TYP: a1

Logbook rejsu

środa, 27 lutego 2013
MZ

Może ktoś pomyśleć, że recenzowanie, czy też omawianie w tej rubryce pozycji o nazwie Logbook rejsu to absurd. Cóż bowiem o takiej książeczce można powiedzieć – parę stron, kilka rubryczek i to z reguły wszystko. Poza tym w dobie wszechobecnej elektroniki, rozlicznych nawigacyjnych programów notujących trasę jachtu, mało kto w wypadku turystycznej wyprawy zdobywa się na, co tu kryć, żmudne ręczne zapisywanie, godzina po godzinie, pozycji, kursu, przebytej trasy. A jednak tak zwana „dobra praktyka morska” zaleca to tradycyjne dokumentowanie rejsu.


Prezentowana w tym miejscu książeczka, czy też raczej zeszyt, tę pracę znakomicie ułatwia. Jest tu miejsce zarówno na listę załogi wraz z danymi kontaktowymi, na uwagi jakie mogą nam się pojawić przy odbiorze jachtu, na komentarze, na zapis odebranej prognozy pogody... wymieniać można długo. Wyraźnie widać, że konstrukcja tego logbooka powstała przy konsultacjach z wytrawnymi żeglarzami. Co jeszcze można o nim powiedzieć, otóż na ostatniej stronie wydawca umieścił „legendę” ze znakami graficznymi, co z pewnością ułatwi osobom niewprawnym prawidłowe wypełnianie poszczególnych rubryk. Zachęcamy do zabrania tego zeszytu ze sobą na rejs, bowiem, co też ważne, po jego zakończeniu będzie stanowił znakomitą pamiątkę. I tak po latach bez trudu, za jego pomocą, przypomnimy sobie kiedy, jak, gdzie, przy jakich warunkach i z kim żeglowaliśmy. W archiwizowaniu tych zapisków pomocne są, znajdujące się na grzbiecie, druciane uszka umożliwiające zawieszenie w segregatorze.


Logbook rejsu”

Wydawnictwo loxo-nautic

Warszawa 2012

stron: 36

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912