TYP: a1

Marunada - festiwal kasztanów

środa, 2 października 2013
MZ

Oprócz żeglarstwa największą namiętnością Jurka było jedzenie. Podkreślić należy, że nie był żarłokiem. Nie, jego nie interesowało prostackie objadanie się byle czym. Jego w ogóle nie pociągało obżarstwo, był natomiast wyrafinowanym smakoszem. Swoją żeglarską pasję umiał połączyć z kulinarną. Poszukiwał informacji o wydarzeniach związanych z jedzeniem, jeśli takie imprezy odbywały się gdzieś nad morzem lub w jego pobliżu, organizował jacht, zapraszał przyjaciół i wyruszał w podróż.


Najbardziej lubił poznawać lokalne smaki, odkrywać nieznane, konfrontować wyobrażenia o potrawach z ich realnością. Nic dziwnego, że gdy dowiedział się o Marunadzie czyli festiwalu kasztanów, jaki co roku w listopadzie odbywa się w Lovranie, niewielkiej chorwackiej miejscowości na wybrzeżu Istrii, to decyzja została natychmiast podjęta – płyniemy! Jacht wyczarterowali z Puli. Ponieważ do rozpoczęcia festiwalu zostawało kilka dni, cała grupa przyjaciół postanowiła odwiedzić kilka wysp w Zatoce Kvarnerskiej. I tak opłynęli Ilovik, Susak oraz Unije, w każdym z tych miejsc zatrzymując się na nocleg. Wreszcie nastąpił ten moment. Jurek zadecydował – festiwal czas zacząć. Niestety port w Lovranie praktycznie nie chroni od bory i jugo, a jesienią w Kvarnerze zdarzają się sztormy. Zdecydowali się cumować w marinie Ičići w pobliżu Opatiji. Stamtąd promenadą o nazwie Lungomare dotarli do Lovranu i zanurzyli się w kasztanowym szaleństwie. A było w czym wybierać, lody kasztanowe, miód kasztanowy, w restauracjach mięsa w kasztanowym sosie, naleśniki z takim nadzieniem, ciasta z mąki kasztanowej i wszechobecne pieczone kasztany. Gdy późną nocą wracali upojeni na jacht, wszyscy nieśli torby wypełnione kasztanami z zamiarem pieczenia ich podczas dalszego rejsu.

 

Pieczone kasztany

Kasztan jadalny (Castanea sativa) - roślina z rodziny bukowatych. Nie należy mylić z powszechnym w Polsce kasztanowcem, którego owoce (nasiona) nie bardzo nadają się do jedzenia, natomiast ten jadalny jest pyszny. Można z niego robić mąkę, można po obraniu z łupiny dusić w syropie lub nadziewać indyka. Zastosowań jest mnóstwo. Rewelacyjny jest także miód kasztanowy (med od kestena) o lekko goryczkowym smaku. Świetne i najłatwiejsze do przygotowania są kasztany pieczone. Na rozgrzaną, najlepiej żeliwną patelnię wysypujemy kasztany – nie należy zapomnieć o nacięciu ich łupiny, bowiem pod wpływem gorąca pęcznieją i mogą z hukiem pękać. Gdy ich skorupka się mocno przyrumieni, upieczone przesypujemy do naczynia i gdy trochę ostygną jemy obierając z łupin. Są znakomite popijane winem lub piwem.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872