TYP: a1

Czesław Marchaj "Teoria żeglowania - Hydrodynamika kadłuba"

sobota, 23 listopada 2013
MZ

Autora tej publikacji nie trzeba przedstawiać. W kręgach żeglarskich nazwisko Marchaj znaczy dużo, bardzo dużo i to nie tylko w Polsce, lecz też, a może przede wszystkim, na całym świecie. To jeden z najwybitniejszych specjalistów z dziedziny żeglugi. Wykładał na uczelniach w Anglii, USA, Niemczech, Holandii – wymieniać można długo. 


Jego „Teoria żeglowania – Aerodynamika żagla” miała w Polsce już kilka wydań. Teraz, po latach oczekiwania, ukazała się „Teoria żeglowania – Hydrodynamika kadłuba”. Nie jest to książka „łatwa”, lekka w percepcji. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, iż to praca naukowa. By przez nią z sukcesem przebrnąć, wzbogacić intelekt i wiedzę, potrzebny jest wysiłek umysłu. To w sposób oczywisty eliminuje z grona potencjalnych czytelników sporą grupę. Jednak dla konstruktorów, zawodników, osób zafascynowanych szybkością i tych, którzy lubią intelektualne wyzwania jest to rzecz obowiązkowa.


Być może owo założenie, że krąg odbiorców jest ograniczony, wpłynęło na fakt braku u wydawcy myśli, by uatrakcyjnić wizualnie tę książkę. Myszką trącą schematy i tabele, a zdjęcia w niczym nie odbiegają jakością od tych, jakie dane nam było oglądać w publikacjach epoki wczesnego Gierka. To oczywiście nie umniejsza zawartości merytorycznej, jednak przemyślane opracowanie graficzne niewątpliwie dodałoby temu dziełu atrakcyjności.



Czesław Marchaj „Teoria żeglowania – Hydrodynamika kadłuba”

Oficyna Wydawnicza „Alma-Press” 2013

Wydanie I

stron: 254

cena: 50 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912