TYP: a1

Bitwa w Zatoce Chesapeake

czwartek, 31 marca 2011
Weronika Morys
Bitwa rozegrała się 5 września 1781 roku u wylotu zatoki Chesapeak i była rozstrzygającą bitwą morską podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W starciu wzięły udział siły francuskie pod dowództwem kontradmirała François Josepha Paula, markiza de Grasse Tilly, oraz brytyjskie, dowodzone przez kontradmirała Thomasa Gravesa. Z taktycznego punktu widzenia bitwa nie została rozstrzygnięta, ale porażka Wielkiej Brytanii doprowadziła w efekcie do uznania przez nią niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Gdy brytyjska flota, składająca się z 19 okrętów pod dowództwem Gravesa, wpłynęła rankiem 5 września na wody zatoki Chesapeake, natknęła się na 25 francuskich okrętów, zakotwiczonych za przylądkiem Henry. Podążając z wiatrem i prądem i zaskakując francuską flotę, zakotwiczoną i nieprzygotowaną do bitwy, Brytyjczycy mieli okazję wyrządzić poważne straty wpływając do zatoki i uderzając w generalnym ataku, jednak dowódca zadecydował inaczej. Konwencjonalna taktyka walki morskiej tamtych czasów nakazywała flotom formowanie szyku liniowego i manewrowanie w zasięgu strzału dział, dzięki czemu okręty ostrzeliwały się wzajemnie w tym samym czasie, stojąc do siebie równolegle w uformowanym szyku.



Siły brytyjskie rozpoczęły zatem formowanie szyku, dzięki czemu francuskie okręty miały okazję do podniesienia kotwic, wypłynięcia na zatokę i uformowanie swojego szyku bojowego. Zmiana kierunku wiatru podczas bitwy uczyniła jeszcze trudniejszym dla jednostek obu stron nawiązanie kontaktu bojowego z wrogiem. Rzeczywista bitwa zakończyła się wieczorem w dniu 5 września. Do tego czasu brytyjskie okręty awangardy poniosły najcięższe straty i w nie mogły kontynuować boju. Przez kilka dni obie floty manewrowały w zasięgu wzroku, aż wreszcie nadeszły oczekiwane przez Francuzów posiłki i Chesapeake znalazło się pod kontrolą francuską.

Zwycięstwo francuskiej floty uniemożliwiło zaopatrzenie sił generała Charlesa Cornwallisa w Yorktown w Wirginii. Doprowadziło to do kapitulacji sił brytyjskich po oblężeniu Yorktown.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 grudnia

Z Adenu wyruszył s/y "Dar Opola" pod Kpt. Boleslawem Kowalskim rozpoczynając naukową wyprawę "Koral" Instytutu Zoologii Uniwersytetu Warszawskiego na Morze Czerwone.
środa, 30 grudnia 1959
Urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, minister przedwojennego rządu, m.in. inicjator budowy portu morskiego w Gdyni.
niedziela, 30 grudnia 1888