotkań cyklu „Polskie żagle na igrzyskach olimpijskich”:


23.04.2013 Marcin Czajkowski – dwukrotny olimpijczyk w klasie 49er
30.04.2013 Przemysław Miarczyński - medalista olimpijski z Londynu, 4 razy na Igrzyskach i Paweł Kowalski – trener Kadry Narodowej PZŻ w klasie RS:X
07.05.2013 Jolanta Ogar – olimpijka w klasie 470
14.05.2013 Krzysztof Kierkowski – dwukrotny olimpijczyk w klasie 49er
21.05.2013 Zygfryd Perlicki – olimpijczyk w klasie Soling
28.05.2013 Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński – olimpijczycy w klasie 49er
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 stycznia

Na wyspie Pitcairn rozebrano i spalono okręt "Bounty", słynny z pamiętnego buntu na pokładzie.
piątek, 23 stycznia 1970