TYP: a1

Poznaj generała Mariusza Zaruskiego

poniedziałek, 6 lutego 2017
Informacja prasowa

W sobotę 8 kwietnia 2017 roku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Generał Mariusz Zaruski - życiorys morzem pisany”.

Sejm RP przez aklamację przyjął uchwałę, w której upamiętniono i podkreślono zasługi Mariusza Zaruskiego. Czytamy w niej m.in.: „Życie i działalność Mariusza Zaruskiego, jego niezłomna postawa i żarliwy patriotyzm, wielkie zasługi dla żeglarstwa i taternictwa stanowią wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków”.

Decyzję o uczczeniu generała podjął także Polski Związek Żeglarski, który ogłosił, że 2017 rok będzie poświęcony generałowi.

W obchodach Roku Zaruskiego bierze udział również Pomorski Związek Żeglarski, który wspólnie z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku organizuje konferencję „Generał Mariusz Zaruski - życiorys morzem pisany”. Ma ona przybliżyć tę postać - pisarza, poety, malarza i jednego z ojców polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego.

- Mariusz Zaruski, jako pionier polskiej żeglugi jachtowej i wychowania morskiego, szczególnie zasługuje na naszą uwagę - mówi Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego. - Cieszymy się, że możemy być gospodarzem tej konferencji.

Referaty wygłoszą naukowcy z Polski, którzy w swoich badaniach zajmują się osobą Mariusza Zaruskiego. Mirosław Kuklik, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, przybliży słuchaczom morską biografię generała. Zwróci uwagę zwłaszcza na trzy etapy jego życiorysu - pobytu w Odessie, polarnych rejsów z Archangielska i żeglugi bałtyckiej.

O grafikach, rysunkach i fotografiach Mariusza Zaruskiego w zbiorach Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie opowie Michał Puszkarski, kierownik Działu Edukacji i Promocji w tej placówce. W referacie przedstawiona zostanie tematyka prac, sposób wykonania i ich późniejsze wykorzystanie w książkach Zaruskiego.

Radosław Paternoga z Działu Historii Wychowania Morskiego Narodowego Muzeum Morskiego przybliży słuchaczom pamiątki związane z Mariuszem Zaruskim, które znajdują się w zbiorach tej placówki. Wśród nich m.in. rękopisy i notatki naukowe, grafiki, naramienniki z munduru wojskowego i kątomierz tarczowy.

Działalność publicystyczną Mariusza Zaruskiego przedstawi dziennikarz i pomysłodawca obchodów Roku Zaruskiego Marek Słodownik. Przypomni czasopisma, w których wydawanie zaangażowany był Zaruski - m.in. „Polską Flotę Narodową”. Prelegent spróbuje również odpowiedzieć na pytanie, czy generał wciąż jest obecny w świadomości Polaków i w jaki sposób jest upamiętniany.

Dariusz Małszycki z Muzeum Miasta Gdyni, specjalizujący się w dziejach przedwojennego gdyńskiego harcerstwa, przybliży wpływ Mariusza Zaruskiego na rozwój wychowania morskiego w harcerstwie.

Na konferencji nie zabraknie również referatu Gdańskiego Ośrodka Sportu, armatora flagowej jednostki Gdańska, żaglowca „Generał Zaruski”. Uczestnicy będą mogli lepiej poznać, a być może również zwiedzić statek, który w 1938 roku został zamówiony przez Mariusza Zaruskiego do celów edukacji morskiej.

- Wielką wartością tej konferencji jest fakt, że Mariusza Zaruskiego poznamy z kilku różnych perspektyw - jako marynarza i żeglarza, malarza marynistę, dziennikarza i wychowawcę młodzieży - mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. - Prelegenci, osoby o uznanym dorobku, gwarantują wysoki poziom naukowy referatów, a zarazem ich przystępność dla słuchaczy w każdym wieku. Będzie to wspaniały hołd dla generała w Roku Zaruskiego.

Konferencja odbędzie się w sobotę, 8 kwietnia, w 76. rocznicę śmierci generała, w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku - w sali audytoryjnej w Spichlerzach na Ołowiance. Wstęp na konferencję jest bezpłatny. Zgłaszać się można telefonicznie (506 859 345) lub e-mailowo (jedrzej.szerle@zeglarski.info) do 28 lutego.

Organizatorem konferencji jest Pomorski Związek Żeglarski, a współorganizatorem Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Mariusz Zaruski, ur. 31.01.1867, zm. 8.04.1941 - generał brygady, pisarz, publicysta i malarz. W czasie studiów dużo podróżował, a podczas zesłania do Archangielska za działalność patriotyczną, ukończył Szkołę Morską i pływał po wodach arktycznych. W 1907 roku, sześć lat po powrocie na ziemie polskie, wyjechał do Zakopanego i włączył w popularyzację turystyki górskiej. Był inicjatorem powstania i pierwszym naczelnikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Józefa Piłsudskiego. W latach 20. XX w. zaangażował się w rozwój polskiego żeglarstwa. Mariusz Zaruski był pierwszym komandorem Yacht Klubu Polski, prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego w latach 1932-1935, współzałożycielem Ligi Morskiej i Rzecznej i pierwszym kapitanem „Zawiszy Czarnego”. Był też jednym z twórców wychowania morskiego. Odbywał pionierskie rejsy bałtyckie, które później opisywał w licznych książkach. Zmarł na cholerę w więzieniu NKWD w Chersoniu.

 

Tagi: Mariusz Zaruski, konferencja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872