TYP: a1

Co zabrać na rejs

poniedziałek, 23 sierpnia 2010
Maciek Adamczak

mapa morska

Sezon żeglarski w pełni. Niektórzy tegoroczne rejsy mają już za sobą. Inni, licząc na bardziej okazyjne ceny, właśnie planują żeglarskie wypady. Oto kilka rad dotyczących przygotowania do wyjazdu dla tych, którzy właśnie wybierają się na ciepłe morza. Mniej doświadczonym żeglarzom z pewnością pomogą spakować odpowiedni bagaż, tym bardziej opływanym - sprawdzić, czy aby na pewno niczego nie zapomnieli.


Dokumenty. Paszport lub w krajach UE dowód osobisty. Niezbędne wizy. W przypadku transportu autokarem lub samolotem - bilety. Prasa, książki, przewodniki.

Ubezpieczenie. KL, NNW i BP (bagaż). Ewentualnie ubezpieczenie od rezygnacji w rejsie.

Pieniądze i karty kredytowe. Nie ma potrzeby zabierania dużej ilości pieniędzy, ponadto często bardziej opłaca się wypłacić dewizy na miejscu, niż kupować w kraju i później wymieniać je na walutę lokalną tracąc na prowizjach. Trochę drobnych w odpowiednich walutach na drogę.

Bagaż. Pamiętaj, że jacht ma ograniczoną ilość miejsca. Ważne, by nie pakować się w duże sztywne walizki - najlepszym rozwiązaniem jest miękka torba, którą będzie można zwinąć. Przejrzyj kilka razy swój bagaż i zastanów się, czy na pewno wszystko, co spakowałeś, będzie potrzebne. Pamiętaj, że Twoim głównym strojem na letnim rejsie będzie strój kąpielowy. Rzeczy „krajowe” można zostawić odwożącym na lotnisko lub w aucie na parkingu. Rzeczy w trakcie rejsu „puchną” i nabierają wagi. Pamiętaj o tym w związku z limitami linii lotniczych. Dopłaty za nadbagaż są wysokie. Warto też podpisać bagaż i dodać numer telefonu na wypadek zguby. Pamiętaj o wymogach lotnisk co do przewozu płynów, żywności i nadbagażu.

Okulary. Koniecznie zabierz ze sobą okulary słoneczne z filtrem UV, spolaryzowane, z linką, która zabezpieczy je przed wpadnięciem do wody. Są też specjalne, pływające, eleganckie paski.

Kremy z filtrem. Pamiętaj, że słońce w krajach południa jest wyjątkowo silne. Jego działanie potęguje ponadto woda, od której się odbija oraz wiatr. Dlatego niezbędny jest dobry krem ochronny z wysokim filtrem UV. Kremy po opalaniu i środki przeciw oparzeniom mogą się przydać każdemu, nawet jeśli uważasz, że Ciebie to nie dotyczy. Słońce parzy nawet przez warstwę chmur, a konsekwencje są bolesne i drogie.

Leki. Pamiętaj by zabrać ze sobą leki, szczególnie te, których używasz na co dzień oraz profilaktycznie leki na: zaburzenia lokomocyjne, poparzenia, kłopoty żołądkowe, przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne.

Środki przeciw komarom i innym owadom. W ciepłych krajach zdarzają się one niezmiernie rzadko, lepiej jednak mieć takie zabezpieczenie.

Ubranie. Bardzo ważnym elementem Twojego ekwipunku będą buty. Powinny one mieć jasną podeszwę, żeby nie niszczyć pokładu jachtu, na który zresztą najlepiej wchodzić boso lub w skarpetkach. Praktyczne są klapki, a sandały z piętą sprawdzają się podczas długich spacerów, gdy zwiedzamy wyspy. Szybko schną, a przede wszystkim są bardzo przewiewne. Zwróć uwagę na to, by obuwie miało antypoślizgową , najlepiej jasną, niebrudzącą podeszwę - zwiększy to Twoje bezpieczeństwo i zmniejszy ryzyko poślizgu na wilgotnym, zasolonym pokładzie jachtu. Zabierz ze sobą luźne, przewiewne bawełniane koszulki i spodenki oraz stroje kąpielowe. Polar lub ciepły sweter przydadzą się na pewno - wieczory nawet latem bywają chłodne, a ponadto organizm ogrzewany przez cały dzień przez promienie słoneczne wychładza się, co dodatkowo może powodować uczucie chłodu. Sztormiak lub kurtka od wiatru, niezależnie od terminu rejsu i akwenu będą przydatne, choćby za względu na długo wiejący wiatr, który w znacznym stopniu wychładza organizm. Nawet jeśli pada, to zazwyczaj kilka minut do 2-3 godzin. Sztormiak może ochronić nas przed wiatrem i zapewnić komfort cieplny podczas wacht nocnych (o ile będą na rejsie). Na czas zwiedzania, czy wyjścia do restauracji można zabrać ubiór nieco bardziej elegancki. Ubrania staraj się zawijać w worki foliowe, zabezpieczysz je w ten sposób przed wilgocią. Parę kompletów bielizny, by unikać prania i oszczędzać wodę. Rękawiczki w wypadku np. muzyków są wskazane. Przydadzą się też buty do chodzenia po dnie - specjalne gumowe.

Maska, fajka i płetwy. Będą potrzebne praktycznie codziennie. Pamiętaj, że miejsca, w których żeglujemy obfitują w liczne gatunki ryb i roślin, a ponadto wraki, jaskinie, zapadliska skalne. Na rejsie istnieje również możliwość nurkowania w sprzęcie (akwalung), nawet jeśli nie posiadasz uprawnień. Można zorganizować to w jednej z baz z instruktorem w pełnym sprzęcie nurkowym.

Ręcznik. Czasami jest w wyposażeniu jachtu. Przydatne są dwa ręczniki - jeden przeznaczysz do wytarcia się po kąpieli w morzu, a drugi po prysznicu.  Pamiętaj, że woda w morzach południowych jest bardzo słona i duża część soli po wyjściu z wody zostanie na Tobie.

Pościel i / lub mały śpiworek. Gdy nie chcesz spać w pościeli jachtowej.

Muzyka. Na jachtach często jest na wyposażeniu radio z magnetofonem lub CD, możesz więc zabrać Twoja ulubioną muzykę. Odtwarzacz MP 3 wg uznania. Ewentualnie kabelek audio do radia.

Aparat fotograficzny lub kamera. Nie zapomnij zabrać kilku filmów i baterii oraz ładowarki
samochodowej, ewentualnie aqua – packa. Na miejscu można zakupić tanio jednorazowe aparaty podwodne. Czasem wychodzą zdjęcia :)

Latarka. Koniecznie pamiętaj o bateriach. Latarka jest zwykle na jachcie, ale dodatkowa zawsze może się przydać. Może być czołówka. Warto wziąć też małą neonówkę do kokpitu.

Mały plecaczek. Może się przydać podczas zwiedzania.

Telefon komórkowy 3-zakresowy, komunikator. Warto zapoznać się przed wyjazdem z cenami operatorów lokalnych i roamingu, wyłączyć pocztę głosową, włączyć roaming w telefonie, zapisać PIN i zakupić aqua- pack.

Laptop według uznania, trójzakresowe WiFi gdy jesteś uzależniony od internetu.

Adapter do gniazda elektrycznego w systemie danego rejonu , gdybyś np. chciał się podładować w knajpie.

Rozdzielacz do gniazda 12 V samochodowego ( na jachcie jest zazwyczaj jedno gniazdo)

Lekki inverter 12/ 230 V - według uznania

Żywność. Niepsująca się i zgodna z przepisami celnymi

Uśmiech. Dobry humor jest najważniejszy


Kpt. Maciek Adamczak
źródło: www.bestsailing.eu
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 grudnia

W Adenie zwodowano polski statek "Dar Opola", który następnie pod dowództwem Kpt. Bolesława Kowalskiego wyszedł w rejs naukowy na Morze Czerwone.
poniedziałek, 21 grudnia 1959