TYP: a1

Igor Lewiński brązowym medalistą mistrzostw świata

poniedziałek, 30 października 2023
Informacja prasowa PZŻ

Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski) brązowym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów w olimpijskiej, windsurfingowej klasie iQFoil! Polak wywalczył swój drugi medal imprezy mistrzowskiej w tym roku. W lipcu zdobył srebro w Mistrzostwach Europy Juniorów.

Mistrzostwa świata zostały rozegrane w Kadyksie, a na starcie stanęło 360 zawodników i zawodniczek z 27 krajów. Polacy świetnie radzili sobie w serii eliminacyjnej i od początku zaznaczyli medalowe aspiracje. Finałowy dzień regat rozgrywanych w Kadyksie to prawdziwa wojna nerwów. Do serii medalowej w kategoriach U19 i U17 awansowało aż 9 polskich żeglarzy. Nic zatem dziwnego, że apetyty medalowe były spore. Ostatecznie mamy jeden medal i w każdej kategorii Polaków w ścisłej czołówce.

- Igor Lewiński przez całe regaty spisywał się znakomicie. Serię medalową rozpoczął od ćwierćfinału, potem wygrał półfinał, a w wyścigu finałowym wszystko miał pod kontrolą niemal do samego końca. W bardzo słabym wietrze prowadził wyścig z dużą przewagą, ale na ostatnim znaku zahaczył o boję i stanął w miejscu. Rywale go wyprzedzili. Do mety miał 200 metrów. Cóż, błędy zdarzają się najlepszym. Jest niedosyt, ale też Igor jest takim zawodnikiem, że cieszy się z tego, co ma, a nie rozpacza nad straconymi szansami. Jest świadomy swojego błędu i na pewno wyjdzie z tej sytuacji silniejszy - mówi Maciej Dziemiańczuk, trener Kadry Narodowej Juniorów iQFoil.

Jak spisali się pozostali Polacy? Mimo, że żaden z nich nie zdobył medalu, to sztab szkoleniowy jest z wyników bardzo zadowolony. To już kolejna impreza rangi mistrzowskiej, w której polscy windsurferzy meldują się w ścisłej czołówce światowej we wszystkich kategoriach wiekowych. Dość powiedzieć, że w mistrzostwach świata w Kadyksie Polska miała zdecydowanie najwięcej reprezentantów w serii medalowej ze wszystkich 27 krajów, które wystawiły swoje kadry w tych regatach, wyprzedzając takie żeglarskie potęgi, jak Włochy, Hiszpania, Wlk. Brytania, czy Francja.

- Systematyczna praca połączona z dużą świadomością zawodników przynosi efekty. Tworzymy bardzo zgraną grupę, w której nie brakuje talentów, ale przede wszystkim nie brakuje motywacji i chęci do ciężkiej pracy. Zawodnicy pomagają sobie wzajemnie, a ja mogę liczyć na świetną współpracę z trenerami klubowymi. Stąd się biorą wyniki, ale przede wszystkim moim zadaniem jest przygotować grupę do pływania z sukcesami wśród seniorów. Wszystko zmierza w dobrym kierunku – dodaje Maciej Dziemiańczuk.

Najlepsze miejsca Polaków w MŚ Juniorów w Kadyksie

  • Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski) – 3 miejsce w kat. U19
  • Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz) - 4 miejsce w kat. U17
  • Maciej Dąbek (AZS Sailing Team Poznań) - 5 miejsce w kat. U17
  • Gustaw Trybek (Sopocki Klub Żeglarski) - 6 miejsce w kat. U17
  • Aleksandra Wasiewicz (Sopocki Klub Żeglarski) - 7 miejsce w kat. U19
  • Jakub Guźlecki (Centrum Żeglarskie) - 8 miejsce w kat. U17
  • Leon Jankowski (Sopocki Klub Żeglarski) - 9 miejsce w kat. U17
  • Maciej Pietrzak (Sopocki Klub Żeglarski) - 10 miejsce w kat. U19

Wyniki i miejsca pozostałych Polaków

https://2023iqyjworlds.sailti.com/.../races/race-resultsall

 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872