TYP: a1

Edward Caban "Windsurfing"

środa, 29 maja 2013
MZ

Minęło już sporo czasu od momentu, gdy Jimi Drake i Hoyle Schweitzer położyli na wodzie pierwszą deskę zaopatrzoną w żagiel. Od tego pamiętnego roku 1967 fascynatów owego nowo powstałego sportu można liczyć w milionach. Przybywa ich w postępie geometrycznym. 


Prawdę mówiąc trudno jest w tej chwili ocenić czy więcej jest zwolenników windsurfingu czy też „klasycznych” żeglarzy, a to z tej przyczyny, że wielu z tych pływających na jachtach, również gdy sprzyjają ku temu warunki dosiadają owej deski z żaglem, by dać się porwać poczuciu swobody i żeglarskiej wolności, temu „sam na sam” z wiatrem i falą.


Popularność tego sposobu żeglowania spowodowała falę publikacji, mających na celu ułatwienie pierwszych kroków tym, którzy pragną wkroczyć w tę dziedzinę sportu. Oczywistą oczywistością – jak mawia klasyk – jest, że za pomocą lektury, nikt lub prawie nikt żeglarstwa, tym bardziej windsurfingu się nie nauczył, potrzebny jest instruktor. Jednak dobry podręcznik naukę ułatwia, ba! - jest niezbędny.


To, że prezentowana książka jest podręcznikiem dobrym, gwarantuje osoba autora. Dr Edward Caban jest nie tylko praktykiem, ale także dydaktykiem i uznanym instruktorem, jednym z pionierów propagowania windsurfingu w Polsce. Tworzył programy instruktorskie i wyszkolił ogromną liczbę zarówno zawodników jak i instruktorów.


Osoba zainteresowana uprawianiem windsurfingu znajdzie tu wszystko co do rozpoczęcia przygody z deską, żaglem i wodą jest niezbędne. Pozna teorię żeglowania, sprzęt skrzętnie i wyczerpująco opisany, zasady bezpieczeństwa, po techniki windsurfingowe wreszcie. Tu autor podzielił instruktaż na trzy poziomy trudności, od początkujących, po coraz bardziej zaawansowane. Znalazło się tu także miejsce na omówienie podstaw „freestyle'u” oraz form alternatywnych, jak na przykład „windskateboard” czy „iceboard”.


Także już czynni windsurfingowcy, dzięki tej książce i zawartych w niej poradom mogą udoskonalić posiadane umiejętności. Dodatkową zaletą jest strona graficzna, poszczególne manewry zostały przedstawione za pomocą sekwencji zdjęć, ułatwiających zrozumienie jak one przebiegać powinny. Również istotne porady zostały ujęte w taki sposób, by wydobyć je z ogólnego tekstu. Jednym słowem jest to podręcznik, który bez wahania można polecić.


Edward Caban „Windsurfing”

Oficyna Wydawnicza „Alma-Press” 2013

stron: 254

cena: 55 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 listopada

Francis Joyon na trimaranie IDEC wyruszył z Brestu samotnie w okołoziemski rejs z zamiarem pobicia rekordu Ellen MacArthur; zameldował się na mecie po 57 dniach żeglugi, poprawiając poprzedni rekord o dwa tygodnie.
piątek, 23 listopada 2007