TYP: a1

Zmarł Janusz Kurbiel

piątek, 9 września 2016
Z mediów/MF
Smutna wiadomość. Zmarł Janusz Kurbiel, mieszkający we Francji polski geolog i żeglarz, organizator i uczestnik wielu wypraw w rejony polarne.

Janusz Kurbiel

Mający 70 lat Janusz Kurbiel zmarł we śnie na jachcie kotwiczącym u wybrzeży Grenlandii podczas ich powrotu na południe. Na razie nie wiadomo, kiedy i gdzie zostanie pochowany.

Janusz Kurbiel zajmował się przede wszystkim badaniem zmian klimatycznych, ale uczestniczył też w projektach z zakresu innych dziedzin nauki. W 1996 roku uzyskał stopień doktora klimatologii polarnej na paryskiej Sorbonie. Był autorem licznych książek i artykułów – relacji ze wypraw. Wielokrotnie honorowany nagrodami za wybitne żeglarskie dokonania.

Niektóre z wyróżnień kapitana:

1991 – Nagroda Główna Srebrny Sekstant i Nagroda Rejs Roku dla kpt. Janusza Kurbiela za dwukrotne opłynięcie Spitsbergenu na s/y „Vagabond 3”.

2000 - Kolos 1999 dla kpt. Janusz Kurbiela za żeglarski rejs o charakterze naukowo-badawczym do zachodnich brzegów Grenlandii.

2005 – Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców za dobrą robotę żeglarską w wyjątkowo trudnych warunkach - za rejs szlakiem francuskiego żeglarza Jules de Bloseville’a do północno-wschodnich brzegów Grenlandii.

2007 – Wyróżnienie Kolos 2007 dla Joelle i Janusza Kurbielów, za przygotowanie i realizację wyprawy naukowej na wody Grenlandii drewnianym jachtem „Vagabond’elle” i dotarcie do Ziemi Rasmussena we wschodniej Grenlandii – jednego z najbardziej niedostępnych miejsc na wyspie.

2010 – III Nagroda Honorowa Rejs Roku dla Joelle i Janusza Kurbielów za wyprawę Borealis 2009-2010 na wodach arktycznych na „Vagabond’elle”.

2012 – Honorowe wyróżnienie Rejs Roku dla Joelle i Janusza Kurbielów za wyprawę Borealis 2012 z pokonaniem Przejścia Północno-Zachodniego na jachcie "Marguerite I".

Tagi: Janusz Kurbiel, Rejs Roku, Kolosy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912