TYP: a1

Wyrusz w rejs z Zespołem Szkół Morskich

czwartek, 5 stycznia 2017
Informacja prasowa

Mechanik okrętowy, a może nawigator –   gimnazjalistów, którzy chcieliby w przyszłości związać się z przemysłem morskim zapraszamy na dzień zawodowca „Z nami po wiedzę i zawód” w Zespole Szkół Morskich (ul. Wyzwolenia 8). 10 stycznia o godz. 11:00 rozpoczną się dni otwarte, podczas których będzie można poznać ofertę edukacyjną szkoły, w tym atrakcyjny program praktyk, a także ofertę przyszłych pracodawców oraz dalsze możliwości nauki na uczelniach wyższych.

 

Od 1 września 2017 nowy zawód

Zespół Szkół Morskich podczas dni otwartych zaprezentuje kierunki kształcenia:  technik eksploatacji portów i terminali, technik hotelarstwa, technik spedytor, technik mechanik okrętowy, technik nawigator morski, technik logistyk, a także technik żeglugi śródlądowej, który w ofercie kształcenia szkoły zostanie wprowadzony od 1 września 2017 r.

Perspektywy kształcenia w związku z planowanym uruchomieniem, od przyszłego roku szkolnego 2017/2018, nowego zawodu w ZSM - technik żeglugi śródlądowej - przybliży dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Gdańsku Marian Kidaj Kapitan Żeglugi Śródlądowej. Przedstawi jak zdobyte umiejętności przekładają się na wachlarz możliwości zarobkowania związanego z udziałem transportu wodnego w przewozach transportowych, czy z rozwojem przemysłu turystyki wodnej.

 

Praktyki szyte na miarę

Gimnazjaliści będą mogli poznać realizowany obecnie projekt TLS CONNECTING PEOPLE. Projekt ten adresowany jest do uczniów klas logistyczno – spedycyjnych i eksploatatorów portów i terminali. W jego ramach młodzież odbędzie praktyki w Bolonii w międzynarodowych korporacjach, które pracują w oparciu o  nowoczesne technologie. Zakres praktyk będzie zróżnicowany i niemalże indywidualnie dopasowany do preferencji i umiejętności uczniów. Uczniowie przyswoją wiedzę praktyczną z zakresu: organizowania i monitorowania procesów magazynowych i dystrybucyjnych, zarządzania procesem transportowym, zarządzania łańcuchem dostaw, obsługi gości w portach i terminalach,  prowadzenia dokumentacji transportowo – logistycznej, jak również  wiele innych zagadnień stricte związanych z zawodami.

 - Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie oprócz umiejętności zawodowych zdobędą cenne doświadczenie interpersonalne pozwalające im zaistnieć w europejskim środowisku – podkreśla Hanna Szkodo dyrektor Zespołu Szkół Morskich.

 

Oferta przyszłych pracodawców oraz uczelni wyższych

Podczas dnia otwartego zapoznać się będzie można z firmami, które od lat są związane ze szkołą oraz należący do Rady Konsultacyjnej ZSM. Przyszli pracodawcy prezentować będą perspektywy możliwości zatrudnienia, nie tylko w swoich firmach, ale także  branży morskiej i TSL. Wśród zaproszonych będą przedstawiciele: WUŻ Port and Maritime Services Ltd  Sp. z o.o., Żeglugi Gdańskiej Sp. z o.o., DCT GDAŃSK S.A., Erontrans Sp. z o.o., Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Uczelnie wyższe reprezentować będzie Akademia Morska w Gdyni na czele z Prorektorem ds. Kształcenia AM dr hab. inż. Mirosławem Czechowskim prof. nadzw. AMG, z którą ZSM ma podpisane porozumienia o współpracy. Uczniowie ZSM odbywają coroczne praktyki morskie na statkach szkolnych Akademii Morskiej w Gdyni:  fregacie „Dar Młodzieży” oraz statku szkoleniowo – badawczym „Horyzont II”.

 

Współpraca z firmą CARGO LOGIS Sp. z o.o

Podczas dnia otwartego w Zespole Szkół Morskich zostanie również podpisana deklaracja o współpracy pomiędzy ZSM a firmą CARGO LOGIS Sp. z o.o. W ramach współpracy realizowany będzie projekt edukacyjny Theory for work / Teoria pracy. Projekt ma za zadanie wyszkolić młodych praktyków przygotowanych do realizacji postawionych przed nimi zadań.

- Celem projektu jest przygotowanie uczniów w taki sposób do pracy, aby pierwszy miesiąc w firmie nie był  wdrażaniem się a pokazaniem pełnego potencjału. Projekt zakłada cykl zajęć, podczas których uczniowie otrzymają informacje  o bieżących zagadnieniach, z którymi spedytor/logistyk spotyka się każdego dnia pracy – tłumaczy Hanna Szkodo dyrektor Zespołu Szkół Morskich. Podczas  warsztatów uczniowie będą przeprowadzać symulacje organizacji transportu i realizacji zlecenia spedycyjnego (wycena trasy, dobranie odpowiedniego środka transportu, nałożenie marży za usługę oraz obsługa w trakcie transportowania). Uczniom zostanie udostępniona giełda transportowa z możliwością jej obsługi. Młodzież nauczy się jak i kiedy wykorzystywać wiele rozwiązań i możliwości spedycyjnych.

 

Symulatory okrętowy i nawigacyjny

Podczas dnia otwartego będzie można wziąć również udział w zajęciach na symulatorze siłowni okrętowej oraz symulatorze nawigacyjnym, zwiedzić szkołę. Dodatkową atrakcją będą przygotowane dla uczniów liczne konkursy z nagrodami.

Tagi: Zespół Szkół Morskich, praca, nauka, dzień otwarty, Gdańsk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872