TYP: a1

Program Edukacji Morskiej zagościł w Wielkopolsce

środa, 16 października 2013
Informacja prasowa
Program Edukacji Morskiej w Gdańsku
14 października w Dzień Edukacji Narodowej w Gimnazjum nr 2, w gminie Złotów zrealizowany został piknik żeglarski z udziałem Mateusza Kusznierewicza. Była to nagroda dla szkoły, w której uczyli się laureaci ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „Nie lej wody!”.

Pod koniec czerwca uczniowie gimnazjum im. Jana Pawła II w Świętej: Jakub Mróz, Dominik Cierniak, Robert Konitzer, wraz z pozostałymi finalistami konkursu, wypłynęli w rejs na pokładzie żaglowca Generał Zaruski. Ich film, zatytułowany Apokalipsa, w którym o niebezpiecznych skutkach marnowania wody, opowiadają ludziki Lego, został zgodnie uznany przez jurorów najlepszym filmem zgłoszonym do konkursu „Nie lej wody!”.

Z okazji Dnia Nauczyciela, Program Edukacji Morskiej w Gdańsku zagościł w województwie wielkopolskim. Szkołę, w której uczyli się laureaci konkursu odwiedził Mateusz Kusznierewicz. Mistrz olimpijski wprowadził młodzież w świat żeglarstwa oraz zaprosił wszystkich przybyłych gości na piknik edukacyjny.

Uczestnicy mieli okazję wsiąść do łódki typu Optimist, poznać zasady pierwszej pomocy, nauczyć się wiązania węzłów i obejrzeć film dokumentalny, w którym przedstawione zostały losy żaglowca Generał Zaruski. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko ekologiczne, gdzie za pomocą opracowanego przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną Sp. z o. o. urządzenia, uczniowie samodzielnie mogli sprawdzić właściwości wody. A iście sportowych emocji dostarczył turniej przeciągania liny.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyli w zrealizowanym przez Program Edukacji Morskiej w Gdańsku pikniku, a spotkanie z mistrzem olimpijskim było dla nas bardzo dużym wyróżnieniem – mówił Mariusz Filipkowski, dyrektor gimnazjum nr 2, im. Jana Pawła II w Świętej. Jesteśmy dumni z naszych absolwentów, którzy nakręcili tak interesujący film, i dzięki którym mieliśmy w Świętej prawdziwie żeglarskie wydarzenie. Piknik był przygotowany i przeprowadzony bardzo profesjonalnie.

Takie spotkania z młodzieżą, które pozwalają nam poszerzać zasięg edukacji morskiej, są dla mnie szczególnie ważne. Sam jestem najlepszym przykładem na to, że przygodę z żeglarstwem można zacząć niezależnie od miejsca zamieszkania. Realizacja ogólnopolskiego konkursu ekologicznego, nie byłaby możliwa bez zaangażowania sponsorów Programu: Ferrero Polska, producenta Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupy LOTOS S.A – dodał Mateusz Kusznierewicz, pomysłodawca Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

Kolejna edycja konkursu adresowanego do uczniów z całej Polski, ogłoszona zostanie wiosną przyszłego roku, a już teraz o atrakcyjne nagrody powalczyć może młodzież z gdańskich szkół. Do 12 listopada trwają zgłoszenia do ekologicznego konkursu „Woda żyje wśród nas!”, organizowanego przez Fundację Navigare i Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną Sp. z o. o., pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.

Na zwycięzców konkursu czekają tablety, a najciekawsze prace stworzą galerię w Parku Reagana, dzięki czemu uczniowie przyczynią się do edukacji społeczności lokalnej.

Po więcej szczegółów dotyczących konkursu „Woda żyje wśród nas” zapraszamy na:
www.programedukacjimorskiej.pl, www.blizejzrodel.pl, www.facebook.com/blizejzrodel
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872