TYP: a1

Władysław Wagner pośmiertnie odznaczony

piątek, 29 marca 2019
Informacja prasowa/Jędrzej Szerle

Pierwszy Polak, który opłynął jachtem świat, harcerz i pisarz – Władysław Wagner – został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Ponad sto osób – na czele z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdyni Andrzejem Bieniem, prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego Tomaszem Chamerą, prezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusławem Witkowskim i wicedyrektorem Narodowego Muzeum Morskiego Marcinem Westphalem – zebrało się w piątek 29 marca na statku-muzeum „Dar Pomorza”, żeby oddać hołd jednemu z najsłynniejszych polskich żeglarzy. W 1932 roku niespełna 20-letni Władysław Wagner rozpoczął rejs dookoła świata, a siedem lat później został pierwszym Polakiem, który na jachcie zamknął pętlę wokółziemską. Po 80 latach o jego wyczynie nie zapomniano.

– Mam przekonanie i wiarę, że pan Władysław był wczoraj i jest dzisiaj obecny wśród nad – powiedział wojewoda pomorski Dariusz Drelich. – Jeżeli o nim pamiętamy, to znaczy, że jest z nami duchowo. Władysław Wagner jest postacią szczególnie wartą uhonorowania, ponieważ jego życie jest nierozerwalnie związane z odrodzoną Rzeczpospolitą.

O uczczenie słynnego żeglarza przez lata zabiegali członkowie Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, a z oficjalnym wnioskiem do Prezydenta RP wystąpił obchodzący w tym roku 95-lecie Polski Związek Żeglarski.

– Władysław Wagner został po wojnie całkowicie zapomniany i gdyby nie żeglarze, to w świadomości społecznej by nie istniał – mówił Jerzy Knabe, kapitan Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polski. – Postanowiliśmy odkryć go na nowo i utrwalić w pamięci. Bo trzeba dbać o historię naszego żeglarstwa.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego, a najważniejszym punktem było wręczenie przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha Krzyża Komandorskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej na ręce Olimpii Dębskiej, przedstawicielki rodziny Władysława Wagnera.

– Bardzo się cieszę, że spotkaliśmy się dzisiaj, żeby uhonorować mojego stryjecznego dziadka – zapewniła Olimpia Dębska. – Myślę, że Władysław Wagner byłby szczęśliwy, zwłaszcza że wczoraj z wokółziemskiego Rejsu Niepodległości wrócił „Dar Młodzieży”.

Podczas spotkania na „Darze Pomorza” pokazany został również film „Śladami Władysława Wagnera” w reżyserii Marcina Grochowskiego.

Drugim bohaterem uroczystości był Polski Związek Żeglarski, który w tym roku obchodzi 95-lecie. Była to okazja do przedstawienia programu obchodów oraz wręczenia medali „95-lecia PZŻ”.

– Dzisiaj inaugurujemy rok 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego – tłumaczył Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz wiceprezes PZŻ i koordynator obchodów rocznicowych. – Jest to organizacja nie tylko sportowa – jej bogactwo leży też w rejsach, turystyce i wychowaniu morskim. 95-lecie PZŻ służy m.in. przypomnieniu całej tej historii.

Medalami uhonorowani zostali Dariusz Drelich, Jerzy Knabe i Andrzej Radomiński z Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego (za którego medal odebrał Marcin Westphal, wicedyrektor placówki).

Zachęcamy do obejrzenia filmu o Władysławie Wagnerze.

Tagi: Władysław Wagner
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642