TYP: a1

Z historii polskiego jachtingu: Jacek Wacławski - żeglarz „od serca”

wtorek, 6 grudnia 2011
Kinga Rzucidło
Jacek Wacławski
Źródło: www.sccs.pl
Po pierwsze kardiolog, po drugie żeglarz. Jako najmłodszy kapitan na świecie poprowadził jacht z Europy do brzegów Antarktydy i wokół Przylądka Horn. Jacek Wacławski.


Urodzony w 1981 roku, absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. Jeszcze na studiach pracował jako wolontariusz w Laboratorium Kardiologii Doświadczalnej, aktualnie jest znanym i cenionym kardiologiem w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Medycyna nie jest jedyną pasją, oprócz niej interesuje się żeglarstwem, a odnoszone na skalę światową sukcesy zdają się potwierdzać jego talent. Zaczęło się od roku 2001, w którym to poprowadził jacht s/y „Stary” przez uznawaną za najniebezpieczniejszą na starym lądzie cieśninę Pentland Firth. Żeglował także po akwenach Bałtyku, Morza Północnego i wodach Atlantyku. Mając niespełna 21 lat zorganizował i poprowadził ponadroczną żeglarską wyprawę, studencki, niekomercyjny rejs z przyjaciółmi ze Śląska. Załoga na jachcie s/y „Stary” opłynęła Amerykę Południową trasą wokół przylądka Horn. 29 marca 2003 roku jacht przeciął trawers przylądka Horn i wpłynął na wody Antarktyki. 1 kwietnia młoda załoga dotarła do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego, największej w całym archipelagu Szetlandów Południowych. Po trzech dniach pobytu na wyspie uczestnicy rejsu wyruszyli w dalszą podróż, przez Cieśninę Drake`a do Port Stanley, stolicy Falklandów i następnie w drogę powrotną, by 27 września 2003 roku wpłynąć do swego macierzystego portu w Szczecinie.

W ciągu 370 dni wyprawy „Cape Horn Antarctica”, jacht s/y „Stary” pod dowództwem kpt. Wacławskiego pokonał dokładnie 22 038 mil morskich, a załoga odwiedziła 20 krajów na 4 kontynentach. Za rejs na s/y „Stary” wokół przylądka Horn z dotarciem do antarktycznej stacji polarnej PAN na Wyspie Króla Jerzego, Jacek Wacławski, najmłodszy na świecie kapitan, który dopłynął na wody Antarktyki, został uhonorowany I Nagrodą Rejs Roku 2003, otrzymał nagrodę honorową Srebrny Sekstant, tytuł ”Żeglarza Roku 2003” oraz zdobył I miejsce w konkursie „Podróżnik Roku 2003”. Ale to nie wszystko, za „Cape Horn – Antarctica 2002/2003”, przyznano mu najbardziej prestiżową nagrodę podróżniczą w Polsce, Kolosa 2003. Ponadto załoga
stary_przod-medium-fot._dominik_bac-www.amundsen.pl
S/y "Stary". Fot. Dominik Bac, amundsen.pl
wyprawy oficjalnie została przyjęta w szeregi Bractwa Kaphornowców.

Prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, a prywatnie zapalony żeglarz, zafascynowany przygodą swego podopiecznego, zaproponował mu zorganizowanie żeglarskiej wyprawy na kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Sztokholmie we wrześniu 2005 roku. Na jachcie „Bryza” 13 osobowa załoga kardiochirurgów popłynęła najpierw do Visby na Gotlandii, następnie do stolicy Szwecji. Pomysł połączenia przyjemnego z pożytecznym, żeglarstwa z medycyną okazał się strzałem w dziesiątkę. Lekarze-żeglarze wzbudzili niemałe zainteresowanie, a jacht „Bryza” stał się swoistą wizytówką polskich kardiochirurgów.

Jacek Wacławski nie spoczął na laurach, pomiędzy pracą, badaniami i doświadczeniami przygotowywał kolejną wyprawę, „Northwest Passage”, śladami Roalda Amundsena, który dokładnie 100 lat wcześniej jako pierwszy przepłynął niedostępne Przejście Północno-Zachodnie. Kpt. Wacławski poprowadził po raz kolejny s/y „Stary” przez najtrudniejszy odcinek wyprawy z Atlantyku na Pacyfik, przez Arktykę Kanadyjską i Alaskę. Na przełomie 15 czerwca - 10 października 2006 roku popłynęli z Grenlandii do Vancouver. Nie było łatwo, trasa wiodła przez piękne, ale dzikie tereny i niosła zagrożenie utknięcia w lodach i zimowania. 19 września 2006 roku o godzinie 13:00 czasu polskiego s/y „Stary” wpłynął przez Cieśninę Beringa na wody Pacyfiku, tym samy zamknął symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego. Wiele prób sforsowania Northwest Passage kończyło się niepowodzeniem, a nawet wielkimi tragediami. Im się udało. Dopisało szczęście, ale w głównej mierze to zasługa skrupulatnego przygotowania, wspólnej pracy załogi, wysiłku i zaangażowania. Razem z nimi, burta w burtę płynął s/y „Nekton”, tym samym oba jachty stały się pierwszymi polskimi jachtami, które pokonały osławioną trasę North-West Passage. Za wyprawę North-West Passage, pokonanie na jachcie s/y „Stary” Przejścia Północno-Zachodniego kapitanowie Jacek Wacławski oraz Dominik Bac, Sławomir Skalmierski i Tomasz Szewczyk otrzymali I Nagrodę Rejs Roku 2006, tytuł „Żeglarza Roku 2006” oraz nagrodę Kolosa. Ponadto w plebiscycie National Geopraphic Travelery 2006 wyprawa North-West Passage
stary_tyl-medium-fot._dominik_bac-www.amundsen.pl
S/y "Stary". Fot. Dominik Bac, amundsen.pl
2006/2007 otrzymała tytuł “Wyprawy Roku”. A Jacek Wacławski za najlepszy projekt podróżniczy 2005 roku otrzymał nagrodę im. Andrzeja Zawady.

Kapitan Jacek Wacławski nie próżnuje. W 2008 roku wraz z kpt. Sławkiem Skalmierskim założył firmę „Hi Ocean” zajmującą się organizacją rejsów szkoleniowych i rejsów nurkowych. Jest także trenerem w firmie szkoleniowej Training Partners. W 2010 roku powtórzył rejs sprzed 4 lat. Jako kapitan ponownie poprowadził 30 osobową załogę kardiologów i kardiochirurgów, tym razem na pokładzie żaglowca „Zawisza Czarny” na wspomniany wyżej kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Sztokholmie.

Młody, ambitny i zdolny. Pod żaglami przepłynął ponad 40 tysięcy mil morskich, większość jako kapitan, odwiedził blisko 40 krajów we wszystkich strefach klimatycznych. Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, elitarnej organizacji skupiającej podróżników i badaczy z całego świata. Nie boi się wyzwań, realizuje swoje marzenia i uświadamia innym, że można i że warto…

Bibliografia:

1. http://nwpass.qnt.pl/
2. http://www.hiocean.pl/
3. http://www.sccs.pl/
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872