TYP: a1

Bałtyk. Historie zza parawanu

piątek, 7 grudnia 2018
Monika Frenkiel

Bałtyk. Nasze kochane morze. Choć mówimy, że zimne, to jednak nasze, prawda? I w czasach, kiedy z łatwością przekraczamy granice i możemy zwiedzać obce wybrzeża, od czasu do czasu pcha nas nad to nasze. A Aleksandra Arendt zebrała w swojej książce takie historie, że otworzymy oczy ze zdumienia.

Czy wiecie na przykład, że w Sopocie funkcjonowała stocznia narciarska, a nawet urządzano tam zawody? Gdzie tak naprawdę podziały się plażowe kosze i jak wygląda wojna na parawany? Kto wybudował Jastrzębią górę i windę, która ze szczytu klifu woziła plażowiczów wprost na piasek? Na czym polegała praca „oficera rozrywkowego” na Batorym?

 

Oczywiście, są tam też takie opowieści, o których słyszeliśmy. O słynnym zabytkowym kościele w Trzęsaczu, stopniowo zabieranym przez morze. Albo o polskiej Atlantydzie, czyli zatopionej Wenedzie. Zwiedzaliśmy pewnie jakąś latarnię morską, może śpiewaliśmy słynną piosenkę o golasach w Chałupach – wszystko to ubrała autorka w smaczne „mięso”. Sięga do legend, dokumentów, rozmawia z mieszkańcami, przegląda archiwa i dawne zdjęcia – wszystko po to, żeby szczegółowo nam przybliżyć dane miejsca. Interesują ją dawne gazetowe archiwa i miejscowe plotki o skarbach, znaleziska archeologiczne. A także wszelkiego rodzaju smaczki – jak ten, jak Tomasz Raczek, który zawsze chciał być marynarzem, spełnił swoje marzenie i zamustrował się na słynnego Batorego w charakterze oficera rozrywkowego.

 

W książce pełno jest rzeczy ciekawych, niezwykłych, zabawnych, interesujących. Całość trochę retro - może przez stare, czarno-białe zdjęcia, a może przez snujący się między kartkami klimat peerelu? Historyjki są krótkie, skoncentrowane wokół miejsc, przeplatane rozmaitymi ciekawostkami. Ot, takie, żeby sobie niespiesznie poczytać, leżąc w jakimś wygodnym grajdołku.

 

Nie tylko dla miłośników Bałtyku.

 

Tytuł: Bałtyk. Historie zza parawanu

Autor: Aleksandra Arendt

Wydawnictwo Poznańskie

Tagi: Aleksandra Arendt, Bałtyk, Wydawnictwo Poznańskie, recenzja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872