TYP: a1

Wieści spod żagli - Regaty w Czaplinku, Błękitna Wstęga i Miss Miedwia

wtorek, 8 lipca 2014
Wiesław Seidler
Dużo żeglarskich wydarzeń dzieje się - i będzie się działo - na bałtyckich wodach Pomorza Zachodniego, od Świnoujścia po Darłowa (jak np. zakończone 4 lipca w Świnoujściu II Regaty Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego Balista Cup), ale tym razem zapraszam na niemniej atrakcyjne niż Mazury, zachodniopomorskie śródlądzie, od jeziora Miedwie po Pojezierze Drawskie. Najpierw w ostatni weekend 5-6 bm. były regaty na wodzie, w Czaplinku i Morzyczynie, potem na scenie żeglarze z pucharami i Błękitną Wstęgą Jeziora Miedwie, a po nich Miss Miedwia 2014…

Miss Miedwia

Na jeziorze Drawskim, o Puchar Burmistrza

Może trochę na wyrost dwudniowe regaty „O Puchar Burmistrza Czaplinka” nazywane są „długodystansowymi”, ale naprawdę jezioro Drawsko o pow. 1.871 ha to dwunaste pod względem wielkości jezioro w Polsce, a drugie pod względem głębokości (ma do 83 m). Jest polodowcowe, niezwykle czyste i malownicze, z wyspami i przypominającymi fiordy zatokami, w efekcie czego jezioro ma 75 km linii brzegowej, co żeglarzom i kajakarzom daje okazję do naprawdę dalekich rejsów i wypraw. Tak było i podczas wspomnianych regat, zorganizowanych przez miasto i Czaplineckie Bractwo Żeglarskie, z udziałem blisko 30 jachtów balastowych. Na otwartym jeziorze solidnie wiało, w zatoce Henrykowskiej mniej, odwiedzili też festyn historyczny – Dni Henrykowskie – w pałacowym Siemczynie, żeglarskie ognisko mieli na wyspie Bielawa (na zdjęciach), znowu jednej z największych jeziornych wysp w kraju – ma 80 ha. Puchar zdobyła załoga Andrzeja Baczkiewicza z Połczyna Zdroju. Na 19-20 lipca zapraszają ponownie, na regaty o Puchar Czaplinka, w ramach eliminacji do Pucharu Polski Jachtów Kabinowych…

Błękitna Wstęga i Miss Miedwia

To także jeden z niezwykłych akwenów w Polsce – rynnowe jezioro Miedwie, pod względem wielkości piąte (!) w Polsce – ma blisko 3.500 ha, co przy jego głębokości dochodzącej do 44 m daje największą w kraju kryptodepresję (dno jeziora leży ok. 30 m poniżej poziomu morza). Kształtem przypomina rozciągnięty południkowo banan, o 39 km linii brzegowej, a dodatkowym walorem są czyste wody, z sielawą i sieją miedwiańską. Przystanie żeglarskie położone są w północnej części jeziora, w letniskowym Morzyczynie (gmina Kobylanka), ze słynną promenadą i muszlą koncertową. Jedną z imprez żeglarskich są coroczne organizowane przez MDK Stargard Szczeciński otwarte regaty „O Błękitną Wstęgę Jeziora Miedwie”. Tegoroczne zgromadziły ponad 30 jachtów balastowych i Omeg, a „Błękitną Wstęgę” wywalczyła miejscowa załoga Janusza Olszewskiego, na jachcie „Big Magia”, z Polsails Sealing Team (na zdjęciach). Jezioro Miedwie znane jest też wśród deskarzy, gdyż plaże Morzyczyna przechodzą w rozległą płyciznę, co ułatwia naukę windsurfingu.

Podsumowanie regat i wręczanie pucharów odbyło się na scenie wspomnianej nadwodnej muszli koncertowej, w upalną niedzielę, tuż przed oczekiwanym szczególnie przez męską widownie finałem 24. edycji słynnych wyborów Miss Miedwia, z udziałem 12 finalistek (na zdjęciu). Jedna „Błękitna Wstęga” dla żeglarzy, druga dla „jeziornej” Miss, a „Błękitna Flaga” – po raz trzeci – dla Morzyczyna. Miedwie zaprasza…

Wracamy nad „zachodniopomorskie morze”...

...gdzie od lipca do września czekają na żeglarzy kolejne znane i jedne z największych nad polskim Bałtykiem imprez i regat, w tym m.in.: 50. Etapowe Regaty Turystyczne (19-27 lipca), XIV Regaty Unity Line (6-9 sierpnia), XV Regaty o Puchar Poloneza (11-16 sierpnia), Regaty Wiatrak (16-17 sierpnia), i wreszcie Sputnik Cup (5-8 września), a w międzyczasie także krajowe i międzynarodowe mistrzostwa różnych klas w Świnoujściu, Kamieniu Pomorskim i Dziwnowie, i regaty okręgowe na jeziorze Dąbie i Zalewie Szczecińskim (więcej w Internecie, m.in. na stronach ZOZŻ, „Żagli” i Bluefin Sail Portal). Tu żegluje się teraz…


Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872