TYP: a1

Setka na TTSR 2017 - a może jeszcze więcej?

wtorek, 10 stycznia 2017
Informacja prasowa/Tomasz Owsik - Kozłowski

Ponad 50 jednostek z Polski i zagranicy potwierdziło już swój udział w finale The Tall Ships Races 2017 w Szczecinie. Portugalski „Santa Maria Manuela”, rosyjski „Shtandart” czy „Dar Młodzieży” to tylko niektóre wielkie żaglowce, które w sierpniu br. zacumują przy Wałach Chrobrego.

The Tall Ship Races

Fot. Wiesław Seidler


      „Ponad 50 jednostek potwierdziło już swój udział w ostatnim etapie regat z Kłajpedy do Szczecina oraz w wielkim finale, który będzie trwał od 5 do 8 sierpnia” - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik finału regat The Tall Ships Races 2017 Tomasz Owsik-Kozłowski.


„Na liście uczestników znajduje się m.in. 14 jednostek klasy A, czyli największych i najbardziej widowiskowych żaglowców. Na pewno do Szczecina przypłynie „Santa Maria Manuela” z Portugalii, „Shabab Oman II” z Omanu, czy „Pelican of Londyn” z Wielkiej Brytanii. Nie zabraknie słynnych rosyjskich jednostek, w tym oczekujemy po raz kolejny na „Shtandarta” z Sant Petersburga, który jest repliką jednostki z 1703 r. Pojawi się także żaglowiec z Holandii „Eendracht”, którego w Szczecinie już mieliśmy okazję oglądać w 2013 roku, oraz „Tre Kronor af Stockholm” ze Szwecji, którego matką chrzestną jest księżna Wiktoria” - wyliczał rzecznik.


Do Szczecina tradycyjnie przypłyną również największe polskie żaglowce - „Dar Młodzieży”, „Pogoria”, „Zawisza Czarny”, „Kapitan Zaruski”, „Kapitan Borchardt” i „Fryderyk Chopin”, na którym popłynie młodzieżowa żeglarska reprezentacja stolicy Pomorza Zachodniego. „Liczymy, że podczas regat do portu przypłynie około 100 jednostek, to więcej niż podczas ostatniego finału regat w Szczecinie w 2013 r., wtedy było ich 91” – zaznaczył rzecznik. „Teren finału regat będzie znajdował się po dwóch stronach Odry. To nie tylko słynne Wały Chrobrego po lewej stronie rzeki, ale także prawa strona czyli Wyspa Łasztownia razem z Wyspą Grodzką, na której jest nowa marina z 74 miejscami postojowymi” - powiedział. Jak podkreślił, najbardziej reprezentacyjne jednostki będą cumowały u podnóża Wałów Chrobrego i wzdłuż nabrzeża pasażerskiego. Obecnie trwają prace inwestycyjne przy Nabrzeżu Starówka, naprzeciwko Wałów Chrobrego. „Trwa budowa nowego bulwaru, którą planujemy skończyć do końca maja. Jesteśmy też w trakcie renowacji historycznych dźwigów portowych, które stoją na Łasztowni. Te tzw. „Dźwigozaury”, symbole morskiego Szczecina, nabiorą wyraźnych, świeżych kolorów ” - dodał.

The Tall Ship Races

Fot. Wiesław Seidler

The Tall Ships Races to regaty załóg złożonych z młodych adeptów żeglarstwa, którzy będą zdobywać morskie szlify na Bałtyku, w trzech wyścigach: między Halmstad i Kotką, Turku i Kłajpedą, oraz Kłajpedą i Szczecinem. Zwieńczeniem kilkutygodniowej rywalizacji będzie barwna parada załóg przez ulice Szczecina oraz ceremonia wręczenia trofeów i nagród, w czterech klasach i w klasyfikacji generalnej. Szczecin będzie gospodarzem finału „tolszipów” już po raz trzeci - podobnie jak w 2007 i 2013 roku. Tegoroczny finał The Tall Ships Races został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Tagi: The Tall Ship Races, regaty, żaglowce, Szczecin
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872