PŚ w Genui: 7. miejsce Tadeusza Kubiaka oraz Agnieszki Skrzypulec i Jolanty Ogar

wtorek, 23 kwietnia 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Tadeusz Kubiak zajął 7. miejsce w klasie Laser Standard, a Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar ukończyły rywalizację na tej samej pozycji w klasie 470 podczas żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Genui.

W dniach 15-21 kwietnia we włoskiej Genui odbyły się trzecie zawody zaliczane do cyklu Pucharu Świata 2018/2019 - pierwsze odbyły się we wrześniu w japońskiej Enoshimie, a drugie na przełomie stycznia i lutego w Miami w Stanach Zjednoczonych. Genua zastąpiła w kalendarzu PŚ francuskie Hyeres, które przez wiele lat gościło najlepszych żeglarzy świata. Ostatecznie na starcie stanęło 672 zawodników z 58 krajów.

W niedzielę zawodnicy z pierwszej dziesiątki klasyfikacji generalnej klas 470 kobiet i mężczyzn, Laser Standard, Laser Radial oraz Finn mieli po jednym podwójnie punktowanym wyścigu medalowym. Pozostałe klasy zakończyły rywalizację w sobotę.

Jako pierwsze na wodę zeszły kobiety w klasie 470. Szóste linię mety minęły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), które pozostały na siódmej pozycji w klasyfikacji generalnej. Końcową wygraną już w sobotę zapewniły sobie Brazylijki Fernanda Oliveira i Ana Luiza Barbachan, dzięki temu, że nad drugą załogą regat miały aż dwadzieścia osiem punktów przewagi, a w wyścigu medalowym można ich odrobić osiemnaście. Za nimi uplasowały się Chinki Mengxi Wei i Haiyan Gao oraz Włoszki Benedetta di Salle i Alessandr Dubbini.

Z piątej pozycji w klasie Laser Standard ruszał do wyścigu medalowego Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin), który w ostatnim starcie wpłynął na metę dziesiąty i ukończył swój występ na siódmej lokacie. Z kolei jego klubowy kolega Jakub Rodziewicz zakończył regaty w sobotę, zajmując czterdzieste trzecie miejsce. Z końcowej wygranej cieszył się Węgier Jonatan Vadnai, drugi był aktualny mistrz świata i Europy, Cypryjczyk Pawlos Kondidis, a na najniższym stopniu podium stanął Andrew Lewis z Trinidadu i Tobago.

W Laserze Radialu po sobotnich wyścigach czterdzieste ósme miejsce w Pucharze Świata w Genui zajęła Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława). Dzięki drugiemu miejscu w niedzielnym wyścigu medalowym zwycięstwo zapewniła sobie brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata, a także igrzysk w Rio de Janeiro, Dunka Anne-Marie Rindom. Zepchnęła ona na drugie miejsce Chinkę Dongshuang Zhang, a trzecią pozycję zajęła Szwajcarka Maud Jayet.

Na piątku rywalizację zakończyły nasze załogi w klasie 49er. Jedenaste miejsce zajęli aktualni wicemistrzowie Europy Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy byli bliscy awansu do sobotniego wyścigu medalowego, tracąc zaledwie dwa punkty do pierwszej dziesiątki. Z kolei Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) ukończyli swój występ na dwunastej pozycji, a do sobotniego startu zabrakło im trzech punktów. Zwyciężyli Australijczycy David Gilmour i Lachy Gilmour, a za nimi na podium znalazły się także dwa duety z Nowej Zelandii - Isaac McHardie i William McKenzie oraz mistrzowie olimpijscy z Rio de Janeiro Peter Burling i Blair Tuke.

Również w piątek ściganie zakończyły nasze ekipy w klasie Nacra 17. Trzydziestą czwartą lokatę zajęli Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska, a na trzydziestej siódmej pozycji zatrzymali się Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska. Obie załogi reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Regaty wygrali reprezentanci Hiszpanii Iker Martinez de Lizarduy i Olga Maliwiec, drugie miejsce zajęli Ben Saxton i Nicola Boniface z Wielkiej Brytanii, a pierwszą trójkę uzupełnili złoci medaliści igrzysk z 2016 roku, Argentyńczycy Santiago Lange i Cecilia Carranza Saroli.

W klasie 49erFX do udziału w regatach zgłosiły się Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), ale z powodu kontuzji nie pojawiły się na wodzie.