TYP: a1

Żeglarski Puchar Trójmiasta 2018 za nami

poniedziałek, 28 maja 2018
Informacja prasowa/Kacper Orkisz

Bardzo szybko i intensywnie minęły trzy dni wyjątkowych żeglarskich zmagań. Idealne warunki pozwoliły w pełni na realizację planów, czyli  pięciu wyścigów – trzech w sobotę i dwóch w niedzielę. Neoprofil i Piotr Adamowicz zwycięzcą Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, a Puchar Portu Gdańsk zostaje w Gdańsku i trafia do rąk Zbigniewa Gutkowskiego na jachcie Globe.

[t][/t] [s]Fot. ŻPT[/s]

Regaty rozpoczęły się w Gdyni, gdzie oprócz zapisów miał miejsce wyścig treningowy. Drugi dzień imprezy to trzy wyścigi – dwa na wysokości mariny Gdynia, oraz długi z metą w Sopocie. Niedziela, dzień finałowy – to widowiskowy bieg przy sopockim molo oraz wyścig o Puchar Portu Gdańsk z metą zlokalizowaną bezpośrednio przy wejściu do portu. Trójmiasto ponownie pokazało swój morski potencjał, goszcząc żeglarzy z całej Polski i zagranicy. Na starcie stanęły 53 jednostki i ponad 300 uczestników, którzy w pełni skorzystali ze wspaniałej pogody. Słoneczna aura i umiarkowany wiatr z kierunków północnych i wschodnich dały żeglarzom świetne warunki do współzawodnictwa na wodzie.

[t][/t] [s]Fot. ŻPT[/s]

Cieszy mnie, że cała rywalizacja przebiegła w duchu fair play i nie było protestów. To, że pojawiły się falstarty zarówno generalne, jak i indywidualne oznacza tylko, że uczestnicy są zdeterminowani do osiągnięcia jak najlepszych wyników – podsumowuje Adam Jankowski, sędzia główny regat.

 

Bardzo ciekawie wyglądała rywalizacja w „grupie kolosów” – kategoria OPEN powyżej 11 metrów, w której na trasie widzieliśmy kilka bardzo robiących wrażenie jachtów m.in. jacht IMOCA 60 - Globe Zbigniewa Gutkowskiego, czy SOTO 40 – Scamp 2 – zupełnie nowa jednostka w tej części Bałtyku. To właśnie Gutkowski zwyciężył w tej klasie. W najliczniejszej kategorii ORC swój ubiegłoroczny wynik powtórzył Piotr Adamowicz – na jachcie Neoprofil, który wygrał wszystkie wyścigi. To do rąk tego wyśmienitego sternika trafiła również nagroda specjalna - Żeglarski Puchar Trójmiasta! W klasie KWR zwyciężył Marian Drabiński na jachcie Litwinka 2, w OPEN do 9 metrów jacht Meblik, pod dowództwem Andrzeja Zabłotnego, a w klasie OPEN 9-11 tryumfował Konrad Smoleń na jachcie Bigger Johnka!

[t][/t] [s]Fot. ŻPT[/s]

Żeglarski Puchar Trójmiasta to świetna okazja dla wszystkich armatorów jachtów do wspólnego ścigania się i integracji środowisk żeglarskich. To również wydarzenie motywujące do poprawy swoich umiejętności, treningów, optymalizacji jachtów – a to szczególnie ważne elementy na początku sezonu. Dla wielu uczestników to pierwsze regaty, a sternicy zapraszają do swoich załóg żeglarzy z różnym doświadczeniem. Andrzej Kopytko startujący na jachcie Opole i reprezentujący jego barwy zaprosił do załogi Arkadiusza Wiśniewskiego - Prezydenta Miasta Opole, który powiedział: Jesteśmy bardzo zadowoleni. Myślę, że optymalnie wykorzystaliśmy dzień treningowy, dobrze się zgraliśmy i czuliśmy razem na jachcie. Dopisała nam pogoda i bardzo mi się podobała świetna atmosfera w marinach. Fajnie, że każdy dzień byliśmy w innym miejscu. Mieliśmy w załodze różny poziom umiejętności i doświadczenia, ale zgraliśmy się jako drużyna. Opole dało radę!

 

Żeglarski Puchar Trójmiasta jest liczony do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego oraz do Morskiego Pucharu Polski, który w  tym roku będzie się odbywał w nowej, atrakcyjniejszej formule. Regaty, odbywające się tradycyjnie w ostatni weekend maja, na stałe wpisały się w regatowy krajobraz w Polsce, dlatego już dzisiaj można zarezerwować sobie w kalendarzu dni od 24 do 26 maja 2019, kiedy odbędzie się przyszłoroczna – już siódma edycja tej wyjątkowej imprezy.

 

 

 

Tagi: regaty, Trójmiasto
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872