TYP: a1

"Morze Śródziemne. Porty i największe atrakcje w ich sąsiedztwie"

poniedziałek, 20 lipca 2015
Joanna Szumowska-Pacułt
Na rynku ukazała się nowa pozycja z serii przewodników National Geographic, dotycząca tym razem regionu basenu Morza Śródziemnego, ze szczególnym uwzględnieniem portów i przybrzeżnych atrakcji. Książka skierowana jest do żeglarzy i miłośników południowego klimatu.



Przewodnik podzielony jest na 8 regionów geograficznych, które szczegółowo omawia: Wybrzeże Hiszpanii; Prowansja i Lazurowe Wybrzeże; Riwiera Włoska i Toskania; Rzym i Neapol; Sycylia, Malta, Apulia i Basilicata; Wenecja i Morze Adriatyckie; Ateny i wyspy greckie; Turcja. Znajdziemy w nim przydatne informacje związane z planowaniem podróży, wyborem rejsu. Dowiemy się nieco o mieszkańcach regionu śródziemnomorskiego, o ich stylu życia i wyśmienitej kuchni. Zapoznamy się także z kontekstem kulturowym i historycznym, tego jakże pięknego i zróżnicowanego obszaru basenu Morza Śródziemnego.

Przewodnik ma przejrzysty układ. Zawiera mapy wybrzeży, plany przybrzeżnych portów oraz proponowane trasy spacerowe po większych miastach np. Dubrowniku, Wenecji. Zebrane są w nim najważniejsze zabytki i najciekawsze atrakcje turystyczne dla danego regionu. Nie zabrakło w nim także lokalnych ciekawostek i rad udzielanych przez stałych bywalców. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ mogą pomóc w zwiedzaniu, w wyborze restauracji, czy romantycznego miejsca na wieczorną przechadzkę. Interesującą wkładką do każdego rozdziału jest też "Portowe turystyczne ABC", z którego można dowiedzieć się gdzie najlepiej cumować, z jakich miejsc w rejsy wyruszają jednostki wycieczkowe, jak zaplanować zwiedzanie wybrzeża. Pozycja ta jest atrakcyjna wizualnie. W przewodniku znajdziemy nie tylko piękne zdjęcia, ale także charakterystyczne dla National Geographic rysunki przekrojowe zabytków. Zilustrowana jest m.in. Bazylika św. Marka w Wenecji, czy kopuła Brunelleschiego we Florencji. W ostatnim rozdziale umieszczone są praktyczne rady dla podróżujących – lista hoteli w których warto przenocować, adresy dobrych sklepów, godziny otwarcia muzeów. Aby lepiej porozumieć się z lokalnymi mieszkańcami, możemy zajrzeć do mini słownika z najprzydatniejszymi słowami i zwrotami w aż sześciu językach.

Jeżeli planujecie rejs lub wycieczkę w Basenie Morza Śródziemnego, warto zaopatrzyć się w tą pozycję. Przewodnik prezentuje główne porty i największe atrakcje w ich sąsiedztwie w sposób rzetelny i szczegółowy. Z pewnością będzie pomocy do zaplanowania morskiej eskapady. Co więcej, podczas pakowania oszczędzimy cenne miejsce w walizkach, jeśli zamiast kilku przewodników spakujemy ten jeden.

"Morze Śródziemne. Porty i największe atrakcje w ich sąsiedztwie"
Wydawnictwo Burda Książki
Stron: 320
Cena: 44,90 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872