TYP: a1

W piątek startują Mistrzostwa Polski w klasie Omega 2017

czwartek, 24 sierpnia 2017
Informacja prasowa

Ponad czterdzieści załóg walczyć będzie o trofea w rozpoczynających się 25 sierpnia w Pucku Mistrzostwach Polski o Puchar Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega. Uroczyste otwarcie regat zaplanowano na godzinę 10 w porcie MOKSiR. Na starcie pierwszego wyścigu zawodnicy staną w piątek o godzinie 11.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Wśród faworytów są ubiegłoroczni zwycięzcy, sternicy Romuald Knasiecki w grupie Standard z teamu Viking Człuchów oraz Kamil Ortyl w grupie Sport z teamu Vector Sails Gdańsk. Czy uda im się obronić mistrzowskie tytuły, przekonamy się w niedzielę 27 sierpnia. Tego dnia rozegrane zostaną ostatnie wyścigi, a na godz. 15 zaplanowano uroczystość zakończenia i wręczenie medali najlepszym żeglarzom.

Wśród startujących nie zabraknie Marcina Styborskiego, świeżo upieczonego mistrza Polski w klasie Puck, który reprezentuje YC Rewa.

– Mistrzostwa Polski Omeg to będą ostatnie w tym roku poważne regaty, w których wezmę udział – deklaruje Marcin. – Chciałbym w kolejnych sezonach częściej i więcej startować na Omegach, ale to duże wyzwanie logistyczne, trzeba odpowiednio ułożyć kalendarz startów, znaleźć czas na wszystko. Poza tym musiałbym zebrać stałą załogę. W tym sezonie startowałem z teamem Politechniki Gdańskiej. Być może właśnie w ekipie PG znajdą się studenci, z których wyłoni się w przyszłości taki solidny zespół.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Organizatorzy przewidują rozegranie 12 wyścigów, po cztery każdego dnia. W tegorocznych mistrzostwach po raz pierwszy załogi będą mogły ścigać się w klasyfikacji zespołowej, która rządzi się własnym regulaminem. W tych rozgrywkach mogą wziąć udział jachty reprezentujące kluby, teamy lub dowolnie zgłoszone grupy. Każdy zespół musi składać się z co najmniej trzech jachtów zgłoszonych do regat.

Zespoły zamierzające uczestniczyć w rywalizacji grupowej muszą wypełnić odrębny formularz zgłoszeniowy. Wypełnione druki należy sfotografować lub zeskanować i odesłać na adres biuro@pozz.org.pl.

Ale regaty w Pucku to nie tylko emocje sportowe. Będą również doskonałą okazją do uczczenia 75. rocznicy powstania polskiej klasy narodowej. Z tej okazji w sobotni wieczór, 26 sierpnia, po godz. 18 odbędzie się premiera drugiego, poprawionego i uzupełnionego o nowe informacje wydania książki „Omega” autorstwa Jarosława Cieślaka.

Organizatorem MP jest Pomorski Związek Żeglarski, a współorganizatorem Stowarzyszenie Polski Związek Klasy Omega, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku.

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy klasyfikacji zespołowej

Regulamin klasyfikacji zespołowej

Zawiadomienie o regatach

 

Juliusz Sieradzki (1922-1999) – uczestnik igrzysk olimpijskich w 1936 r. w Kilonii, instruktor żeglarstwa, szkutnik. W 1945 skonstruował łódkę, którą nazwał Omega. Z czasem stała się ona najpopularniejszą polską jednostką i zyskała status klasy narodowej. Od 1946 r. Sieradzki pełnił funkcję komandora Centralnego Ośrodka Morskiego w Gdyni, przeniesionego później do Ustki. Aktywnie działał w Yacht Klubie Polski Gdynia, a od 1947 roku w Yacht-Klubie „Zryw” Gdynia. W późniejszych latach związany był głównie z Jacht Klubem Morskim LOK „Gryf” Gdynia.

 

Tagi: regaty, Omega
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872