TYP: a1

Sylwetki piratów - Hendrik Brouwer

wtorek, 18 października 2011
Weronika Morys
Hendrik Brouwer
Hendrik Brouwer
Hendrik Brouwer był holenderskim odkrywcą i żeglarzem Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej (VOC). Jest znany jako odkrywca nowej, szybszej trasy żeglugi do Holenderskich Indii Wschodnich.


Brouwer po raz pierwszy popłynął do Indii Wschodnich w 1606 roku. W 1610 roku po raz kolejny pożeglował do Indii, tym razem na czele floty złożonej z trzech statków. Podczas tej wyprawy odkrył szlak prowadzący z Południowej Afryki na Jawę. Szlak ten umożliwił skrócenie podróży z roku do około 6 miesięcy, dzięki wykorzystaniu silnych zachodnich wiatrów, wiejących z rejonie ryczących czterdziestek. Wcześniej Holendrzy wykorzystywali drogę, którą żeglowali też Portugalczycy - od wybrzeży Afryki, przez Mauritius i Cejlon. Od 1617 roku VOC nakazała swoim statkom żeglować trasą odkrytą przez Brouwera.

Po dotarciu w 1611 roku do Indii Wschodnich, Brouwer został wysłany do Japonii. Zastępował tam Jacquesa Specxa na stanowisku gubernatora w latach 1612-1614. W 1613 roku odbył podróż do Syjamu (obecnie Tajlandia), która zapoczątkowała stosunki handlowe Holandii z tym krajem. W roku 1632 Brouwer brał udział w delegacji do Londynu, która miała za zadanie rozwiązać spór handlowy pomiędzy Holenderską i Brytyjską Kompanią Wschodnioindyjską. Następnie wrócił do Indii, gdzie otrzymał stanowisko gubernatora, które pełnił do 1636 roku.

W 1642 roku Kompanie Wschodnio- i Zachodnioindyjska połączyły swoje siły organizując wyprawę do Chile, której celem było zajęcie kopalń złota i nawiązanie stosunków handlowych w Ameryce Południowej. Ekspedycja wyruszyła z Nowej Holandii i okrążyła przylądek Horn. W trakcie tej wyprawy odkryto, że Staten Landt jest wyspą, a nie jak sądzono częścią tzw. Terra Australis - Nieznanego Południowego Lądu, umieszczanego w okolicach dzisiejszej Antarktydy przez Ptolemeusza. Odkrycie to było jedyną korzyścią z wyprawy, która zakończyła się fiaskiem pod względem handlowym, a sam Hendrik zmarł w jej trakcie.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912