TYP: a1

Wacław Korabiewicz "Z Daru Pomorza na... bezdroża"

sobota, 26 października 2013
MZ

Wacław Korabiewicz znany jest przede wszystkim jako podróżnik, autor książek relacjonujących przedsiębrane przez niego wyprawy w miejsca egzotyczne. A że miejsc owych sporo było, to i książek powstało dużo. Był także etnografem i lekarzem. Ta informacja jest o tyle ważna, że jako lekarz Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni spędził 6 lat na „Darze Pomorza”.


Omawiany tutaj zbiór opowiadań właśnie owemu czasowi głównie jest poświęcony. Ale nie tylko – czytelnik znajdzie tu także relacje z przygód wojennych, a także z czasów powojennych, kiedy przebywał jako lekarz w Afryce. Nie da się ukryć, że autor życie miał barwne, a że potrafił równie barwnie swoje przygody opisywać, to czytamy rzecz ciekawą, pełną anegdot i świetnie uchwyconych postaci. Właśnie sylwetki legendarnych kapitanów – Konstantego Maciejewicza, Tadeusza Meissnera i Konstantego Kowalskiego, to oprócz portów i morza, bohaterowie tych opowiadań.


Książka zainaugurowała serię wydawniczą „Księgi Floty Ojczystej”. Warto na tę inicjatywę zwrócić uwagę, bowiem od 1993 roku, w którym omawiany tom się ukazał, pojawiło się sporo innych tytułów, równie ciekawych. O jednej z nich, autorstwa Tadeusza Meissnera, również poświęconej szkolnej fregacie, pisaliśmy w tej rubryce.

 


Wacław Korabiewicz „Z „Daru Pomorza” na … bezdroża”

Seria „Księgi Floty Ojczystej”

Wyższa Szkoła Morska, Gdynia 1993

Stron:Wyższa Szkoła Morska, Gdynia 1993 216

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912