TYP: a1

Ray Mears "Bushcraft czyli sztuka przetrwania"

środa, 27 marca 2013
MZ

Wyobraźmy sobie taką sytuację – oczywiście czysto hipotetycznie – nasz jacht na skutek zbiegu niekorzystnych zdarzeń ulega rozbiciu. Nam jakimś cudem udaje się uratować. Cóż z tego, nie mamy jedzenia, narzędzi, broni i tych wszystkich udogodnień, które dała nam cywilizacja.


Nie wiemy jak rozpalić ogień, jak zdobyć jedzenie i jak zbudować sobie schronienie. Pół biedy, kiedy wylądowaliśmy na jakiejś egzotycznej wyspie w tropikach, choć i w tym wypadku próba przetrwania to zadanie trudne. Ale gdyby przyszło nam stracić jacht na wodach polarnych? Co wtedy robić, jak się ratować, jak przetrwać w ekstremalnych warunkach!


Od razu zaznaczam, że nikomu nie życzę takich przygód, jednak człowiek roztropny, czy też raczej NIEZWYKLE roztropny, będzie na takie wypadki przygotowany. Wprawdzie książka, o której tu mowa, za adresata ma człowieka wielbiącego wyzwania, marzącego o ekstremalnych przygodach i planującego wyprawę w tereny, gdzie przetrwanie jest prawdziwą sztuką, to jednak przyda się jej lektura tym, którzy obdarzeni są owym darem ROZTROPNOŚCI.


A czegóż on się z niej dowie? Ano jak utrzymać się przy życiu w najbardziej odludnych i trudnych miejscach, jak rozpalić ogień, jak zbudować schronienie, jak zdobyć żywność posługując się prymitywnymi narzędziami. Dowie się także tego, co warto zawsze, w każdej sytuacji, mieć przy sobie. Cała ta opowieść jest świetnie ilustrowana zdjęciami i rysunkami, co ułatwia przyswajanie przedstawianej wiedzy i co tu kryć - jest ciekawa.


Właściwie, gdy dotrzemy do ostatniej strony, zaczynamy czuć zew natury i ogarnia nas pragnienie wyruszenia w dzicz. Jedna uwaga na koniec, żeglarz ROZTROPNY, po lekturze tej książki może być tak obciążony różnymi „niezbędnymi” przedmiotami, które zapewnią mu przetrwanie po katastrofie jachtu, że gdy zleci z trapu do wody, pójdzie na dno jak kamień. Mimo to polecam.


Ray Mears „Bushcraft czyli sztuka przetrwania”

Wydawnictwo Helion

Wydanie I

stron: 240

cena: 36,95 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872