TYP: a1

Puchar Świata w żeglarstwie Hyeres 2014 - dzień Pawła Tarnowskiego

czwartek, 24 kwietnia 2014
Informacja prasowa
Paweł Tarnowski na trasie regat w Hyeres
Paweł Tarnowski na trasie regat w Hyeres
Dziś na wodach u wybrzeży francuskiego Hyeres odbyły się pierwsze wyścigi rundy finałowej. Znakomity dzień zaliczył w klasie RS:X Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który zwyciężył dwa wyścigi i przesunął się na drugą pozycję. Fotel lidera utrzymał Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk).

Obaj zawodnicy Energa Sailing Team Poland nie ukrywają, że są bardzo zadowoleni z przebiegu regat. Dla młodego sopocianina to już kolejne regaty, w których pokazuje, że jest pełnoprawnym zawodnikiem światowej czołówki seniorów, natomiast Myszka żegluje jak prawdziwy profesor windsurfingu.

„Dziś kluczem do sukcesu były starty, a te wychodziły mi idealnie – podkreślił po wyścigach szczęśliwy Tarnowski – W dwóch pierwszych wyścigach wystrzeliłem z linii jak z procy i nikt mnie nie mógł już potem dogonić. W trzecim było nieco gorzej, ale i tak udało mi się dociągnąć do ósmej pozycji i dzięki temu w generalce jestem drugi.”

Piotr Myszka dodaje: „Żeglowało mi się dziś ze zmiennym szczęściem byłem drugi, czwarty i siódmy. Trzeci wyścig był powtarzany, szkoda bo jechałem pierwszy, a w powtórzonym na starcie miałem groźnie wyglądającą kolizję z zawodnikiem z Chorwacji. Na szczęście jest prędkość i udało mi się dojechać do siódmego miejsca. Umocniłem się na pozycji lidera, gdyż najgroźniejsi przeciwnicy pływali trochę słabiej niż ja.”

Na ósme miejsce spadł kolejny reprezentant Energa Sailing Team Poland Przemysła Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot) Ma on jednak tylko sześć punktów straty do trzeciej pozycji.

Wśród pań nadal bardzo dobrze spisuje się Maja Dziarnowska, która utrzymała drugą pozycję. O jedno miejsce awansowała Zofia Klepacka (YKP Warszawa), która zajmuje czwartą pozycję. Siódma jest jej klubowa koleżanka Kamila Smektała.

Na dziewiątej pozycji w klasie 470 kobiet sklasyfikowane są zawodniczki Sejk Pogoń Szczecin Agnieszka Skrzypulec i Natalia Wójcik. Dziewczęta żeglowały ze zmiennym szczęściem dopływając do mety na 20. i 8. pozycji i aby utrzymać się w pierwszej dziesiątce będą musiały mocno powalczyć w kolejnych dniach.

W klasie Laser Radial dobrą – dwudziestą pozycję zajmuje Anna Weinzieher (AZS UW Warszawa), która dopiero odbudowuje formę po długiej kontuzji.

Pozostali reprezentanci Polski zajmowali dziś niższe pozycje i w klasyfikacji generalnej zajmują dalsze miejsca.

Runda finałowa potrwa do piątku, a w sobotę rozegrane zostaną wyścigi medalowe dla najlepszych dziesięciu zawodników w każdej z konkurencji.


Oficjalna strona regat: swc.ffvoile.com

Skład reprezentacji Polski


Energa Sailing Team Poland

Maja Dziarnowska, Paweł Tarnowski, Piotr Myszka, Przemysław Miarczyński – RS:X
Anna Weinzieher – Laser Radial
Kacper Ziemiński – Laser Standard
Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik – 470
Łuksza Przybytek / Paweł Kołodziński – 49er
Piotr Kula – Finn

RS:X (kobiet i mężczyzn)

Zofia Klepacka
Maja Dziarnowska
Małgorzata Białecka
Kamila Smektała
Hanna Zembrzuska
Zuzanna Czuryło
Patrycja Lis
Przemysław Miarczyński
Piotr Myszka
Paweł Tarnowski
Marcin Urbanowicz
Piotr Nowacki
Radosław Furmański
Maciej Kluszczyński
Łuksza Buderaski
Dawid Furmański

Laser Standard

Kacper Ziemiński
Jonasz Stelmaszyk
Aleksander Arian
Tadeusz Kubiak

Laser Radial
Anna Weinzieher
Agata Barwińska
Paulina Czubachowska
Anna Brzozowska

49erFX

Zuzanna Rybicka / Marcelina Śliwińska
Ewa Bartosiewicz / Marta Jackowska

49er
Łukasz Przybytek / Paweł Kołodziński
Tomasz Januszewski / Jacek Nowak
Przemysław Filipowicz / Jacek Piasecki

470 kobiet
Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik

Finn
Piotr Kula
Miłosz Wojewski
Michał Jodłowski
Jakub Marciniak
Mikołaj Lahn
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871