TYP: a1

Przedszkolak… żeglarzem! Obchody 15-lecia Edukacji Wodnej i Żeglarskiej

czwartek, 1 grudnia 2011
Kinga Rzucidło

Źródło: palac.szczecin.pl
W miniony wtorek hucznie świętowano 15-lecie programu Szczecińskiej Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Z tej okazji dla najmłodszych uczestników przewidziano szereg atrakcji.


Uroczysta gala z okazji 15-lecia Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej "Morze przygody - z wiatrem w żaglach” miała miejsce w ubiegły wtorek, 29 listopada w auli Pałacu Młodzieży przy al. Piastów 7. I jak co roku, przedszkolaki oraz uczniowie szczecińskich szkół wraz z nauczycielami swą obecnością uświetnili ten dzień. Nie zabrakło konkursów, gier, zabaw i cennych nagród w postaci rejsów wycieczkowych.

Laureaci programu w nagrodę uczestniczą w szkoleniach praktycznych i zdobywają żeglarskie patenty. Przedszkolaki czyli najmłodsi uczestnicy wzięli udział w jednodniowym szkoleniu podstawowym w ramach rejsu po porcie statkiem wycieczkowym. Dla młodzieży przewidziane są większe, bałtyckie rejsy morskie. Ponadto uczestnicy w ramach wyróżnienia będą reprezentować Szczecin na międzynarodowych regatach The Tall Ships' Races.

Od 1995 roku Szczeciński Program Edukacji Morskiej merytorycznie i finansowo prowadzony był przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta, obecnie realizacją programu zajął się Pałac Młodzieży. Morskie rejsy odbywają się najczęściej na "Darze Szczecina”, "Magnolii” i "Zrywie” a także na czarterowanych żaglowcach, jak "Kapitan Głowacki”, „Fryderyk Chopin” czy „Dar Młodzieży.”

Uczestnicy już od 2004 roku odbywają dalekie rejsy, do Anglii, Hiszpanii czy Norwegii i jako młodzieżowa reprezentacja Szczecina biorą udział w kolejnych edycjach słynnych międzynarodowych regat The Tall Ships' Races. Ich osiągnięcia nie przechodzą bez echa. „Dar Szczecina” jest wielokrotnym zwycięzcom w klasie C, zawsze w czołówce regatowej klasyfikacji. Szczecińska młodzież promuje miasto, które dla przypomnienia jest głównym sponsorem The Tall Ships Races. To właśnie w Szczecinie w 2013 roku odbędzie się finał międzynarodowych regat.

Źródło:
www.radio.szczecin.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912