TYP: a1

Puchar Świata w żeglarstwie Hyeres 2014 - Polska dominacja

piątek, 25 kwietnia 2014
Informacja prasowa
Maja Dziarnowska w trakcie wyścigu w Hyeres
Maja Dziarnowska w trakcie wyścigu w Hyeres
Czwarty dzień regat Pucharu Świata w Hyeres to znów popisy Piotra Myszki i Mai Dziarnowskiej oraz pozostałych członków kadry narodowej Energa Sailing Team Poland.

Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) pozostaje liderem regat w klasie RS:X, a Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) znajduje się na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej francuskiego Pucharu Świata. Wśród pań najlepsza jest obecnie Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

To był polski dzień! Nasi reprezentanci po raz kolejny zdominowali klasę RS:X! Zaczęło się dobrze już podczas pierwszego wyścigu. Paweł Tarnowski żeglował na pierwszej pozycji. Niestety rywalizację przerwano z powodu słabnącego wiatru. Później było jednak szczęśliwiej, a na koniec dnia bardzo dobrze.

W kolejnym wyścigu, który odbył się już bez przeszkód znów pokaz pięknej szarży dał Piotr Myszka. Polak z niebywałą prędkością zostawił za rufą wszystkich rywali. Dopłynął na metę pierwszy ze dużą przewagą.

W kolejnym wyścigu był czwarty, ale kontrolował przebieg wydarzeń. Ze ścisłej czołówki nie wypadł także podczas trzeciej tego dnia konfrontacji. Na metę wpadł na trzeciej pozycji. Pozostał liderem, a jego przewaga nad drugim w klasyfikacji generalnej Piotrem Tarnowskim
z Energa Saling Team Poland wynosi już 24 punkty. „Najważniejsze to żeglować równo i nie popełniać większych błędów – mówi Piotr Myszka, wielki lider PŚ w Hyeres – Cieszę się, bo naprawdę fajnie mi się tutaj żegluje. Jest szybko i wszystko wychodzi jak trzeba”.

Paweł Tarnowski także straszy rywali. W drugim wyścigu dnia nikt nie zdołał go przegonić. Polak jest wiceliderem i ma wielkie szanse na końcowe podium.

Do poziomu naszych reprezentantów dopasowała się Maja Dziarnowska. Polka w świetnym stylu wygrała dwa spośród trzech dzisiejszych wyścigów. Dzięki czemu awansowała na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

Nasi brązowi medaliści olimpijscy z Londynu Zofia Klepacka (YKP Warszawa) i Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zajmują piąte pozycje w swoich konkurencjach.

Dobrze spisują się również pozostali zawodnicy Energa Sailing Team Poland w pozostałych klasach. W 470 kobiet dwunastą pozycję zajmuje załoga Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik (Sejk Pogoń Szczecin), osiemnasty w klasie Finn jest Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), a na 24. pozycji w Laserze Radialu znajduje się Anna Weinzieher (AZS UW Warszawa).

Zawody zakończą się w sobotę rywalizacją najlepszych dziesięciu zawodników z każdej konkurencji.

Oficjalna strona regat: swc.ffvoile.com

Skład reprezentacji Polski


Energa Sailing Team Poland
Maja Dziarnowska, Paweł Tarnowski, Piotr Myszka, Przemysław Miarczyński – RS:X
Anna Weinzieher – Laser Radial
Kacper Ziemiński – Laser Standard
Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik – 470
Łuksza Przybytek / Paweł Kołodziński – 49er
Piotr Kula – Finn

RS:X (kobiet i mężczyzn)

Zofia Klepacka
Maja Dziarnowska
Małgorzata Białecka
Kamila Smektała
Hanna Zembrzuska
Zuzanna Czuryło
Patrycja Lis
Przemysław Miarczyński
Piotr Myszka
Paweł Tarnowski
Marcin Urbanowicz
Piotr Nowacki
Radosław Furmański
Maciej Kluszczyński
Łuksza Buderaski
Dawid Furmański

Laser Standard
Kacper Ziemiński
Jonasz Stelmaszyk
Aleksander Arian
Tadeusz Kubiak

Laser Radial
Anna Weinzieher
Agata Barwińska
Paulina Czubachowska
Anna Brzozowska

49erFX
Zuzanna Rybicka / Marcelina Śliwińska
Ewa Bartosiewicz / Marta Jackowska

49er
Łukasz Przybytek / Paweł Kołodziński
Tomasz Januszewski / Jacek Nowak
Przemysław Filipowicz / Jacek Piasecki

470 kobiet
Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik

Finn
Piotr Kula
Miłosz Wojewski
Michał Jodłowski
Jakub Marciniak
Mikołaj Lahn
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871