TYP: a1

Zlot 100: Polonusi zacumowali w Pucku

wtorek, 4 września 2018
Informacja prasowa/Dariusz Olejniczak

Uczestnicy Międzynarodowego Zlotu Żeglarskiego dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę zawitali w poniedziałek 3 września do Pucka. Uroczystość powitania jachtów i ich załóg w porcie rybackim rozpoczęła się o godz. 13 od przemarszu Korowodu Kaperskiego i Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Ziemi Puckiej.

[t][/t] [s]Fot. Cezary Spigarski[/s]

 

W porcie żeglarzy polonijnych powitała burmistrz miasta Hanna Pruchniewska. Towarzyszyli jej przedstawiciele urzędu miasta i instytucji samorządowych.

– Z wielką radością witam kompaniję żeglarską z różnych stron Europy w królewskim porcie wojennym kaprów puckich – mówiła do zgromadzonych burmistrz Pruchniewska. – Radzi jesteśmy z wizyty flotylli białych żagli, którą skrzyknęli na pokłady i przywiedli do nas bracia z Mesy Kaprów Polskich. Tak jak przed wiekami, u podnóża murów miasta stanęła flota kaperska, flagą dając znak, że już czas wskrzesić dawne tradycje morskie i by co roku flota kaperska cumować mogła pod pucką farą, a jej przybycie ogłaszały salwy armatnie wystrzelone na cześć przyjaciół spod czarnej bandery Bractwa Wybrzeża.

Wicekomandor zlotu, kpt. Andrzej Radomiński przyjął klucze do miasta, które będzie dzierżył do północy z poniedziałku na wtorek. Kaprzy z Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, organizatora zlotu, przekazali pani burmistrz książkę poświęcona żeglarzom polonijnym autorstwa komandora zlotu Jerzego Knabego oraz medal z symbolami Mesy.

Żeglarzy polonijnych powitał też w Pucku kpt. Leopold Naskręt, przedstawiciel Zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego, wspierającego Mesę Kaprów Polskich przy organizacji zlotu.

– Serdecznie witam wszystkich w pierwszym porcie wojennym Rzeczpospolitej – mówił do uczestników spotkania kpt. Naskręt. – Rejs przez mielizny wiodące do Pucka z Gdyni przebiegł pomyślnie, zgodnie z harmonogramem, co bardzo nas cieszy. Należy zatem przypuszczać, że dalsza część spotkania i całego zlotu będzie przebiegać równie sprawnie, a spotkania żeglarskie będą bardzo owocne, czego wszystkim państwu życzę.

[t][/t] [s]Fot. Cezary Spigarski[/s]

Żeglarze złożyli kwiaty pod pomnikiem gen. Hallera i wyruszyli na zwiedzanie miasta. Do wieczora w Pucku trwać będą imprezy towarzyszące zlotowi – od godziny 16.30 do 18.00 możliwe było zwiedzanie przez publiczność jachtów zlotowych, zacumowanych w porcie rybackim. O godz. 19.00 rozpocznie się festyn żeglarski, który potrwa do późna. W programie m.in. koncerty Gdańskiej Grupy Folkowej, Jolanty Malawskiej i Arkadiusza Wójcika. Czynne będzie stoisko poczty żeglarskiej i butelkowej oraz Spółdzielni Socjalnej „Dalba” z piwem, nie zabraknie też wielu innych atrakcji.

W Pucku obecni byli także Zbigniew Stosio, sekretarz generalny PZŻ i Janusz Marek Taber, członek Zarządu PZŻ.

– To jest piękne spotkanie Polonusów – mówi Zbigniew Stosio. – Wielu z nich nie widziało się przez wiele lat. Atmosfera podczas zlotu jest wspaniała, a dzisiejsze przyjęcie przez władze i mieszkańców Pucka przeszło wszystkie oczekiwania. Polonusi są zauroczeni tym miastem. Są szczęśliwi, że mieli okazję je zwiedzić z przewodnikiem. A teraz zaczyna się piknik żeglarski z udziałem uczestników zlotu i mieszkańców. Pogoda do tego jest idealna. Cóż więcej można dodać? Jest świetnie, miło, spotkanie jest sympatyczne i na pewno będzie tak do końca zlotu.

Jachty, które zacumowały w Pucku to: „Czarny Diament”, „Ark”, „Silver Wind”, „Scorpio”, „Bokszta”, „Julia”, „Delphia 15”, „Arlekin”, „Amata” i „Alie”.

Międzynarodowy Zlot Żeglarski dla uczczenia Stulecia Niepodległości RP organizowany przez Bractwo Wybrzeża – Mesę Kaprów Polskich wspierają prezydenci i burmistrzowie Gdyni, Pucka i Helu, Polski Związek Żeglarski oraz Pomorski Związek Żeglarski. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Żeglarski.info.

 

 

Tagi: zlot, Polonusi, jachty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642