TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Wyspy Zielonego Przylądka

piątek, 17 maja 2019
Monika Frenkiel

Republika Zielonego Przylądka, to grupa przepięknych i mało znanych wysp pochodzenia wulkanicznego, leżących na Atlantyku około 600 km na zachód od wybrzeży Afryki na wysokości Mauretanii i Senegalu. Archipelag żeglarzom i marynarzom z całego świata znany jest od wieków przede wszystkim z produkcji grogu.

Mówi się o nich Wyspy Leniwe. Albo Szczęśliwe, co według niektórych się łączy. Archipelag składa się z 10 głównych wysp i 16 mniejszych wysepek. Dzielą się one na dwie grupy: Wyspy Zawietrzne i Podwietrzne. Wnętrza wysp są górzyste z najwyższym szczytem Pico do Fogo – 2829 m n.p.m., będącym aktywnym wulkanem (ostatnia erupcja miała miejsce całkiem niedawno, w 2014 r.) Wyspy zajmują powierzchnię 4033 km². Wszystkie, oprócz wyspy Santa Luzia, są zamieszkane. Główne miasta to Praia (130 tys. mieszkańców) i Mindelo (70 tys. mieszkańców). Oba cechuje niepowtarzalny postkolonialny klimat – znajdziemy tu małe kawiarenki z przepyszną kawą, targi owocowe, targi rybne, port.

Każda z tutejszych wysp jest inna, ma własną i specyficzną atmosferę. Różnorodność jest ogromna - od piaszczystych plaż z lazurową czystą wodą, przez suche krainy albo urodzajną glebę z plantacjami kawy, herbaty, trzciny cukrowej czy też na pasmach górskich kończąc. Stolicą małego państewka jest Praia - miasto na wyspie Santiago (Sao Tiago). Wśród turystów najbardziej popularne to Boa Vista oraz Sal, gdzie znajdziemy największe kompleksy hotelowe. Boa Vista posiada (podobno) najlepsze plaże a na tych bardziej odludnych spotkać możemy żółwie morskie. To także świetne miejsce dla windsurferów, z kolei miłośnicy pieszych wędrówek powinni udać się na Brava gdzie znajduje się jeden z najlepszych szlaków pieszych w Republice Zielonego Przylądka. Na Santo Antao można podziwiać liczne akwedukty i systemy rynien i basenów (z czasów kolonialnych), które służą do nawadniania pól uprawnych a ciekawostką jest Fogo, utworzona przez wulkan o tej samej nazwie. Regularny stożek wyraźnie odcina się od powierzchni morza a wulkan wciąż jest aktywny. Szczyt wulkanu to jak już napisaliśmy wyżej najwyższy punkt na wyspach, 2829 metrów, ale w rzeczywistości jest to wierzchołek dużo większej góry, której znaczna część, ponad 5000 metrów, znajduje się pod wodą.

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Wyspach Zielonego Przylądka to pamiętajmy, że tutejszy sezon trwa od listopada do marca. Początek grudnia to idealny okres na żeglugę wokół archipelagu. Temperatury nie są wówczas najwyższe, ale woda nagrzana przez upalne lato jest ciepła. W czasie gdy w Europie rozpoczyna się zima, na Cabo Verde temperatura dochodzi do 30°C.

 

Zainteresowanych czarterem na Wyspach Zielonego Przylądka zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl 

  

Tagi: Wyspy Zielonego Przylądka, czarter
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988