TYP: a1

Z historii polskiego jachtingu: Joanna Pajkowska

wtorek, 15 listopada 2011
Kinga Rzucidło

Źródło: Wikipedia
Dzisiejszy artykuł poświęcamy kapitan Joannie Pajkowskiej, wybitnej polskiej żeglarce, która samotnie opłynęła świat.

Urodziła się 13 lipca 1958 roku w Warszawie. Pierwsze szlify żeglarskie zdobywała na Zalewie Zegrzyńskim pod czujnym okiem rodziców, na należącej do nich żaglówce Motyl. W roku 1979, na obozie żeglarskim w Giżycku uzyskała stopień sternika jachtowego, rok później na jachcie Konstanty Maciejewicz brała udział w bałtyckiej Operacji Żagiel. W 1986 roku na katamaranie Almatur III startowała w dwuosobowych regatach atlantyckich TWO-STAR z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Newport w USA. W roku 1995 wyjechała do Anglii gdzie pracowała jako członek załogi statku ratownictwa morskiego Salcombe Lifeboat, z Royal National Lifeboat Institution (RNLI), uczestnicząc w wielu akcjach ratowniczych. Warto podkreślić, że Pajkowska była jedną z nielicznych kobiet w załodze. Ponadto trzy razy, w latach 1995, 1997 i 1999 brała udział w regatach Fastnet Race, na dystansie 608 Mm, z południowej Anglii do Irlandii.

W roku 2000 na 40-stopowym jachcie Ntombifuti startowała w najbardziej prestiżowych transatlantyckich regatach samotnych żeglarzy OSTAR z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Newport w USA. Na 24 startujące w tej klasie jachty zajęła 4 miejsce. Za ten wyczyn Joanna Pajkowska otrzymała II Honorową Nagrodę Polskiego Związku Żeglarskiego Rejs Roku 2000 oraz nagrodę Polonijny Rejs Roku 2000 przyznaną przez żeglarzy Wschodniego Wybrzeża USA.

W roku 2001 na 60-stopowym jachcie Alphagraphics z wyłącznie kobiecą załogą startowała w regatach EDS Atlantic Challenge oraz na jachcie Olympic Challenger w dwuosobowych regatach transatlantyckich Transat Jacques Vabre.

Na przełomie 2002/2003 roku na jachcie Zjawa IV trzykrotnie okrążyła przylądek Horn i dopłynęła do archipelagu Szetlandy Południowe na Antarktydzie. Z kolei na przełomie 2006/2007 roku Joanna Pajkowska brała udział w dwuosobowych, kobiecych regatach dookoła świata. Na zaprojektowanym przez Andrzeja Armińskiego 28-stopowym jachcie Mantra ASIA płynęła z Darwin w Australii przez Ocean Indyjski do Kapsztadu w RPA i dalej przez Atlantyk do Salvador de Bahia w Brazylii, zwyciężając ten etap regat. Rejs został nagrodzony Honorową Nagrodą Polskiego Związku Żeglarskiego Rejs Roku 2007.
Trasa samotnego rejsu Joanny Pajkowskiej dookoła świata
Źródło: www.mantra28.pl/asia


W karty historii polskiego żeglarstwa wpisał się samotny rejs Joanny Pajkowskiej dookoła świata. Na jachcie Mantra Asia żeglarka w dniach 24 czerwca 2008 - 8 stycznia 2009 pokonała w czasie w 198 dni i 3 minut trasę 25 tysięcy mil morskich. Trasa rejsu wiodła z Panamy na zachód, przez Pacyfik, wzdłuż wybrzeży Australii na Ocean Indyjski, dalej wokół Afryki Południowej na Ocean Atlantycki, by następnie przez Morze Karaibskie wrócić do linii startu i przeciąć metę w Panamie. Za najszybszy i drugi kobiecy samotny rejs dookoła świata pod polską banderą została wyróżniona I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2009, nagrodą Srebrny Sekstant oraz otrzymała tytuł Żeglarza Roku 2009. Ponadto Sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego uhonorował ją najwyższym wyróżnieniem - Honorową Złotą Odznaką PZŻ, a Bałtyckie Bractwo Wybrzeża przyznało jej międzynarodową nagrodę "Conrady" za "Indywidualność Morską".

10 lutego 2010 roku Joanna Pajkowska wraz z Aleksandrem Nebelskim wyruszyła w rejs "prawie dookoła świata". Trasa wiodła z Saint Petersurga na Florydzie, poprzez Kanał Panamski, wyspy Pacyfiku, Galapagos, wyspy Polinezji, Tonga, Fidżi, Vanuatu, dalej przez Australię na Ocean Indyjski, następnie przez wyspy i rafy Wielkiej Rafy Barierowej do Darwin, skąd dalej do Indonezji, Singapuru, Malezji i Tajlandii. Dalsza podróż wiodła przez Ocean Indyjski, Sri Lankę, Malediwy przez Morze Arabskie do Jemenu i dalej przez Zatokę Adeńską do wejścia na Morze Czerwone. Po przejściu przez Kanał Sueski dotarli do Hajfy w Izraelu, dalej przez Cypr, wyspy greckie, wzdłuż włoskiego, a później chorwackiego wybrzeża, by w końcu 2 czerwca 2011 roku dotrzeć do Portoroz w Słowenii. W ciągu roku i 4 miesięcy żeglugi załoga przebyła 22 tysiące mil morskich, odwiedziła 22 kraje, w każdym z zamieszkałych kontynentów.

W sierpniu 2011 roku żeglarka na jachcie Mantra 8,5 wzięła udział w XII Bałtyckich Regatach Samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza”. Wśród 20 uczestników była jedną z dwóch startujących kobiet.

Kapitan jachtowy, ratownik morski Joanna Pajkowska ma na swym koncie ponad 145 tysięcy mil morskich. Gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych żeglarskich sukcesów.

Bibliografia:

http://www.rejs-asiapajkowska.yoyo.pl/
http://www.mantra28.pl/asia/
http://www.regaty-poloneza.pl/
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872