TYP: a1

XLI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2022

środa, 26 stycznia 2022
Informacja prasowa

Najbliższa edycja festiwalu będzie miała wymiar szczególny. Będziemy wspominać wielkich nieobecnych, których pożegnaliśmy w ostatnim czasie: Jurka Porębskiego, Mirę Urbaniak – postacie ważne nie tylko w środowisku żeglarskim, będziemy też celebrować miniony jubileusz 40 – lecia festiwalu, który w ubiegłym roku obchodziliśmy w sposób wirtualny.  W "Rozśpiewany rejs" zapraszamy 24-27 lutego. Tawerna Skipperów &Morze.org tradycyjnie objęła patronat nad festiwalem. 

„I znów przeminął rok”... Tymi słowy Jurek Porębski miał zwyczaj inaugurować festiwal Shanties. To niepisana festiwalowa tradycja - czwartkowy wieczór, czy to w Rotundzie, czy innym miejscu. Pierwszy koncert festiwalu - na scenie uwielbiany przez publiczność Jerzy Porębski. Kilka akordów gitary...i każdy nucił „...a w starej Rotundzie hej żeglarska śpiewka brzmi...” czyli legendarne „Krakowskie Szanty”. W trakcie 40 lat istnienia festiwal Shanties zaowocował wieloma piosenkami z rangą kultowych, piosenek na których wychowały się pokolenia festiwalowej publiczności. Takim też utworem są „Krakowskie Szanty” autorstwa Jerzego Porębskiego.  

Jak mało który utwór, tak dobrze oddaje ducha festiwalu – zagubionego gdzieś między rejsami, a uliczkami Starego Miasta, po których w latach studiów spacerował Jurek Porębski.  

 

Na 4 festiwalowe dni, 13 koncertów na 3 scenach oraz 1 plener zabieramy publiczność w Krakowie w rozśpiewany rejs cytując słowa piosenki „Krakowskie Szanty: „Znów przeminął rok,(…) kołysanie szant rozkołysem dojdzie do ośnieżonych Plant”(...), by „przycumować z rufy ten podwawelski gród”. 

 

Program:

24 lutego (czwartek) 

RADIO KRAKÓW Studio S5 

∙ godz. 20.00 koncert ballad „Rzuć mnie mała” 

wystąpią m. in.:Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj Nim festiwalowy wehikuł rozpędzi się na dobre, pierwszy koncert zawsze ma łagodny nastrój wspomnień. To miejsce dla festiwalowych bardów. 

∙ godz. 22.00 Koncert „Nocne spotkania z piosenką żeglarską” Tawerna Stary Port 

25 lutego (piątek) 

KINO KIJÓW.CENTRUM 

∙ godz. 11.00 koncert dla dzieci pt: „Morska robota!” – wystąpi zespół Klang 

Widowiska muzyczne zespołu Klang to barwne przedstawienia wypełnione wspólną nauką piosenek żeglarskich napisanych specjalnie dla dzieci, z elementami ruchu i grupowych tańców. Zespół co roku specjalnie na Festiwal Shanties przygotowuje autorski scenariusz koncertu dla dzieci. To nauka o rzeczach ważnych w zabawowej formule. W koncercie pojawiają się tematy związane z ekologią, geografią, czy historią.  

Szorowanie pokładu? Klarowanie żagli? Kambuz? Praca uszlachetnia, a co dopiero praca w otoczeniu fal i dobrze dobranej załogi! Poza tym nauczmy się, że tylko praca dobrze wykonana ma sens. Zwłaszcza na morzu - z którym, jak wiadomo - żartów nie ma...

∙ godz. 19.00 koncert pamięci Jurka Porębskiego "Dziękuję Ci, Wielka Wodo..." prowadzenie: Sławomir Gołąb, Paweł Delikat i Marek Szurawski 

wystąpią m. in.: Banana Boat, Trio Con Brio, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, The Nierobbers, Old Metropolitan Band, Ryczące Dwudziestki, Arek Wlizło 

Koncert jest przypomnieniem wybranych piosenek zmarłego w sierpniu ub.r. Jerzego Porębskiego, „barda ze Świnoujścia”, układających się w muzyczną opowieść o prawdzie naszego losu, zrodzonej w morzu i wśród ludzi morza. Żeby żyć mądrzej, ładniej i z uśmiechem. Koncert wypełnią również wspomnienia o „Porębie” jako muzyku, kompozytorze, człowieku morza, naukowcu, poecie i przyjacielu. Wszystko z bogatą ilustracją muzyczną i nawiązaniem do repertuaru takich zespołów i wykonawców jak the Nierobbers, Banana Boat, Trio CON BRIO, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Arek Wlizło, Ryczące Dwudziestki, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, The Nierobbers, Kwartet Skrzypcowy (Jola Gacka plus Co.) 

Słowo wiążące Sławomir Gołąb i Marek Szurawski 

W czasie i po koncercie można będzie zakupić cegiełkę na budowę rzeźby z brązu. Jurek „siądzie” na Placu Rybaka w Świnoujściu, w sierpniu 2022 r. 

∙ godz. 22.00 Koncert „Nocne spotkania z piosenką żeglarską” Tawerna Stary Port 

26 lutego (sobota) 

KINO KIJÓW.CENTRUM 

∙ godz. 11.00 koncert dla dzieci "Czeka nas bajkowa Wielka Rafa Koralowa" - wystąpi Zejman i Garkumpel 

Wyruszamy na egzotyczną wyprawę na Wielką Rafę Koralową. Ośpiewamy istniejące tam stworzenia (ryby, wieloryby, węże morskie i ...płetwonurka). Dowiemy się co nas lęka na nieznanych wodach i zatańczymy znany już taniec z wysp Pacyfiku. Dowiemy się dlaczego powinniśmy chronić rafę. Trochę ekologii, trochę dydaktyki i nieco ruchu.  

RYNEK GŁÓWNY (Wieża Ratuszowa) 

∙ godz. 14.00 „Szanty w Plenerze”  

czyli wspólne szantowanie z Męskim Chórem Szantowym „Zawisza Czarny” i wykonawcami festiwalu 

Najmłodszy punkt programowy festiwalu, w tym roku będzie miał swoją małą – 5 tą rocznicę. Szantowy happening doskonale wpisał się w scenariusz festiwalu, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, bez względu na kapryśność zimowej aury, gromadząc dużą liczbę uczestników. To okazja do integracji miłośników żeglarskiej pieśni, która wzbudza wśród przechodniów ciekawość i zainteresowanie, a jej unikatowość i pozytywna wibracja przyciągają nawet szantowych ignorantów, gdyż nie od dziś wiadomym jest, że: „Szanty łączą!”.

KINO KIJÓW.CENTRUM 

∙ godz. 17.00 koncert pamięci Miry Urbaniak "Ptaki oceanów" 

prowadzenie: Sławomir Klupś i Marek Szurawski 

wystąpią m. in.: Atlantyda, Cztery Refy, The Exmouth Shanty Men, Mechanicy Shanty, Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny", Waldemar Mieczkowski Band, Ryszard Muzaj, Marek Szurawski 

To koncert w którym zabierzemy publiczność na pokłady żaglowców, opowiemy o niesamowitych wyprawach i ludziach pokładu. Ptakami oceanów nazywano wielkie żaglowce, ale tą nazwą można też określić ludzi, którzy morzu i żeglowaniu poświęcili sporą cześć swojego życia. Takimi osobami byli Mira Urbaniak czy Jurek Porębski, którzy odpłynęli w ubiegłym roku "gdzieś, tam na krańce wielkiej wody". Będzie nieco wspomnień, ale nie smutnych, dużo pozytywnej energii i muzyki morza w doskonałym wykonaniu. 

∙ godz. 22.00 koncert „After party 40-tego Shanties” 

prowadzenie: Piotr Kowalewicz i Waldemar Krasowski 

wystąpią m. in.: Formacja, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mietek Folk Olsztyn, Ryszard Muzaj, Stara Kuźnia, Marek Szurawski, The Nierobbers, The Pioruners, Zejman i Garkumpel 

∙ godz. 22.00 Koncert „Nocne spotkania z piosenką żeglarską” Tawerna Stary Port 

W sobotni wieczór chcemy zabrać Was za kulisy festiwalu. Przybliżyć atmosferę towarzyszącą wykonawcom Shanties w chwilę po tym, jak zgasną światła sceny i publiczność rozejdzie się do domów. Spróbujemy odtworzyć legendarne imprezy jakie odbywały się w festiwalowej tawernie Stary Port, czy na korytarzach hotelu Wyspiański. Pokażemy Wam proste pokoncertowe chwile, spędzane w gronie szantowych sław. Opowiemy o ulubionym sposobie spędzania pokoncertowego czasu. Zdradzimy parę tajemnic, kto uczęszcza do klubu fitnes, kto pije wysokoenergetyczne koktajle z jarmużu, kto piecze bezglutenowe ciasta. A to wszystko przy dźwiękach Waszych ulubionych wykonawców.  

27 lutego (niedziela) 

KINO KIJÓW.CENTRUM 

∙ godz. 12.00 koncert szanty klasycznej „Jak o prawa upominać się - czyli, czego można nauczyć się na gretingu?”  

wystąpi m. in.: The Exmouth Shanty Men, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi, Marek Szurawski, The Pioruners 

Siła koncertu tkwi w ponadczasowym uroku szanty klasycznej, którą Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny” w perfekcyjny i skuteczny sposób przywraca światu w unikatowej aranżacji. Dzięki tym zabiegom szanta klasyczna pozbawiona zostaje niesłusznego mitu trudnej, dedykowanej starszej i poważnej widowni. Zepchnięte do lamusa, zapomniane, a przywracane słuchaczom szanty klasyczne, w wykonaniu chóru Zawisza Czarny, dostają drugie życie, a koncert staje się spektaklem muzycznym na 30 męskich głosów dopełnionym strojami z epoki i ubarwianym historiami o życiu na pokładach żaglowców.  

∙ godz. 16.00 koncert finałowy 41-go Shanties - „Sail to distant shores - Perły i Łotry 30 lat później” prowadzenie: Michał Gramatyka i Wojciech Harmansa

wystąpią m. in.: Formacja, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mechanicy Shanty, Perły i Łotry, Sąsiedzi, The Nierobbers, Trzecia Miłość, Własny Port 

Jak się starzeć to w wyśmienitym towarzystwie. Perły i Łotry wkroczą w wiek senioralny otoczeni gronem tetryków. Na szczęście wśród wykonawców nie zabraknie wiecznie młodych Dominiki: Żukowskiej i Płonki. Powspominamy, pośpiewamy, pogramy, a potem położymy się grzecznie spać. Jak na seniorów przystało! 

∙ godz. 22.00 Koncert „Nocne spotkania z piosenką żeglarską” Tawerna Stary Port 

28 lutego (poniedziałek) 

∙ godz. 20.00 Koncert „Pożegnanie gości zagranicznych” Tawerna Stary Port

 

 

Krakowski Festiwal Shanties

 

    Idea krakowskiego festiwalu piosenki żeglarskiej Shanties pojawiła się w 1981 r., który wówczas zorganizowany miał charakter kameralnego spotkania (20 wykonawców i około 100 widzów) zainicjowanego przez kilku pasjonatów związanych z Młodzieżowym Klubem Morskim „Szkwał”. 

By zrozumieć wyjątkowość i festiwalu trzeba rozważać go przez pryzmat historii. Narodziny imprezy w czasie dziejowej burzy lat 80 – tych, było wydarzeniem wyjątkowym, dającym sposobność do dobrej zabawy, buforem na rzeczywistość, miejscem dającym poczucie wspólnoty ideałów. Wszystko to spowodowało, że pierwsza edycja spotkała się z tak entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Festiwal w niedługim czasie stał się imprezą na skalę ogólnokrajową, znaną nie tylko w kręgach żeglarskich, a od 1987 roku także festiwalem międzynarodowym. Koncerty festiwalowe z małej kameralnej sali przeniosły się do obecnie legendarnej Rotundy. 

W 1987 roku, po raz pierwszy gośćmi festiwalu byli wykonawcy z zagranicy: Bristol Shantymen, Sollent Breeze, Stormalong John oraz Stan Hugill - człowiek legenda, ostatni szantymen pracujący na żaglowcach, marynarz, pisarz, poeta, malarz marynista. 

Festiwal to quasi lekcja historii, która zawarta w motywie przewodnim, jaki towarzyszy każdej edycji przybliża publiczności m. in. świat dawnych żaglowców. Były tematem m.in.: „Wielkie Odkrycia Geograficzne XV wieku”, „Bitwy Morskie”, „Piraci”, „Wielorybnicze Shanties”, „W drodze na Horn” o wyprawie polskiego żaglowca „Zawisza Czarny” dookoła Ameryki Południowej, „Ruszajmy w rejs 2000” nawiązujący do idei regat dookoła świat The Race 2000. Krakowskie Shanties są kolebką wielu żeglarskich szlagierów, które na stałe weszły w kanon klasyki piosenki żeglarskiej, jest także miejscem, gdzie obecnie najpopularniejsze zespoły rozpoczynały swoją karierę szantową: Stare Dzwony, Packet, Ryczące Dwudziestki, Mechanicy Shanty, Cztery Refy, Zejman i Garkumpel, to tylko niektórzy zdobywcy wielu nagród w kraju i za granicą związani od samego początku z krakowskim festiwalem. 

Każdego roku pod koniec lutego festiwal Shanties przenosi uczestników w wymiar szczególny. 

W wymiar, gdzie na scenie spotykają się przeszłość z przyszłością, nowe ze starym, tradycja z nowoczesnością, gdzie współistnieją i przenikają się muzyczne kontrasty. Ciągłość festiwalu sprawiła, że był i jest zarzewiem nowych tendencji muzycznych i ich zmian, wychował pokolenia wykonawców i publiczności (w koncertach dla dzieci – które cyklicznie bez przerwy odbywają się na festiwalu od ponad 30 lat(!), wychowały się pokolenia żeglarzy i małych szantymenów. Na genialny pomysł organizacji koncertów dla dzieci wpadł Mirek „Kowal” Kowalewski z zespołem Zejman i Garkumpel. 

Kapitał wypracowany w trakcie 41 letniej historii, podpartej ciągłością, wyróżnia Festiwal Shanties na mapie imprez nie tylko szantowych w Polsce i za granicą.





 

Teraźniejszość czyli "tak jest teraz..."

Obecnemu Festiwalowi Shanties daleko do kategorii małej kameralnej imprezy sprzed 40 lat.

Wielotysięczna publiczność entuzjastycznie bierze udział w kilkunastu proponowanych podczas festiwalu koncertach na wielu scenach. Oprócz kameralnej Rotundy, koncerty przez lata odbywały się w sali KS Korona, potem TS Wisła. Miejscem dodatkowych koncertów jest od 20 lat scena tawerny Stary Port. Rok 2017 stał się początkiem ery koncertów festiwalowych realizowanych w  Kinie Kijów. Centrum, a także sala Radia Kraków. 

Obecnie Festiwal Shanties to:

  • ewenement na skalę światową (w kraju, w którym prawie nie ma tradycji morskich wyrósł jeden z największych i najpopularniejszych festiwali szantowych w Polsce i na świecie)

  • wśród festiwali żeglarskich w Polsce impreza uznana za najbardziej prestiżową,

  • wydarzenie będące dla wykonawców dużym wyróżnieniem poświadczającym wysoki poziom artystyczny,

  • koncerty promocyjne, 

  • 15 koncertów podczas Shanties i ok. 50 godzin muzyki,

  • ponad 40 zespołów i wykonawców z Polski i zza granicy,

  • blisko 10 tysięczna publiczność,

  • imprezy towarzyszące: spotkania ze znanymi postaciami świata żeglarskiego, wystawy fotograficzne, wystawy malarstwa marynistycznego, warsztaty kiermasz żeglarski, pokazy filmów krótkometrażowych

 

Organizatorem Festiwalu Shanties od 1993 roku jest Fundacja Hals

 

www.shanties.pl wszystko o Krakowskim Festiwalu Shanties

 

„ROZŚPIEWANY REJS”  

24-27 LUTEGO 

Tagi: Shanties 2022, festiwal, Jurek Porębski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872