TYP: a1

Sylwetki piratów - Hendrik Brouwer

wtorek, 18 października 2011
Weronika Morys
Hendrik Brouwer
Hendrik Brouwer
Hendrik Brouwer był holenderskim odkrywcą i żeglarzem Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej (VOC). Jest znany jako odkrywca nowej, szybszej trasy żeglugi do Holenderskich Indii Wschodnich.


Brouwer po raz pierwszy popłynął do Indii Wschodnich w 1606 roku. W 1610 roku po raz kolejny pożeglował do Indii, tym razem na czele floty złożonej z trzech statków. Podczas tej wyprawy odkrył szlak prowadzący z Południowej Afryki na Jawę. Szlak ten umożliwił skrócenie podróży z roku do około 6 miesięcy, dzięki wykorzystaniu silnych zachodnich wiatrów, wiejących z rejonie ryczących czterdziestek. Wcześniej Holendrzy wykorzystywali drogę, którą żeglowali też Portugalczycy - od wybrzeży Afryki, przez Mauritius i Cejlon. Od 1617 roku VOC nakazała swoim statkom żeglować trasą odkrytą przez Brouwera.

Po dotarciu w 1611 roku do Indii Wschodnich, Brouwer został wysłany do Japonii. Zastępował tam Jacquesa Specxa na stanowisku gubernatora w latach 1612-1614. W 1613 roku odbył podróż do Syjamu (obecnie Tajlandia), która zapoczątkowała stosunki handlowe Holandii z tym krajem. W roku 1632 Brouwer brał udział w delegacji do Londynu, która miała za zadanie rozwiązać spór handlowy pomiędzy Holenderską i Brytyjską Kompanią Wschodnioindyjską. Następnie wrócił do Indii, gdzie otrzymał stanowisko gubernatora, które pełnił do 1636 roku.

W 1642 roku Kompanie Wschodnio- i Zachodnioindyjska połączyły swoje siły organizując wyprawę do Chile, której celem było zajęcie kopalń złota i nawiązanie stosunków handlowych w Ameryce Południowej. Ekspedycja wyruszyła z Nowej Holandii i okrążyła przylądek Horn. W trakcie tej wyprawy odkryto, że Staten Landt jest wyspą, a nie jak sądzono częścią tzw. Terra Australis - Nieznanego Południowego Lądu, umieszczanego w okolicach dzisiejszej Antarktydy przez Ptolemeusza. Odkrycie to było jedyną korzyścią z wyprawy, która zakończyła się fiaskiem pod względem handlowym, a sam Hendrik zmarł w jej trakcie.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872