Z cyklu Gdzie na czarter jachtu:Antiqua

piątek, 11 stycznia 2019
Monika Frenkiel

Mieszkańcy wyspy Antiqua mówią, że u nich każdego dnia można się kąpać przy innej plaży. No, może to lekka przesada, ale niewątpliwie znajdziemy tu całą masę romantycznych zakątków, plaż z białym piaseczkiem osłoniętych rafami koralowymi. 

Antiqua wraz z Barbuda i Redonda tworzą państwo Antiqua i Barbuda. Antigua zajmuje powierzchnię 280 km. Na wyspie położona jest stolica kraju, Saint John’s. Administracyjnie wyspa Antigua podzielona jest na 6 okręgów, zwanych tradycyjnie parafiami.  Są to Saint George, Saint John, Saint Mary, Saint Paul, Saint Peter oraz Saint Philip. 


Pierwsze osady na wyspie zostały założone przez Sibonejów około 2400 roku p.n.e., a wykonane przez nich kamienne narzędzia zostały znalezione w dziesiątkach miejsc na wyspie. W latach 35–1100 n.e. wyspy zostały zasiedlone przez rolnicze plemię Arawaków, a następnie przez agresywnych Karaibów, którzy opanowali całe Karaiby. Wyspę odkrył w 1493 roku Krzysztof Kolumb podczas jego drugiej wyprawy do Ameryki. Nadał jej nazwę związaną z kościołem Santa Maria la Antigua w Sewilli. Hiszpańskie osadnictwo nie trwało jednak dłużej niż 100 lat, głównie z powodu niedostatku wody pitnej oraz oporu ze strony Karaibów. Dopiero w 1632 roku na wyspie z sukcesem osiedlili się Anglicy, którzy przybyli z Saint Kitts. W 1684 roku na wyspę przybył Christopher Codrington, który rozpoczął zakładanie plantacji trzciny cukrowej na Antigui. W 1967 roku wyspa, wraz z Barbudą i Redondą uzyskały częściową autonomię jako państwo stowarzyszone z Wielką Brytanią, a w 1981 roku uzyskały pełną niezależność ogłaszając niepodległość kraju nazwanego Antigua i Barbuda.

Stolica kraju, Saint John ‘s to dość rozległe, ładnie zaplanowane miasto oddalone ok. 10 km od lotniska. Miasto urzeka brukowanymi chodnikami i charakterystycznymi drewnianymi domami z werandami  i dachami z blachy falistej. Na Antiqui warto jeszcze obejrzeć dawne forty z XVIII wieku. Sporo z nich wznieśli Brytyjczycy i rozciągają się z nich piękne widoki. Poza stolicą warto także odiwedzic znajdujący się w odległości ok. 18 km Park Narodowy Nelson’s Dockyard, jedna z największych atrakcji wschodnich Karaibów. A serce parku stanowi odnowiona georgiańska stocznia marynarki wojennej. Zresztą to nie jedyny park na wyspie – inny to Indian Town, z bardzo malowniczym naturalnym mostem Devil’s Bridge. 


Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Antiqui, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: Antiqua, Karaiby
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872