TYP: a1

Bitwa pod Hanko

czwartek, 10 listopada 2011
Bitwa została rozegrana 27 lipca 1714 roku w czasie tzw. Wielkiej Wojny Północnej, w zatoce Rilax (Riilahti), na wodach leżących na północ od półwyspu Hanko, blisko dzisiejszego miasta Hanko. Stronami konfliktu były siły szwedzkie i rosyjskie. Bitwa ta była pierwszym poważnym zwycięstwem floty rosyjskiej w historii.


Kiedy car Piotr I wiosną 1713 roku rozpoczął ofensywę w Finlandii, wybrzeże tego państwa było niedostępne dla wojsk rosyjskich, ze względu na blokującą fińskie wody potężną flotę szwedzką. 9 maja 1714 roku car wysłał z Kronsztadu admirała Apraksina (99 galer), by ten otworzył morskie połączenie Finlandii z Rosją. Flotą szwedzką dowodził admirał Gustaw Wattrang, który miał pod sobą 16 okrętów liniowych i 14 mniejszych jednostek.

Apraksin wysłał prośbę o posiłki, na którą odpowiedziały wojska rosyjskie znajdujących się w Abo oraz reszta Floty Bałtyckiej stacjonująca w Rewlu. Dowództwo nad całą zgromadzoną flotą objął sam car Piort I. Początkowo car podjął decyzję o przepchnięciu galer przez półwysep, po pomoście na palach, wyłożonym skórami wołowymi. Kiedy jednak jedna z galer została poważnie uszkodzona, z pomysłu zrezygnowano.

Drugą próbę Rosjanie podjęli 26 lipca wykorzystując bezwietrzną pogodę. Udało im się ominąć unieruchomione przez brak wiatru szwedzkie liniowce i przebić na drugą stronę półwyspu. Rosyjskie galery dowodzone osobiście przez cara Piotra I atakowały dwukrotnie, za pierwszym razem w sile 35 galer, a za drugim w sile 80 galer. Oba ataki zostały odparte. Dopiero trzeci atak przeprowadzony w sile 95 galer doprowadził do zdobycia szwedzkich okrętów. Zwycięstwo Rosjan było zupełne, a cała bitwa od chwili pierwszego ataku do zdobycia ostatniego szwedzkiego okrętu trwała 3 godziny.

Bilans bitwy po stronie szwedzkiej to 361 zabitych, 350 rannych oraz 257 jeńców. Po stronie rosyjskiej - 222 zabitych i 342 rannych.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871