TYP: a1

Mariusz Borowiak "Zapomniana flota. Mokrany"

sobota, 25 października 2014
MZ

Nazwa „Polska Marynarka Wojenna” w powszechnym odczuciu kojarzy się z szarymi falami Bałtyku. Przywoływany jest obraz okrętów na bezkresnym morzu, czy też wynurzającego się z wodnej otchłani okrętu podwodnego. Zmagania z wrogiem, służba przy boku zachodnich aliantów podczas II wojny światowej. Historia działań bojowych jest świetnie udokumentowana, powstało na ten temat wiele publikacji i opracowań.

A przecież „Polska Marynarka Wojenna” to nie tylko świat wilków morskich i okrętów tnących swymi dziobami wzburzone morze. Mało kto pamięta, że istniała jeszcze Flotylla Rzeczna Marynarki Wojennej stacjonująca w Pińsku. Jej zadanie było niesłychanie ważne, polegało na strzeżeniu wschodnich granic Rzeczpospolitej. Była to spora armada, w jej skład wchodziło blisko sto jednostek bojowych, monitorów i statków rzecznych.

Książka Mariusza Borowiaka właśnie tej flocie jest poświęcona. Autor wykonał sporą pracę zbierając dokumenty, relacje marynarzy i bogatą ikonografię, co złożyło się na tom przedstawiający historię rzecznej armady. Poznajemy czasy tuż przed wybuchem wojny, ale przede wszystkim po jej wybuchu, kiedy to przyszło walczyć z sowiecką napaścią. Koniec tej formacji był tragiczny, symbolizuje go nazwa miejscowości – Mokrany. Tam, podobnie jak w Katyniu sowiecki napastnik wymordował oficerów Pnińskiej Marynarki Wojennej.

Myślę, że każdy kto interesuje się dziejami polskiej floty winien sięgnąć po tę książkę, odkrywającą zapomniane fragmenty historii. Rzecz to arcyciekawa, napisana z talentem, a liczne wplecione w tekst relacje pińskich marynarzy dodatkowo ubarwiają lekturę.

Mariusz Borowiak „Zapomniana flota. Mokrany”, Polska Marynarka Wojenna w wojnie z Rosją Sowiecką w 1939 r.

Oficyna Wydawnicza Alma-Press 2014
Stron: 312
Cena: 45 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872