TYP: a1

W piątek startują Mistrzostwa Polski w klasie Omega 2017

czwartek, 24 sierpnia 2017
Informacja prasowa

Ponad czterdzieści załóg walczyć będzie o trofea w rozpoczynających się 25 sierpnia w Pucku Mistrzostwach Polski o Puchar Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega. Uroczyste otwarcie regat zaplanowano na godzinę 10 w porcie MOKSiR. Na starcie pierwszego wyścigu zawodnicy staną w piątek o godzinie 11.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Wśród faworytów są ubiegłoroczni zwycięzcy, sternicy Romuald Knasiecki w grupie Standard z teamu Viking Człuchów oraz Kamil Ortyl w grupie Sport z teamu Vector Sails Gdańsk. Czy uda im się obronić mistrzowskie tytuły, przekonamy się w niedzielę 27 sierpnia. Tego dnia rozegrane zostaną ostatnie wyścigi, a na godz. 15 zaplanowano uroczystość zakończenia i wręczenie medali najlepszym żeglarzom.

Wśród startujących nie zabraknie Marcina Styborskiego, świeżo upieczonego mistrza Polski w klasie Puck, który reprezentuje YC Rewa.

– Mistrzostwa Polski Omeg to będą ostatnie w tym roku poważne regaty, w których wezmę udział – deklaruje Marcin. – Chciałbym w kolejnych sezonach częściej i więcej startować na Omegach, ale to duże wyzwanie logistyczne, trzeba odpowiednio ułożyć kalendarz startów, znaleźć czas na wszystko. Poza tym musiałbym zebrać stałą załogę. W tym sezonie startowałem z teamem Politechniki Gdańskiej. Być może właśnie w ekipie PG znajdą się studenci, z których wyłoni się w przyszłości taki solidny zespół.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Organizatorzy przewidują rozegranie 12 wyścigów, po cztery każdego dnia. W tegorocznych mistrzostwach po raz pierwszy załogi będą mogły ścigać się w klasyfikacji zespołowej, która rządzi się własnym regulaminem. W tych rozgrywkach mogą wziąć udział jachty reprezentujące kluby, teamy lub dowolnie zgłoszone grupy. Każdy zespół musi składać się z co najmniej trzech jachtów zgłoszonych do regat.

Zespoły zamierzające uczestniczyć w rywalizacji grupowej muszą wypełnić odrębny formularz zgłoszeniowy. Wypełnione druki należy sfotografować lub zeskanować i odesłać na adres biuro@pozz.org.pl.

Ale regaty w Pucku to nie tylko emocje sportowe. Będą również doskonałą okazją do uczczenia 75. rocznicy powstania polskiej klasy narodowej. Z tej okazji w sobotni wieczór, 26 sierpnia, po godz. 18 odbędzie się premiera drugiego, poprawionego i uzupełnionego o nowe informacje wydania książki „Omega” autorstwa Jarosława Cieślaka.

Organizatorem MP jest Pomorski Związek Żeglarski, a współorganizatorem Stowarzyszenie Polski Związek Klasy Omega, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku.

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy klasyfikacji zespołowej

Regulamin klasyfikacji zespołowej

Zawiadomienie o regatach

 

Juliusz Sieradzki (1922-1999) – uczestnik igrzysk olimpijskich w 1936 r. w Kilonii, instruktor żeglarstwa, szkutnik. W 1945 skonstruował łódkę, którą nazwał Omega. Z czasem stała się ona najpopularniejszą polską jednostką i zyskała status klasy narodowej. Od 1946 r. Sieradzki pełnił funkcję komandora Centralnego Ośrodka Morskiego w Gdyni, przeniesionego później do Ustki. Aktywnie działał w Yacht Klubie Polski Gdynia, a od 1947 roku w Yacht-Klubie „Zryw” Gdynia. W późniejszych latach związany był głównie z Jacht Klubem Morskim LOK „Gryf” Gdynia.

 

Tagi: regaty, Omega
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620