TYP: a1

„Łączność na morzu” Andrzej Pochodaj

środa, 18 lipca 2012
MZ

Stwierdzenie, że umiejętność posługiwania się sprzętem łącznościowym jaki znajduje się na jachcie to konieczność, jest właściwie truizmem - to, cytując klasyka, „oczywista oczywistość”.

Od tego zależy przecież bezpieczeństwo załogi, ale i też innych żeglujących. Zdarza się podczas czarterów, że armator wymaga aby wśród załogi był ktoś, kto posiada odpowiednie uprawnienia. Nie chodzi bowiem jedynie o proste czynności, ale o przestrzeganie obowiązujących procedur. A te są niesłychanie ważne, bowiem bez nich w łączności zapanowałby chaos. Książka Andrzeja Pochodaja to poradnik przedstawiający elementy systemu GMDSS zarówno krótkiego zakresu (SRC) jak i dalekiego (LRC). Jak sam autor wspomina we wstępie „została napisana przez żeglarza dla żeglarzy”. Niewątpliwie niezbędna wszystkim, którzy mają zamiar zdobyć świadectwa operatora łączności czy przystąpić do egzaminów na stopnie żeglarskie, gdzie ta wiedza jest wymagana. Warto aby ją mieli i znali ci żeglarze, którzy planują morskie rejsy.


Andrzej Pochodaj „Łączność na morzu” Poradnik dla żeglarzy

Oficyna Wydawnicza Alma-Press, Warszawa 2008

stron: 246

 

Książka do kupienia w naszym sklepie >>> "Łączność na morzu"

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912