TYP: a1

Zofia Klepacka mistrzynią Europy, Lidia Sulikowska ze srebrnym medalem wśród juniorek

poniedziałek, 27 sierpnia 2018
Maciej Frąckiewicz /materiały prasowe PZŻ

Zofia Klepacka została w Sopocie mistrzynią Europy w windsurfingowej klasie RS:X. Bardzo dobrze spisały się także nasze juniorki Lidia Sulikowska, która wywalczyła srebrny medal oraz Weronika Marciniak, która zajęła czwarte miejsce. Siódmy kategorii seniorów był Radosław Furmański.
 

[t][/t] [s]Fot. Robert Hajduk[/s]

ERGO Hestia Championships - Mistrzostwa Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X juniorów i seniorów przeszły do historii. W sobotę przeprowadzono po jednym wyścigu medalowym dla pierwszej dziesiątki klasyfikacji generalnej w każdej kategorii oraz po jednym starcie normalnej formule dla zawodników z miejsc powyżej dziesiątego.

Już dzień wcześniej drugi z rzędu tytuł mistrzyni Europy zapewniła sobie Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która po piątkowych wyścigach miała aż dwadzieścia dwa punkty przewagi nad drugą w klasyfikacji Rosjanką Stefanią Elfutiną, a w wyścigu medalowym można ich odrobić jedynie osiemnaście. Dla Polki jest to trzeci złoty medal mistrzostw Europy (wcześniej 2011 i 2017). Srebrny medal zdobyła Elfutina, a z brązu cieszyła się Emma Wilson z Wielkiej Brytanii. W pierwszej dziesiątce znalazła się także Małgorzata Białecka (SKŻ ERGO Hestia Sopot), ale miała taką stratę do innych zawodniczek, że nie mogła już poprawić swojej lokaty i ostatecznie zakończyła imprezę na dziewiątej pozycji, ale ósmej w klasyfikacji europejskiej. Z kolei dwunaste miejsce zajęła jej klubowa koleżanka Maja Dziarnowska, czternasta była kolejna sopocianka Karolina Lipińska, trzy pozycje dalej znalazła się Kamila Smektała (YKP Warszawa), a trzydziesta pierwsza zmagania ukończyła Zuzanna Czuryło (AZS Poznań).

- To przyjemne uczucie zostać mistrzynią Europy jeszcze przed wyścigiem medalowym. Wypracowałam sobie ponad dwudziestopunktową przewagę i mogłam ze spokojem przystąpić do ostatniego wyścigu regat. Postanowiłam nie przeszkadzać pozostałym zawodniczkom, ponieważ one walczyły jeszcze o wysokie miejsca więc wystartowałam spokojnie na lewym halsie. Najbardziej interesująca była walka o srebrny medal pomiędzy Rosjanką, a zawodniczką z Wielkiej Brytanii. Jednak to Rosjanka okazała się lepsza w tym wyścigu i stanęła na drugim stopniu podium. Niezbyt dobrze zaczęłam te regaty, ponieważ w pierwszym wyścigu zajęłam dopiero dwudzieste siódme miejsce, ale ja nigdy się nie poddaję. Nawet jak idzie mi gorzej to zawsze walczę do końca. Z wyścigu na wyścig było już coraz lepiej - podsumowała swój występ Zofia Klepacka.

W rywalizacji mężczyzn z szóstej pozycji do wyścigu medalowego ruszał Radosław Furmański z DKŻ Dobrzyń i miał jeszcze matematyczne szanse nawet na srebrny medal. Jednak w sobotę minął linię mety siódmy i w efekcie zajął taką samą pozycję w mistrzostwach Europy. Rzutem na taśmę do pierwszej dziesiątki udało się awansować również Pawłowi Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot), który zakończył swój udział w regatach na dziesiątej pozycji. Z kolei w normalnym wyścigu wystartował Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń), ale pozostał na czternastym miejscu. Nowym mistrzem Europy został Włoch Mattia Camboni. Z kolei już we wtorek z rywalizacji wycofał się jeden z faworytów do medalu Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), ponieważ kilka dni przed regatami doznał kontuzji kostki i nie udało mu się wyleczyć urazu, a ból uniemożliwiał mu szybką żeglugę.

- W wyścigu medalowym dopłynąłem na siódmym miejscu i niestety spadłem w klasyfikacji generalnej o jedną pozycję. Mam mały niedosyt, szczególnie że miałem bardzo dobry początek regat i przez kilka dni znajdowałem się na pozycjach medalowych albo w okolicach podium. Jednak przed zawodami siódme miejsce brałbym w ciemno. Myślę, że pomimo stracenia kilku pozycji jest to dobry wynik. Cieszę się, że to już koniec, ponieważ były to ciężkie zawody, codziennie mieliśmy rozegrany komplet wyścigów i nie było żadnego dnia przerwy - powiedział 22-letni Radosław Furmański.

W kategorii juniorek wicemistrzynią Europy została zawodniczka Lidia Sulikowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), a czwartą lokatę zajęła jej klubowa koleżanka Weronika Marciniak. Tytuł mistrzowski już w piątek zapewniła sobie Włoszka Giorgia Speciale, ponieważ miała wystarczająco dużą przewagę punktową nad rywalkami, a trzecia była Naama Gazit z Izraela. Wśród chłopców najwyżej sklasyfikowanym Polakiem został Aleksander Przychodzeń (SKŻ ERGO Hestia Sopot), który był piętnasty, a na podium stanęli Francuzi Yun Pouliquen i Fabien Pianazza oraz reprezentant Izraela Itai Kafri.

Radosław Furmański znajduje się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Organizatorem ERGO Hestia Championships - Mistrzostw Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X juniorów i seniorów był Polski Związek Żeglarski oraz klub SKŻ ERGO Hestia Sopot. Partnerem tytularnym była ERGO Hestia, a partnerem strategicznym miasto Sopot.

Organizację regat wspomagali także Ministerstwa Sportu i Turystyki, Pomorski Związek Żeglarski oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Tagi: Zofia Klepacka, regaty, RS:X
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872