TYP: a1

Rekordowo na Narodowym - Wiatr i Woda 2014

środa, 2 kwietnia 2014
Informacja prasowa
logo Wiatr i Woda 2014W dniach 3-6 kwietnia 2014 roku w Warszawie odbędą się największe w tej części Europy Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA. Już po raz dwudziesty szósty na targach spotykają się przedstawiciele branży oraz miłośnicy sportów wodnych i rekreacji z Polski i z zagranicy. Tym razem jednak najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny podziwiać będziemy po raz pierwszy – na Stadionie Narodowym.

Rekordowo na Narodowym


Tegoroczna edycja Targów zapowiada się imponująco. Przeniesienie imprezy na Stadion Narodowy stworzyło nowe możliwości – przede wszystkim zwiększyła się powierzchnia wystawiennicza. W tym roku swoją ofertę na targach zaprezentuje rekordowa liczba ponad 450 wystawców a na Stadionie Narodowym niewątpliwie poczujemy atmosferę nadchodzącego lata i rozpoczynającego się wkrótce sezonu żeglarskiego. Będą premiery jachtów, zarówno motorowych i żaglowych, polskich i zagranicznych stoczni a międzynarodowy charakter targów zaznaczą swoją obecnością firmy z Grecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Ukrainy, Bułgarii, Niemiec, Słowacji, Chorwacji, Węgier, Włoch a nawet Indonezji. Oprócz jachtów żaglowych i łodzi motorowych, pontonów, RIBów, skuterów wodnych i innych jednostek pływających, na targach można będzie zobaczyć pełną gamę akcesoriów żeglarskich, sprzętu asekuracyjnego i ratunkowego, instrumentów do nawigacji i elektronikę jachtową. Nie zabraknie także ofert producentów i dystrybutorów odzieży żeglarskiej i sportowej oraz prezentacji sprzętu do kajakarstwa i windsurfingu. Atrakcyjne propozycje można będzie także znaleźć na stoiskach obecnych na targach firm czarterowych, których oferty obejmują obecnie niemal każdy zakątek świata, gdzie daje się bezpiecznie żeglować i uprawiać sporty wodne. W targowym sektorze wędkarskim NA RYBY nie zabraknie wędek, kołowrotków, spławików, sztucznych przynęt a także sprzętu wyczynowego, żyłek, plecionek, akcesoriów i odzieży dla wędkarzy. Po raz pierwszy targom towarzyszyć będzie Salon Turystyczny PODRÓŻE, w którym miasta, gminy, regiony turystyczne z kraju i zagranicy prezentować będą swoje atrakcje związane z aktywnym wypoczynkiem nad wodą i na wodzie. Prezentowane będą m.in. wodne szlaki turystyczne, akweny żeglarskie oraz ciekawe miejsca do uprawiania wszelakich sportów wodnych. To dobry moment aby zdecydować o planach na zbliżające się wielkimi krokami wakacje. Partnerami Targów WIATR i WODA jest Magazyn „Żagle” oraz Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, zaś Sponsorem firma Henri Lloyd.

Targowy program wydarzeń


Spotkania z żeglarzami, relacje z dalekich wypraw oraz zapowiedzi kolejnych wyczynów żeglarskich na Targach WIATR i WODA to już tradycja. Wzorem lat ubiegłych i w tym roku podczas czterech dni targowych odbędzie się wiele interesujących prelekcji oraz warsztatów dla miłośników sportów wodnych i rekreacji. W targowy czwartek kapitan Zbigniew Gutkowski, pierwszy w historii Polak, który wystartował w regatach okołoziemskich VELUX 5 Oceans Race oraz Vendée Globe, opowie o starcie w regatach Transat Jacque Vabre i planach startu w Barcelona World Race. Wyjątkowym wydarzeniem będzie sobotnia konferencja i prezentacja pucharu i cyklu regat Alparii World Match Racing Tour i regat Sopot Match Race 2014. Swoje żeglarskie plany na nadchodzący sezon na targach przestawi Gdynia – Żeglarska Stolica Polski. Na targowej scenie redaktor naczelny „Żagli” - Waldemar Heflich porozmawia z Prezydentem Szczecina o zeszłorocznych The Tall Ships Races. Podczas targów poznamy także szczegóły wyjątkowej imprezy windsurfingowej, która jesienią odbędzie się na Stadionie Narodowym. Jej zapowiedzią będzie specjalna Wioska Windsurfingowa ustawiona w strefie zawodniczej, sercu Stadionu Narodowego. Obecnych będzie 14 największych i najbardziej popularnych szkółek windsurfingowych z całej Polski. W specjalnej „Strefie Wiedzy” odbywać się będą ciekawe wykłady i warsztaty oraz spotkania z mistrzami windsurfingu i kitesurferami. Podczas targów Federacja Szkół Żeglarskich ISSA zaprosi na warsztaty z nawigacji, locji i aktualnych przepisów. Firma Globtourist przybliży egzotyczną Azję z pokładu jachtu i przedstawi nowe, atrakcyjne miejsca do żeglowania i turystyki wodnej, a Zachodniopomorski Szlak Żeglarski zaprezentuje sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego. Fundacja STS Fryderyk Chopin opowie o życiu i nauce na morzu oraz znaczeniu i wartości wychowania morskiego, kpt. Mirosław Kukułka przybliży zasady bezpieczeństwa ludzi na wodzie a firma Eljacht zaprosi gości targów na spotkanie z Adamem Konarzewskim, specjalistą ds. poszukiwania i ratownictwa lotniczego podczas, którego poznamy najnowsze osiągnięcia w poszukiwaniach i ratownictwie na morzu z wykorzystaniem technik satelitarnych.

Niezwykłą, żeglarską wyprawę wokół obu Ameryk, opisaną niedawno w książce „Stary, młodzi i morze” zrelacjonują Jacek Wacławski, Marcin Jamkowski i Konstanty Kulik. Podczas seminarium z teorii żeglowania będzie można poznać zasady prawidłowego trymowania żagli oraz dowiedzieć się jak ustrzec się przed najczęstszymi wypadkami na wodzie. Warto także obejrzeć wyświetlany podczas targów film pt. „Sprawdzić siebie”, z 1974 roku w reż. Jerzego Szotkowskiego, przedstawiający sylwetkę jednego z najbardziej znanych polskich żeglarzy – Leonida Teligi, który 45 lat temu zakończył swój samotny rejs dookoła świata. Coroczną tradycją targów jest sobotni Dzień Kajakarza. Powstały przy współpracy z Magazynem „Wiosło” program, także w tym roku wypełnią ciekawe spotkania, prezentacje i wykłady. Redakcja zaprosiła kilku nowych gości i wszystko wskazuje na to, że formuła tego dnia coraz bardziej się rozszerza i nie ogranicza do relacji z samych wypraw i podróży. W tym roku po raz pierwszy posłuchamy o Stand Up Paddle, czyli „kajakowaniu na stojąco”. Z kolei o klasycznych i nowych odmianach raftingu, trudnościach rzek górskich, wyzwaniach technicznych i sprzętowych oraz o wyprawach bliższych i dalszych, a także o bezpieczeństwie opowie Bartek Majcherkiewicz. Do wielkich wyczynów i wyjątkowych wypraw z pewnością można zaliczyć II Transatlantycką Wyprawę Kajakową Aleksandra Doby. W trakcie sobotniego Dnia Kajakarza o godzinie 14.00 zostanie podjęta próba nawiązania bezpośredniego połączenia z tym wybitnym polskim podróżnikiem, kajakarzem i zdobywcą, który jako pierwszy człowiek samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki.

Po prelekcji poświęconej jego osiągnięciom przeprowadzona zostanie licytacja drewnianego wiosła, wykonanego przez Wiktora Opałkę a całość wylicytowanej kwoty będzie przeznaczona na sfinansowanie wyprawy Aleksandra Doby.

Wyróżnienia i nagrody


Na targach zostaną wręczone najważniejsze nagrody branży sportów wodnych. Oczekiwanymi przez wystawców nagrodami są Gwoździe Targów WIATR i WODA im. Jerzego Fijki - przyznawane przez miesięcznik „Żagle” i organizatora Targów WIATR i WODA. Swoje nagrody podczas targów wręczy także Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych „Polskie Jachty” za najlepsze polskie wyroby prezentowane na targach. „Złoty Dzwon” wręczy Polski Związek Żeglarski a coroczne nagrody przyznają także Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, WOPR i PTTK. Tradycyjnie na targach wręczone zostaną nagrody w Konkursie „Przyjazny Brzeg” (organizowany wspólnie przez PZŻ oraz PTTK), który premiuje nowe, przyjazne miejsca nad polskimi wodami - inicjatywy inwestycyjne i promocyjne (m.in. w zakresie budowy przystani wodnych, organizacji wypoczynku nad wodą), które realizowane są przez gospodarzy polskich brzegów z troską o mieszkańców i życzliwością dla turystów).

Pierwszy raz na targach zostanie wręczona Nagroda im. Leonida Teligi za rok 2013. Po raz kolejny na targach zostanie wręczona prestiżowa nagroda w konkursie na najlepszy jacht żaglowy i motorowy dostępny na rynku w Polsce „Jacht Roku w Polsce - Polish Yacht of the Year 2014”. Nominacje do Nagrody zostały ogłoszone podczas gdyńskiej edycji Targów WIATR i WODA w sierpniu 2013 roku.

Kawiarenka internetowa waspar.pl


Goście tegorocznych Targów WIATR i WODA, odwiedzając stoisko internetowego serwisu z ofertą branży sportów wodnych waspar.pl będą mogli skorzystać z kawiarenki internetowej. „Serfując” po stronach serwisu będzie można znaleźć najnowsze oferty sprzedaży: łodzi motorowych, żaglowych, wiosłowych, pontonów, skuterów wodnych oraz silników. Osoby zainteresowane sprzedażą łodzi, jachtu, kajaka lub innego sprzętu będą mogły zawiesić swoje ogłoszenie na tablicy ustawionej przed stoiskiem waspar.pl. Wszystkie ogłoszenia będzie można także na miejscu zamieścić bezpłatnie w dziale ogłoszeń drobnych serwisu waspar.pl.

Dzień Dzieci i Młodzieży na Targach WIATR i WODA


Tradycyjnie targowy piątek (4 kwietnia) jest dniem otwartym dla dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkół gimnazjalnych i średnich. Zorganizowane grupy uczniów wraz z opiekunami wchodzą tego dnia na teren targów bezpłatnie. Bezpłatny wstęp przez cały czas trwania targów organizatorzy gwarantują dzieciom do lat 12.

Najmłodszych gości targów zaprosimy tego dnia na „Zejmankowe Oceany Marzeń” - koncert zespołu Zejman & Garkumpel czyli pełną niespodzianek wyprawę w poszukiwaniu nieodkrytych lądów podczas, której kapitan „Koval”, z typową dla siebie swadą, opowie dzieciom o tym, jak wspaniały i pełen przygód jest żywot żeglarza. O zasadach bezpieczeństwa na wodzie oraz metodach ratownictwa najmłodsi goście targów dowiedzą się na stoisku Stołecznego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przez cały piątek w strefie przygotowanej przez Program Edukacji Morskiej w Gdańsku będzie można zdobyć wiedzę żeglarską, nauczyć się wiązania węzłów, zbadać właściwości wody czy nauczyć się składania łódek orgiami. Obchodzący w tym roku swoje dziewięćdziesiąte urodziny – Yacht Klub Polski zaprosi najmłodszych do „Portu Zabawy” w którym odbywać się będą zawody w przeciąganiu liny, malowanie flag, nauka rozszyfrowania wiadomości zapisanych Alfabetem Morse’a czy pomiary uścisku dłoni na dynamometrze.

Kiedy na targi?


26. edycja Targów WIATR i WODA tradycyjnie trwać będzie 4 dni. W czwartek, 3 kwietnia od 11.00 do 14.00 wstęp na targi zarezerwowany jest dla publiczności branżowej, zaproszonych gości i przedstawicieli mediów, szersza publiczność może tego dnia zwiedzać targi od 14.00 do 17.00. Następnie targi można zwiedzać: 4 kwietnia (piątek) i 5 kwietnia (sobota) w godzinach 10.00 - 18.00. W niedzielę 6 kwietnia – w godz. 10.00-16.00.

Ceny biletów dostępnych w kasach targowych, czynnych w dniach i godzinach otwarcia targów:


  • 35 zł (normalny)
  • 20 zł (ulgowy) – dla: uczniów powyżej 12 roku życia, studentów do 26 roku życia, emerytów i rencistów po okazaniu stosownej legitymacji)

 

26. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA 2014


Termin: 3-6 kwietnia 2014 roku

Miejsce: Stadion Narodowy w Warszawie, Al. Ks. J. Poniatowskiego 1

Organizator: YACHT EXPO Sp. z o.o.

Organizator wykonawczy: Murator EXPO Sp. z o.o.

Partnerzy: Magazyn Sportów Wodnych „Żagle”
Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

Członek Stowarzyszenia: IFBSO

Patronat honorowy: Minister Gospodarki – Janusz Piechociński
Minister Sportu i Turystyki – Andrzej Biernat
Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik
Prezydent m. st. Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz
Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych
Polski Związek Żeglarski
Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Polski Związek Kajakowy

Sponsor:
Henri Lloyd

Miasto Partnerskie: Gdynia – Żeglarska Stolica Polski

Patronat medialny: waspar.pl
zagle.com.pl
Magazyn Kajakowy „Wiosło”
Radio VOX FM
Radio WAWA
Radio ESKA
Radio ESKA Rock
TVN Meteo

Współpraca medialna: Dziennik „Metro”
Magazyn „Podróże”
Magazyn „Skiper” (Ukraina)
Magazyn Żeglarski

Informacje dodatkowe: Marta Bryk, tel. (22) 829 66 70 tel. kom. 600 904 009, e-mail: mbryk@muratorexpo.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988