TYP: a1

Steve Sleight "Żeglarstwo bez tajemnic"

środa, 18 kwietnia 2012
MZ

Oto kolejna publikacja poświęcona żeglarstwu, a firmowana przez oficynę Dorling Kindersley. Podobnie jak w wypadku poprzedniej, którą w języku polskim udostępniło Wydawnictwo Hachette Polska, w serii Kolekcja Wiedzy i Życia wstęp napisała Ellen MacArthur. Podejrzewam, że takie wstępy pisze hurtem, lub co także jest możliwe, ma wyłączność na tworzenie wstępów do książek, które wydaje wspomniane wydawnictwo Dorling Kindersley.

No cóż, nic w tym nagannego, tym bardziej, że jej nazwisko naprawdę wiele znaczy w świecie żeglarskim, a jej dokonania nie podlegają dyskusji. Teraz wracajmy do książki. Jest to rzecz znakomicie przygotowana i opracowana pod względem edytorskim – przyjemnie ją wziąć do ręki, przeglądać strona po stronie, ciesząc wzrok czytelnymi i ładnymi ilustracjami, przejrzystymi schematami i pięknymi zdjęciami. Nie ma w tym nic z przaśności jaką, jeszcze nie tak dawno, charakteryzowały się podobne publikacje w języku polskim. Tyle tylko, że to w obecnych czasach norma a nie wyjątek. Myślę, że po ową książkę mogą, czy też powinni sięgnąć ci, którzy swoją przygodę z żeglarstwem rozpoczynają, w gruncie rzeczy będący w owej materii kompletnie – jak to się mówi – zielonymi. Dla nich jest to pozycja dobrze wprowadzająca w świat wody, żagli i jachtów. Ci, którzy żeglują i posiedli podstawowe umiejętności wiele z tej publikacji nie skorzystają, choć pewnie i oni z przyjemnością tak ładnie wydaną książkę wezmą do ręki – tylko po to aby ją przejrzeć i przyglądnąć się jak estetycznie można przygotować pozycję w gruncie rzeczy błahą, choć nie pozbawioną wartości.

Steve Sleicht „Żeglarstwo bez tajemnic”

A Dorling Kindersley Book, Solis Warszawa

stron 320

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871