TYP: a1

Sylwetki piratów - Kazimierz Lux

wtorek, 22 marca 2011
Weronika Morys
Major piechoty Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego i polski pirat pochodzący z Warszawy. Żył w latach 1780-1846.

Kazimierz Lux w wieku 15 lat wstąpił do Legionów Dąbrowskiego. W 1803 roku wraz ze swoją półbrygadą został wysłany przez Napoleona na San Domingo. Misja, którą dowodził gen. Charles Leclerc, miała na celu przywrócenia francuskiego zwierzchnictwa nad wyspą, gdzie zbuntowani niewolnicy ogłosili autonomię.

Po stłumieniu buntu Lux zaczął zajmować się piractwem. Powodziło mu się nieźle. Przejął m.in. amerykański bryg, który następnie sprzedał w Havanie za 20 000 franków. Lux wpłacał 10% pryzy na rzecz przebywających w niewoli żołnierzy francuskich, a pewne sumy na znajdujących się w potrzebie polskich legionistów.

Po kilku latach Lux powrócił do Europy i wstąpił do Armii Księstwa Warszawskiego. Następnie do 1820 roku służył w Wojsku Polskim Królestwa Kongresowego, w 3 Pułku Strzelców Pieszych. Po opuszczeniu wojska był komisarzem obwodu płockiego i przasnyskiego.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912