TYP: a1

Bojerowe Mistrzostwa Europy Klasy DN 2023 Polacy zdominowali mistrzostwa

niedziela, 26 lutego 2023
Jerzy Henke, Stowarzyszenie Flota Polska DN

W niedzielę 19.02.2023 rozpoczęły się Bojerowe Mistrzostwa Europy Klasy DN. W tym dniu nastąpiła rejestracja. Do regat zgłoszono 100 zawodników z 13 krajów. Najwięcej Polaków - aż 29-ciu. Na drugim miejscu przybyło 19-tu Niemców. Ciekawostką jest start jednego zawodnika z Kanady i do tego o polskim pochodzeniu. Wystartował również jeden Anglik. Oprócz nich byli jeszcze zawodnicy z Estonii, Szwecji, Finlandii, Szwajcarii, Austrii, Danii, Holandii, Węgier i Łotwy. 

 

Zawodnicy zostali podzieleni na trzy grupy. Przydzielenie do danej grupy następuje według światowego rankingu zawodnika. Pierwszego dnia odbywają się eliminacje i 12-tu zawodników zwyciężających w niższych grupach awansuje do wyższej. Przewidziano odbycie 12-tu biegów w każdej grupie.

Niestety, ze względu na bardzo ważne sprawy prywatne, nie wystartował nasz najbardziej utytułowany zawodnik, Karol Jabłoński. Karol dotychczas zdobył 12 złotych medali Mistrzostw Świata oraz 7 złotych medali Mistrzostwa Europy.

Po ostatnim sukcesie na Mistrzostwach Świata odbytych w tym roku w USA, gdzie pięciu polskich zawodników zajęło miejsca do drugiego do szóstego, miano bardzo dużą nadzieję na zdobycie przez Polaków czołowych miejsc również na tych mistrzostwach.

Aby mogły odbyć się regaty tej klasy na akwenie musi by być lód o grubości co najmniej 15 cm, bez szczelin, bez zbytniej pokrywy śnieżnej oraz wolnej przestrzeni na lodzie o wymiarach minimum 2x2 kilometry. Oczywiście jeszcze do tego musi być wiatr i wiejący nie szybciej niż 10 m/s!

 

Mamy dość kapryśną pogodę i z powodu na duży opad śniegu regaty nie odbyły się na zaplanowanym jeziorze Burtnieks na Łotwie. Tak to już bywa w tym, bardzo uzależnionym od pogody, sporcie. 

Po dwóch dnia stania w porcie w Łotwie wszyscy zawodnicy oraz komisja sędziowska przejechali we wtorek na jezioro Kertuojai na Litwie, około 70 km na północ od Wilna.

W środę zorganizowano ceremonię otwarcia regat i odbyto jeden bieg eliminacyjny brązowej grupy. Do tego biegu zawodnicy startowali trzy razy, gdyż bardzo słaby wiatr oraz pokrywa śnieżna uniemożliwiły ukończenie biegu przez pierwszego zawodnika w założonym limicie czasowym.

Na szczęście w czwartek zawiał dość silny wiatr i wszystkie trzy grupy mają ukończone po pięć biegów. Po piątym biegu odrzucono najgorszy wynik każdego zawodnika. Dokonano czegoś, prawie niewykonalnego. W czasie jednego dnia odbyło się w sumie 14 biegów sumując biegi wszystkich grup. Wielka pochwała dla prowadzącego te regaty polskiego sędziego, Stanisława Macura.

Zgodnie z przewidywaniami Polacy na czołowych miejscach. Dominacja Polaków widoczna we wszystkich grupach.

W piątek zakończono regaty gdyż duża pokrywa śnieżna i dość słaby wiatr uniemożliwiły rozegranie jakiegokolwiek biegu. Wyniki z czwartku są oficjalnymi wynikami tych mistrzostw.

Złoty medal zdobył Tomasz Zakrzewski z MKŻ Mikołajki. Tomasz ma teraz na swoim koncie już 2 złote oraz 2 brązowe medale mistrzostw świata oraz 1 złoty i 4 srebrne na mistrzostwach Europy. Drugie miejsce i srebrny medal zdobył aktualny komandor europejskiego związku bojerowego IDNIYRA Mihkel Kosk z Estonii. Trzecie miejsce i brązowy medal przypadł Robertowi Graczykowi z MKŻ Mikołajki. Robert ma po tych regatach w swym dorobku 1 złoty i 3 srebrne medale na mistrzostwach świata oraz 2 brązowe na mistrzostwach Europy.

Aż dziesięciu Polaków w pierwszej piętnastce złotej grupy:

ZAWODNIK

KLUB

MIEJSCE 

Tomasz Zakrzewski

MKŻ Mikołajki

1

Robert Graczyk

MKŻ Mikołajki

3

Łukasz Zakrzewski

MKŻ Mikołajki

4

Darek Kardaś

AZS Olsztyn

5

Adam Szczęsny

AZS Olsztyn

7

Wojciech Baranowski

Giżycka Grupa Regatowa

10

Ryszard Gliszczyński

Chojnicki Klub Żeglarski

11

Michał Burczyński

AZS Olsztyn

13

Marek Stefaniuk

Giżycka Grupa Regatowa

14

Jarek Radzki

AZS Olsztyn

15

 

Również w pozostałych dwóch grupach Polacy na bardzo dobrych miejscach. W grupie srebrnej pięciu naszych zawodników w pierwszej dziesiątce a w grupie brązowej trzech.

Bardzo dobre wyniki naszych zawodników są rezultatem dobrej pracy klubów żeglarskich oraz naszego położenia geograficznego. Polska ma dużo jezior, które bardzo często zimą na długi czas zamarzają a opady śniegu nie są tak groźne jak na Północy Europy gdyż operacja słońca na naszej szerokości geograficznej powoduje szybką sublimację śniegu lub wody na lodzie.

Do tego dochodzi już długa tradycja i historia sportu bojerowego w Polsce. Dotychczas Polacy zdobyli na Mistrzostwach Świata, od pierwszych w 1973 roku w sumie 58 medali: 24 złote, 20 srebrnych i 14 brązowych, a na Mistrzostwach Europu rozgrywanych od 1966 roku sumie 64 medale: w tym 20 złotych, 25 srebrnych oraz 19 brązowych.

 
Tagi: regaty, bojery
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988