TYP: a1

Z historii polskiego jachtingu: Joanna Pajkowska

wtorek, 15 listopada 2011
Kinga Rzucidło

Źródło: Wikipedia
Dzisiejszy artykuł poświęcamy kapitan Joannie Pajkowskiej, wybitnej polskiej żeglarce, która samotnie opłynęła świat.

Urodziła się 13 lipca 1958 roku w Warszawie. Pierwsze szlify żeglarskie zdobywała na Zalewie Zegrzyńskim pod czujnym okiem rodziców, na należącej do nich żaglówce Motyl. W roku 1979, na obozie żeglarskim w Giżycku uzyskała stopień sternika jachtowego, rok później na jachcie Konstanty Maciejewicz brała udział w bałtyckiej Operacji Żagiel. W 1986 roku na katamaranie Almatur III startowała w dwuosobowych regatach atlantyckich TWO-STAR z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Newport w USA. W roku 1995 wyjechała do Anglii gdzie pracowała jako członek załogi statku ratownictwa morskiego Salcombe Lifeboat, z Royal National Lifeboat Institution (RNLI), uczestnicząc w wielu akcjach ratowniczych. Warto podkreślić, że Pajkowska była jedną z nielicznych kobiet w załodze. Ponadto trzy razy, w latach 1995, 1997 i 1999 brała udział w regatach Fastnet Race, na dystansie 608 Mm, z południowej Anglii do Irlandii.

W roku 2000 na 40-stopowym jachcie Ntombifuti startowała w najbardziej prestiżowych transatlantyckich regatach samotnych żeglarzy OSTAR z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Newport w USA. Na 24 startujące w tej klasie jachty zajęła 4 miejsce. Za ten wyczyn Joanna Pajkowska otrzymała II Honorową Nagrodę Polskiego Związku Żeglarskiego Rejs Roku 2000 oraz nagrodę Polonijny Rejs Roku 2000 przyznaną przez żeglarzy Wschodniego Wybrzeża USA.

W roku 2001 na 60-stopowym jachcie Alphagraphics z wyłącznie kobiecą załogą startowała w regatach EDS Atlantic Challenge oraz na jachcie Olympic Challenger w dwuosobowych regatach transatlantyckich Transat Jacques Vabre.

Na przełomie 2002/2003 roku na jachcie Zjawa IV trzykrotnie okrążyła przylądek Horn i dopłynęła do archipelagu Szetlandy Południowe na Antarktydzie. Z kolei na przełomie 2006/2007 roku Joanna Pajkowska brała udział w dwuosobowych, kobiecych regatach dookoła świata. Na zaprojektowanym przez Andrzeja Armińskiego 28-stopowym jachcie Mantra ASIA płynęła z Darwin w Australii przez Ocean Indyjski do Kapsztadu w RPA i dalej przez Atlantyk do Salvador de Bahia w Brazylii, zwyciężając ten etap regat. Rejs został nagrodzony Honorową Nagrodą Polskiego Związku Żeglarskiego Rejs Roku 2007.
Trasa samotnego rejsu Joanny Pajkowskiej dookoła świata
Źródło: www.mantra28.pl/asia


W karty historii polskiego żeglarstwa wpisał się samotny rejs Joanny Pajkowskiej dookoła świata. Na jachcie Mantra Asia żeglarka w dniach 24 czerwca 2008 - 8 stycznia 2009 pokonała w czasie w 198 dni i 3 minut trasę 25 tysięcy mil morskich. Trasa rejsu wiodła z Panamy na zachód, przez Pacyfik, wzdłuż wybrzeży Australii na Ocean Indyjski, dalej wokół Afryki Południowej na Ocean Atlantycki, by następnie przez Morze Karaibskie wrócić do linii startu i przeciąć metę w Panamie. Za najszybszy i drugi kobiecy samotny rejs dookoła świata pod polską banderą została wyróżniona I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2009, nagrodą Srebrny Sekstant oraz otrzymała tytuł Żeglarza Roku 2009. Ponadto Sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego uhonorował ją najwyższym wyróżnieniem - Honorową Złotą Odznaką PZŻ, a Bałtyckie Bractwo Wybrzeża przyznało jej międzynarodową nagrodę "Conrady" za "Indywidualność Morską".

10 lutego 2010 roku Joanna Pajkowska wraz z Aleksandrem Nebelskim wyruszyła w rejs "prawie dookoła świata". Trasa wiodła z Saint Petersurga na Florydzie, poprzez Kanał Panamski, wyspy Pacyfiku, Galapagos, wyspy Polinezji, Tonga, Fidżi, Vanuatu, dalej przez Australię na Ocean Indyjski, następnie przez wyspy i rafy Wielkiej Rafy Barierowej do Darwin, skąd dalej do Indonezji, Singapuru, Malezji i Tajlandii. Dalsza podróż wiodła przez Ocean Indyjski, Sri Lankę, Malediwy przez Morze Arabskie do Jemenu i dalej przez Zatokę Adeńską do wejścia na Morze Czerwone. Po przejściu przez Kanał Sueski dotarli do Hajfy w Izraelu, dalej przez Cypr, wyspy greckie, wzdłuż włoskiego, a później chorwackiego wybrzeża, by w końcu 2 czerwca 2011 roku dotrzeć do Portoroz w Słowenii. W ciągu roku i 4 miesięcy żeglugi załoga przebyła 22 tysiące mil morskich, odwiedziła 22 kraje, w każdym z zamieszkałych kontynentów.

W sierpniu 2011 roku żeglarka na jachcie Mantra 8,5 wzięła udział w XII Bałtyckich Regatach Samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza”. Wśród 20 uczestników była jedną z dwóch startujących kobiet.

Kapitan jachtowy, ratownik morski Joanna Pajkowska ma na swym koncie ponad 145 tysięcy mil morskich. Gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych żeglarskich sukcesów.

Bibliografia:

http://www.rejs-asiapajkowska.yoyo.pl/
http://www.mantra28.pl/asia/
http://www.regaty-poloneza.pl/
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620