TYP: a1

Żeglarskie pospolite ruszenie - Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej

poniedziałek, 23 września 2013
Informacja prasowa

Fot. Paula Kopyłowicz
Wyścig o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej to jedne z najstarszych cyklicznych regat w Polsce – odbywają się od 1952 roku. Wyścig rozgrywany jest w formule „australijskiej” czyli może startować wszystko, co jest napędzane wiatrem, a wygrywa najszybszy.

Tak więc razem startują jachty, kite'y, deski windsurfingowe, jachty na hydroskrzydłach, jachty mieczowe, katamarany plażowe i sportowe, skiffy, łódki klas olimpijskich, jachty turystyczne, pełnomorskie i wielkie maszyny regatowe. Nie ma podziału na zawodowców i amatorów. Poza prawem drogi nie obowiązują żadne prawa. Główną nagrodą wyścigu jest wpisanie złotą nitką nazwiska zwycięzcy na Błękitną Wstęgę, na której wśród 61 nazwisk znajdują się już takie sławy jak np. Zyga Perlicki – kultowy żeglarz XX wieku. Ponadto wszystkie jednostki startujące w regatach konkurują w swoich klasach.

„W tym roku zapisy do regat odbywają się online poprzez stronę internetową imprezy bwzg.ykstal.org.pl i potrwają do końca września. Od 1 do 4 października można zapisywać się osobiście w sekretariacie Yacht Klub 'Stal' Gdynia. W tegorocznej edycji przewidujemy start około 100 jednostek i ponad 500 uczestników! - mówi Marek 'Goły' Gałkiewicz, komandor regat. - „Po wyścigu zapraszamy wszystkich uczestników na Sailors Party w YK 'Stal'. Myślimy także o przedłużeniu imprezy na niedzielę, ale na razie nie mogę nic zdradzić :).”

62 edycja wyścigu o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej odbędzie się w sobotę 5 października. Linia startu znajdować się będzie na redzie portu jachtowego w Gdyni. Procedura startowa dla wszystkich jachtów rozpocznie się o 10.55, a start wyścigu – o godz. 11.00. Zapraszamy sympatyków żeglarstwa do kibicowania - start i meta regat będą widoczne z Plaży Miejskiej i Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni. Ścigające się jachty będzie można obserwować także z plaż Sopotu i Gdańska, bowiem trasa wyścigu tradycyjnie wiedzie z Gdyni, przez molo w Sopocie, niemal do główek portowych w Gdańsku i z powrotem, przez Sopot, do Gdyni.

Impreza zawsze była bardzo widowiskowa – zatoka pełna różnorodnych jachtów oraz kolorowych żagli, mimo jesiennej aury, przyciągała kibiców. „Najbardziej efektowny był finisz.” – wspomina Gerard Błaszkiewicz, uczestnik pierwszego wyścigu o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej w 1952 r. w wywiadzie Aleksandra Goska. - „Na środku wejścia południowego do portu, jakby na przedłużeniu Skweru Kościuszki, stała boja. Jachty wchodziły prawą stroną kanału, na środku Basenu Prezydenta, mniej więcej na wysokości miejsca postoju „Daru Pomorza” kolejna boja. Trzeba ją było minąć lewą burtą, zwrot o 180 stopni i powrót do wyjścia południowego. Między boją a brzegiem, tam gdzie dziś stoi wieżyczka Informacji Turystycznej rozpięta była błękitna wstęga. Pierwszy jacht zrywał wstęgę, jak na bieżni, i wygrywał. To były emocje!”

Program 62 edycji regat o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej:

Sobota 5 października 2013r.
• 11.00 - start do regat - reda basenu jachtowego w Gdyni
• od 15.30 – Sailors Party – hangar Yacht Klubu STAL w Gdyni
• 17.00 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
• wręczenie "Czerwonej Latarni" (czyli przechodniej nagrody dla ostatniego) po ukończeniu wyścigu przez ostatni jacht

Wszystkie informacje oraz zapisy do regat online na stronie: bwzg.ykstal.org.pl

Sponsor Generalny: IMS-GRIFFIN
Sponsorzy: Sail Service, Delphia Yachts Kot, Rooto System, Navsim, Eljacht
Partnerzy: Hotel Nadmorski, Nautica Nord - Pantaenius, Dobre Jachty, Audiowave, Goly Yacht Service, Instytut Oceanologii PAN
Patronat Medialny: Magazyn Żagle, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl
Organizator: Yacht Klub ‘Stal’ Gdynia, Miasto Gdynia, Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871