TYP: a1

Wielkimi krokami zbliżają się Shanties

poniedziałek, 19 lutego 2018
Redakcja/MF

Już w najbliższy czwartek, 22 lutego zaczyna się w Krakowie wielkie święto piosenki żeglarskiej, czyli Festiwal Shanties 2018. Zobaczymy około 200 wykonawców z Polski, Norwegii, Wielkiej Brytanii. Po raz kolejny zapraszamy także na szanty w plenerze, czyli wspólne śpiewanie „Pożegnania Liverpoolu” na Rynku Głównym w Krakowie.

Zapraszamy już 22 lutego (czwartek) o godz. 20 do siedziby Radia Kraków na koncert ballad „Ze sztormu w sztorm”. Wystąpią m.in.: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Krzysztof „Jurkiel” Jurkiewicz, Waldemar Mieczkowski Band, Jerzy Porębski, Marek Szurawski, Marta Śliwa

 

23 lutego (piątek) o godz. 11.00 w Klubie Studio odbędzie się koncert piosenki dla dzieci „Pływać każdy może” - wystąpi zespół Klang. Bo, jak wiadomo, pływanie to frajda, pływanie bawi, pływanie uczy, pływanie leczy! Choć pływanie nie jest dla każdego, pływać może każdy - kto zechce... Także najmłodsi.

 

O godz. 18.00 także w Klubie Studio odbędzie się koncert piosenki żeglarskiej „My w morze – w każdą pogodę!”. Wystapią m.in.: Atlantyda, Formacja, Kaczor i Piraci, Orkiestra Samanta, Grzegorz Tyszkiewicz Band i Mechanicy Shanty

 

Czy pogód morskich są tylko 2 rodzaje? Odpowiedź na to pytanie znają ci, którzy spędzili trochę życia pod żaglami lub podczas wacht na statkach czy kutrach. Marynarze i żeglarze dobrze znają wszystkie kaprysy morskiej pogody. Wilki Morskie potrafią opowiadać o swoich doświadczeniach godzinami. A słuchacze z wypiekami na twarzach pochłaniają te morskie opowieści. Tak było, jest i będzie. A potem czasem pada pytanie: „A kiedy jest sztorm, co wtedy? Wypływacie?” I prawdziwy Wilk Morski odpowiada zawsze: „MY W MORZE – W KAŻDĄ POGODĘ!”.

 

Z kolei o godz. 20.00 w Radio Kraków odbędzie się koncert poezji żeglarskiej - wystąpią: Andrzej Korycki, Dominika Żukowska, Wojciech Dudziński, a o godz. 22 w Klubie Studio

Zapraszamy na koncert folkowy „Morskie Pogody”- i 30 lecie zespołu Mietek Folk Olsztyn. Oprócz jubilatów wystąpią Mechanicy Shanty, The Nierobbers, Zejman i Garkumpel, Pyrates! (Wielka Brytania.

 

Trzydzieści lat temu czwórce młodych ludzi, uczniów bartoszyckiego liceum, zamarzył się świat wielkich żagli. Ich gorące głowy, zamiast przygotowań do matury,  zapełniały marzenia o szmaragdowych wodach, białych plażach, dzielnych kapitanach, brawurowych ucieczkach, krwawych potyczkach i pirackich skarbach ukrytych na bezludnych wyspach. Z tych marzeń powstał cykl piosenek "Jolly Roger, czyli życie i śmierć pod piracką banderą". I coś co miało być młodzieńczą przygodą zostało z muzykami na całe życie.

 

24 lutego (sobota) o godz. 11 organizatorzy ponownie zapraszają na koncert dla dzieci „Morze nie jest dla leniucha”. O godz. 14.00 głośno zapowiadane szanty w plenerze i wspólne śpiewanie „Pożegnanie Liverpoolu”. Prowadzenie: Jacek Jakubowski i Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”

 

 

O godz. 17.00 w kinie Kijów.Centrum koncert pieśni kubryku „Niech żyje wal!”. Wystąpią m.in.: Atlantyda, Banana Boat, Mietek Folk Olsztyn, Perły i Łotry, Własny Port, Męski Chór Szanty „Zawisza Czarny”. O godz. 21 w tym samym miejscu koncert rumowych opowieści "Na świetlistych, mglistych wyspach Hawaj...". Wystąpią m.in.: Cztery Refy, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska,Waldemar Mieczkowski Band, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Marek Szurawski, Arek Wlizło, Groms Plass (Norwegia)

 

Gdybyście chcieli upewnić się, że rum jest dobry przed i po, że Fatma miała usta ultrafiolet, piersi bywają jak dzwon, dlaczego czasem trzeba stawiać świeczkę na oknie,  czym skutkuje odkładanie widelczyka do pikli oraz co robią patafiany w ośmioosobowej grupie – ten koncert jest dla was.

 

W trakcie koncertu wybór najśmieszniejszej piosenki wieczoru, będzie czas na żeglarskie anegdoty, wierszyki, ktoś może wrócić z nagrodą w postaci jednego tynfa (w konkursie na rodzaje śmiechu), zdarzą się niespodzianki...Marek Szurawski (reżyseria, scenariusz i prowadzenie). Ilość miejsc ograniczona, agelastów nie zapraszamy. Wstęp bezpłatny dla trzęsących dużymi brzuchami bez powodu (rozmiar i częstotliwość według subiektywnej oceny ochrony).

 

25 lutego (niedziela) o godz. 12.00 w Kijów.Centrum koncert szanty klasycznej „Down, derry down…". Wystąpią m.in.: Brasy, Cztery Refy, Happy Crew, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Męski Chór Szanty „Zawisza Czarny”

 

Od wieków śpiewano o najwspanialszych żaglowcach. Wspominano je jako piękne kobiety - w białych sukienkach, biegnące po falach, smukłe i zwinne jak kot. Razem z zespołami występującymi w koncercie szant klasycznych przypomnimy i przywrócimy je do życia w pieśniach, które po nich pozostały.…

 

O godz. 16.00 także w Kijów.Centrum koncert finałowy “Co mi tam rozszalałe morze”. Wystąpią m.in.: Banana Boat, Flash Creep, Formacja, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Trzecia Miłość,  Groms Plass (Norwegia), Pyrates (Wielka Brytania).

 

Finał godny "Festiwalu Festiwali". Od Norwegii po Wielką Brytanię, od Gdańska po Bytom, wszyscy będą mówić o tym jak dzielnie krakowskie "Shanties" poradziły sobie z rozszalałym żywiołem. Organizatorzy podsumują festiwal, rozdadzą nagrody, zakreślą kolejny "plan pięcioletni", wytyczą horyzonty rozwoju największej polskiej szantowej imprezy a przede wszystkim – zapewnią dobrą zabawę.

 

 

 

 

 

Tagi: szanty, festiwal, koncert, Shanties
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872