TYP: a1

Pomorze na "Zawiszy Czarnym" wyruszyło na morze

poniedziałek, 22 września 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
Blisko 600 dzieci i młodzieży z sześciu pomorskich miast i gmin skorzystało z czwartej edycji projektu „Pomorze na morze”. Przez cały tydzień jego uczestnicy pływali żaglowcem „Zawisza Czarny” i poznawali historię żeglarstwa.


Bardzo mi się podobało” – mówi Anna Merchel, uczennica klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach. ”Cieszę się, że mogłam posterować „Zawiszą”, uczestniczyć w nauce wiązania lin i stawiania żagli.

Wystawa o admirale Unrugu i film o kapitanie Jurkiewiczu też były fajne. Wiele się dowiedziałam o tych postaciach” – dodaje Wiktoria Skowron, uczennica klasy drugiej Gimnazjum w Cedrach Małych.

Anna Merchel i Wiktoria Skowron to jedne z 584 osób, które w minionym tygodniu tj. od 15 do 19 września skorzystały z czwartej edycji projektu „Pomorze na morze” organizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski. Jego celem jest edukacja żeglarska i morska dzieci i młodzieży z terenu Pomorza i nie tylko. We wszystkich odsłonach programu wzięło udział już ponad 2 tysiące uczestników!

Zawisza Czarny

W programie czwartej edycji znalazło się żeglowanie na „Zawiszy Czarnym” (pod dowództwem kpt. Aleksandry Emche) po Zatoce Gdańskiej, zwiedzanie wystawy poświęconej admirałowi Józefowi Unrugowi i projekcja filmu dokumentalnego o kapitanie Kazimierzu Jurkiewiczu. Dzieci wzięły również udział w losowaniu nagród-niespodzianek, a na zakończenie swojego pobytu w Gdyni otrzymały specjalne certyfikaty potwierdzające ich udział w akcji.

Na zaproszenie PoZŻ z programu skorzystało tym razem sześć pomorskich samorządów: miasto Tczew (szkoły podstawowe nr 2, 5, 7, 8, 10, 11 i 12), miasto Wejherowo (Gimnazjum nr 3), gmina Pruszcz Gdański (Szkoła Podstawowa w Wiślince, Gimnazjum w Przejazdowie), miasto Kartuzy (Szkoła Podstawowa nr 1 i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2), gmina Szemud (szkoły podstawowe w Bojanie, Kielnie, Szemudzie, Łebnie i Jeleńskiej Hucie) oraz gmina Cedry Wielkie (szkoły podstawowe we Wocławach i Giemlicach, zespoły szkół w Cedrach Małych i Cedrach Wielkich).

Zdjęcia: Patrycja Spytek, Tomasz Cielebąk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872